pisou v odkazu, photoacoustic spectroscopy technology
2.3.1 Fotoakustická spektroskopie
Fotoakustická spektroskopie (PAS) je založena na absorpci elektromagnetického záření uvnitř vzorku a kombinuje vlastnosti optické spektroskopie a ultrazvukové tomografie . Energie z absorpce záření se přeměňuje na teplo neradiační relaxací excitovaných molekul. Hloubkově rozlišené analýzy jak optických, tak akustických nehomogenních médií je dosaženo měřením tlakových vln pocházejících z tepelné roztažnosti média v důsledku produkce tepla pomocí mikrofonů nebo piezoelektrických měničů
4. 10. 2024, 15:27 editováno autorem komentáře
Stačí otevřít domovskou stránku, zde jsou odpovědi:
Dust-proof design (ISO 20653:2013-02)
a taky:
The XENSIV PAS CO2 5V is a real CO2 sensor based on photoacoustic spectroscopy technology
Taky jsem se divil, pak jsem se podíval do datasheetu a tady je česká stránka s vysvětlením jevu:
https://pyrometrcz.cz/produkty/technologicky-prehled/nase-technologie/fotoakusticka-spektroskopie-pas/
Ten mikrofon je na bázi MEMS.
Tu presnost na prvni strance datasheetu, na webu (a ve vysledku tady ve zpravicce) psal nejaky trotl. Bez jednotek, relativni velicina, a jeste dve hodnoty:
"±50 ppm ±5% of reading between 400 ppm and 3000 ppm"
Kdyz zahloubame do datasheetu hloubeji, tak doopravdy tim maji na mysli klasicky offset plus gain. Takze aspon trochu mene trotlovsky by to melo byt:
+- (50 + 5 % of measured value) particles per milion, in the range 400 - 3000.
Ne. Ostatne ty jsi to taky nejspis nepochopil kdyz jsi do zahlavi zpravicky napsal +-50 ppm, ale nezapocital jsi tech 5 %. Tedy pro pro koncentraci 400 ppm to dela +-70, a pro 3000 to dela +- 200.
No a za druhe, udavaji se i jine hodnoty, Treba u nekterych pristroju je hlavni parametr stabilita, takze dva cisla udavaji offset a stabilitu v nejakem dohodnutem intervalu. Nekdy se offset neudava vubec, protoze nema smysl - treba kdyz pristroj slouzi jen na relativni mereni.
No já to teda pochopil hned. 50 ppm je v titulku, protože už delší dobu dělají taky 12 V senzor, co má přesnost 30 ppm + 3 %. A do titulku psát ještě +5 % mi přijde zmatečné.
Mohl jsi zpravicku pojmenovat: "Infineon PASCO2V15 CO₂ IR senzor s přesností od ±70 ppm". No ted uz to je v te zpravicce poradne, a ja vypadam jak trotl ze reaguju na neco co ve zpravicce neni :)
Dobre, tak kdyz uz delaji senzor co ma (30 ppm + 3 %), tak proc tahle zpravicka? Ze nove delaji senzor co ma horsi parametry? To ze to jede jen na 5 V? Nebo ze je levnejsi? Nemel byt nakonec nazev zpravicky "Infineon PASCO2V15 CO₂ IR senzor i na 5 V" nebo neco takoveho?
> No ted uz to je v te zpravicce poradne, a ja vypadam jak trotl ze reaguju na neco > co ve zpravicce neni :)
No akorát já nic ve zprávičce neměnil, bylo to pořád takto
A jistě, titulek může být různý, stejně tak i názory na něj. Mně to takhle přišlo OK.
Hm, to je divne. Dal bych boty za to ze ve zpravicce bylo "...má přesnost ±50 ppm ±5% ... ", coz mi prislo divne, proto jsem pak koukal na stranku produktu kde je to same, a taky na prvni strance datasheetu. A tedy to vypadalo ze do zpravicky se to zpropagovalo ze stranek produktu.
Ne, bylo tam hned ±(50 ppm +5%). Když kouknete na odkazovaný cnx-software, tak prvně tam má ten divný zápis (±50 ppm ±5%), ale pak tam má ±(50 ppm +5%) of reading between 400 ppm and 3000 ppm.
Každopádně zprávička naposledy změněna 16:17 a váš komentář 16:33. Taky jsem dlouho přemýšlel, co se vám vlastně nezdá.
Wuhan Cubic CM1107N (a další z rodiny, je jich hodně) stojí polovic, deklarovaná přesnost je ±(30ppm + 3% hodnoty) v rozsahu 0 až 5000 ppm. Prošly mi jich rukama tisíce, v provozu jsou nejstarší už k těm 10 letům. Dám za ně ruku do slušně teplé vody :-)
NDIR princip (single beam; dvojpaprskové je o pár $ dražší), prachotěsné, analogový (1Hz PWM) a digitální výstup (TTL UART, I2C)...
A kde to ma uziti? - naivne predpokladam nejake pestitele "zajimavych" bylinek, kteri potrebuji odladeny a rizeny procesy pro maximalizaci rustu sve investice :D
Někteří lidé mají dost těžko pochopitelný dojem, že víc elektroniky v domě vyřeší víc jejich starostí a proto pak investují obrovské množství času do toho, aby řešili starosti z toho plynoucí. Říkají tomu "domácí automatizace" nebo tak nějak a má jim to prý šetřit... no, těžko říct co vlastně. A pro část lidí je totéž prostě koníček.
ale prd :)
CM1106 a 1107 "pohání" tak dvě třetiny větracích agregátů v ČR. Office parky, obchodní centra, sklady, a v posledních cca deseti letech i rekuperace v obytných domech (minimálně Zehnder, V2V, Wafe, Protronix). Je to naprosto nejúspěšnější detektor CO2 na trhu.
5. 10. 2024, 08:51 editováno autorem komentáře
Ja vidim jako uzitecne aby vzduchotechnika vedela ze se lidem spatne dycha.
A takove systemy se zpetnou vazbou odvadi lepsi praci nez nekteri ridici dalkovych spoju ci vlakvedouci.
5. 10. 2024, 10:09 editováno autorem komentáře
I pokud okna otevřít jdou, otevřít je jen dvakrát denně rozhodně není dostatečné pro udržení hladiny CO₂ ve zdravém rozmezí.
Oteviranim oken se zbavujete vyuziti odpadniho tepla z vydychaneho vzduchu a plytvate energii. Nektere budovy je ani nemaji nebo vam otevreni okna odpoji vytapeni/klimatizaci.
V mnohych dopravnich prostredcich nejsou ani otviratelna okna. Typocky dalkove autobusy nebo nove vagony.
Ano zbavujem sa ale nositelom tepla v interieri su steny/vnutorne struktry, takze vela energie nestratim ak nevetram prilis dlho(ma sa vetrat kratko ale intenzivne).
Na druhej strane rekuperacia nieco stoji(instalacia a prevadzka). Rekuperacia nieje o setreni ale o komforte.
Ako som pisal vyssie 3-4 krat(aj viacej ak niekto chce) vyvetrat pocas dna nieje ziadna nadludska cinnost.
I v noci?
Podle toho co mam zmereno ja. Jeden clovek vydycha beznou loznici cca za dve hodiny. Za 4 hodiny uz je uroven CO2 nad 1400ppm. Protoze spim nekdy i 8 hodin, je jasne ze rano by bez rekuperace nebo neustaleho vetrani byl vzduch totalne vydychany (bezny merak ukazuje jen HI).
Muzu srovnat bydleni bez rekuperace a s rekuperaci. Usetrene teplo vem cert, ale ten pocit kdyz se probudim vyspany v mistnosti s dychatelnym vzduchem je k nezaplaceni. Co se spotreby tyka, tak rekuperace pro rodinny dum ma konstantni spotrebu cca 12W.
No vidis, misto chipu, elektroniky a spousty dalsich poruchovych kramum ... mam v loznici otevrene okno skoro porad, krome situaci kdy teplota venku klesne pod minus 30, coz se v nasich koncinach deje tak 1x za 30 let.
Jsou stavby ktere nemaji tolik tepla kumulovaneho v pevnych castech stavby. Typicky ty s nizsi tepelnou kapacitou stavebnich materialu. Drevostavby nebo stavby kontejneroveho typu. A koneckoncu i ty dopravni prostredky ve kterych je nastrkano hromada lidi na malem prostoru.
Jsou mista kde otevirat okno k vetrani fakt kvuli kravalu nechcete - evropska/vinohradska v Praze je za trest. Letiste treba sponzorovalo kvuli hluku i rekuperace pro starsi budovy. A jelikoz jsme zeme bezohlednych kuraku tak od prasete souseda muzete mit doma nikotinovou komoru. Ale to zalezi na umisteni sani.
Rekuperace tez resi disbalanc ve vlhkosti - premira nebo nedostatek. Muzete mit i kombo s vytapenim nebo klimatizaci.
Otevirani okna nemusi byt optimalni pokud chovate zvirata citliva na pruvan. I ta chvilka vadi a muze mit fatalni nasledky pro ptaky, plazi nebo i male savce.
A zrovna otvirat okno kdyz je venku -10 ci -20 se mi fakt prici. Kdyz u toho usnete tak druhy den zanet dutin ne-li neco horsiho. Nafoukana voda do pocitace ( pro prazaky - ano za prahou fouka trochu vic a jste hned o dve vetrne zony vys) taky neni idealni. Jakmile teploty spadnou pod 10 v noci prestavam vetrat okny.
Ona to samozřejmě byla mírná nadsázka, i když jen mírná. Pochopitelně, že mimo domácnosti (kancelářské budovy, vozidla hromadné dopravy) ty senzory smysl mají.
Ja senzor pouzivam na to aby som vedel kedy a ako dlho vetrat. Ale za takmer 2 roky nemam pocit, ze by mi to nejak zlepsilo SAD.
"dost těžko pochopitelný dojem"
Neboj, oni na to prijdou. Bud sami, nebo jim to manzelka postavi tak, ze z domu pujde ten kram nebo ona (potom, co stravila vikend s detma potme, v zime a ohladu, protoze se cosi podelalo a manzilek byl na sluzebce). Par takovych znam.
Jsou to smutne pribehy. Kdyz vam inteligentni domacnost dela programatorsky frikulin bez zkusenosti s infrastrukturou a nemysli na nejaky tradicni override. Protoze logicka 1 bude vzdy logicka 1 ze :-))) V praci to slysim porad. Muzu prispet s pribehem o tom jak kolega chtel zdokonalit lednicku a vymyslel alternativni chladici system na arduinu pres wifi.
Prijel domu z dovolene. Lednicka jela jen na cyklu prehrati kompresoru-vychladnuti pojistky. Pinduino umrelo (hadal bych na nestabilitu napajeni pri zhoupnuti site kompresorem) a obvod zustal ve stavu stale sepnuto. Jidlo pak vyndavali pomalu cepinem a fenem.
Ono kdyz si zpetne uvedomim tak reseni premosteni v pripade selhani celeho reseni bylo na inteligentni domacnosti (tehdy kdyz jsem stavel tento pojem byl jeste v plenkach) to nejtezsi.
V pripade nejakeho katastrofickeho selhani u mne doma ty nejdulezitejsi systemy dokazi fungovat autonomne bez nejakeho centralniho rizeni. Nebudou fungovat efektivne ale budou. U tech jednoduchych veci mam dokumentaci a staci na override manzelka nebo deti.
Take jsem se spalil. Mam veskerou dokumentaci v anglictine protoze je to u nas doma i u deti hlavni jazyk. Manzelka sice cesky umi uz obstojne ale vubec nedava technicke pojmy. Jenomze kdyz prijede cesky elektrikar / servis loxone tak je v haji. Od jiste doby mam tedy docku dvojjazycnou.
Ma to setrit cas a peniaze.
Nastavovanie zaluzii, alarmu, svetla, obehove cerpadlo, centralne odstavenie vody, kurenie, klimatizacie, bazen, zavlaha, kosenie, ...
Me bavi jak mistni kutilove resi 50ppm vs 200ppm. Naprosta vetsina ma sedave zamestnani a nedostatek pohybu, naprosta vetsina ji nezdrave ale tady budou resit par hodnot ktere jsou ve finale uplne ukradene.
Me bavi jak vis kdo tady o tech senzorech psal. Perfektne znas jejich zivotni styl, jen tady podle tech komentaru to poznas. Takze vis ze maji nedostatek pohybu a misto reseni tehcnicke otazky by meli jit behat do parku. Ses uplny frajer, takhle na dalku to poznat.
ja bych doma radeji resil koncentraci CO, ten je trosku nebezpecnejsi, merit CO2 je uzitecnejsi v pestine, nebo tam, kde probiha kvaseni
U CO vás nezajímá jeho konkrétní hodnota, stačí měřit jenom to, jestli nepřesahuje nějakou prahovou koncentraci. Pokud ji přesáhne, spustíte alarm.
Koncentrace CO₂ je důležitá tam, kde žijí lidé. Protože vysoká hladina CO₂ způsobuje únavu, nekvalitní spánek apod.
A lidstvo vpodstate uz vymrelo, protoze par miliard let netusilio, ze nejaky co2 v jeskyni vubec ma.
Myslím, že to, že lidstvo existuje už pár miliard let, vypovídá o vašich znalostech dostatečně. Chápu, že takovými detaily, jako že jeskyně nemá okna a dveře, se tedy ve vašem případě zabývat nebudeme.