Pokud je to skutečně pay-as-you-go, tak předpokládám, že zakoupení licence zapne akcelerátory jen na určitou dobu a pak je zase vypne, pokud nezaplatíte. A až Intel přestane existovat, nebo se ocitnete na sankčním seznamu, ten procesor o všechny funkce nenávratně přijde.
Jo, kde jsou ty časy, kdy jste si koupili hardware (i software) a ten byl prostě váš a fungoval tak dlouho, jak dlouho jste ho chtěli používat.
Softvér nikdy nebol Váš. Ani ste ho nekupovali.
Vždy ste len získali povolenie na jeho použitie licenciu a to licenčnou zmluvou.
Ak bolo v licenčnej zmluve, že SW môžete používať len počas kŕmenia tigra za súčasného pojedania tarantúl, tak jeho legálne použitie by bolo skoro nemožné..
To, že sa z HW stáva SW je však pravda.
1/ Ty procesory stoji desitky tisic dolaru, to by clovek cekal ze nebude nejaky polotovar
2/ zatimco IBM skaluje vykon (jadra, pamet), INTEL blokuje cele featury, tj. pokud postavite reseni ktere ty veci pouziva, tak jste v situaci: nakoupite megadrahe systemy ktere budete mit zcela vypnuty, protoze na tom nepobezi bez aktivace dane reseni. To me neprijde v nicem pozitivni
Tady je vidět odtržení ceny od reality.
Dříve:
(náklady na vývoj / předpokládaný počet vyrobených kusů) + náklady na výrobu daného kusu * požadavky na zisk + příplatek za prémiovost
Dnes:
Odhad marketingového a obchodního oddělení, o kolik je možné zákazníky podojit hned a jak stanovit lákadlo + nějaký FIX (třeba $500 dolarů).
Když to převedu na rodinné domky, tak požádáte stavební firmu o stavbu domu, oni se vám podívají na konto v bance, zeptají se, kolik vám půjčí banka, zjistí, kolik stojí domy v okolí, odpočítají cenu pozemku (ten už máte), napálí si k tomu marži za to, že to bude dělat jejich značka a to bude cena domu :-D
To "dnes" je tady ve skutečnosti od prakticky začátku prodeje mikroprocesorů, minimálně od dob Intel 8080 a Motoroly 6800 - viz skoková změna ceny ze 179 dolarů někam k 69 dolarům po vstupu MOS 6502 na trh (a původně jak Intel tak i Motorola, chtěly něco okolo 360 dolarů - naprosto odlišné čipy, stejná cena :-)
(https://www.root.cz/clanky/osmibitove-mikroprocesory-a-mikroradice-firmy-motorola-1/#k06 šestá kapitola - nějak u starých článků blbnou linky na kapitoly)
Tak tam ceny leteli dole hlavne z ineho dovodu. Vtedajsia vyroba IC bola nakladna hlavne na vyvoj, muselo sa to ruco nakreslit, nasledne fotograficky zmensit az potom sa vyrabali samotne cipy. Cize tam pri zvyseni produkcie rapidne klesla cena. A ak by to bolo tak ako dnes, tak by ta cena neklesla vdaka znizeniu vyrobnych nakladov. Pretoze dnes je oproti volakedy na IT prisatych prilis vela pijavic. Tie prirodne pijavice aspom po case hostitela opustia, takze mu nejako moc neublizia...
Tam se stalo zhruba toto: Intel i Motorola nabizely sve cipy za shodnou cenu 175 dolaru (nahodicka!) za kus. Na nejake vystave se z cisteho nebe objevil MOS 6502 s cenou 25 dolaru. A snad uz ten samy den (nebo den pote) Intel a Motorola sly s cenou dolu na 69 dolaru (coz paradoxne vedlo k tomu, ze se zacaly nakupovat i MOS 6502ky protoze se ukazalo, ze 25 dolaru za cip asi neni jen podvod).
Tedy: Intel a Motorola vlastne mely oligopol a drzely cenu az paradoxne vysoko. Teprve s nastupem MOSu (a Chuck Peddle nebyl zadny orezavatko, ten v obchodech umel chodit) najednou "magicky" sla cena 8080 a 6800 na 39% puvodni ceny, a to ze dne na den!
Tak to funguje dnes u fotovoltaiky nebo tepelnych cerpadel. Smula kdyz vite jaka je skladova cena a naklady na praci a dodavatel si vezme podstatnou cast dotace.
Nebo u TC budto je to predelana klima z ciny (kdy ten kram pri poruse menite skoro cely) a nebo je to sice i poskladane v cesku ale ten kompresor od mitsubishi se u nas nevyrabi a muei se dopravovat selhavajicim logistickym retezcem.
28. 11. 2022, 08:06 editováno autorem komentáře
To nebude s nicim komunikovat, bude to jako v rasberry_pi kde sla dokoupit akcelerace videa - na zaklade SN cpu dostal klic ten vzdy natahl pri bootu z biosu nebo pri bootu OS.
Takze se to bud bude davat do UEFI biosu, nebo bude kernel modul a ten nacte konfigurak s klicem
Uz dens se casto prodavaji stejne CPU bud s vypnutimy jadry, nebo podtaktovane, casto je totiz snazsi vyrabet jeden produkt a SW jej omezit, nez vyrabet vice ruznych produktu.
Vemte si to z pohledu jenakeho cloudoveho poskytovatele. Vetsina vasich zakazniku danou funkcionalitu nepotrebuje ale obcas se najde nekdo kdo to bude nejakou dobu vyzadovat. Misto toho aby poskytovatel nakupoval vsechny CPU s danou funkcionalitou si ji proste zaplati kdyz bude zpotrebi na mnozstvi CPU ktere potrebuje. Nekde tenhle licencni model muze vyhovovat. Nekde ne.
Jenže ta daná funkcionalita v tom CPU je a je jenom vypnutá. Tohle je jenom další tahání peněz. Zajímalo by mě kolik lidí/firem si tohle zaplatí, ale věřím, že se spousta managerů nachytá. Už jenom z té stránky je vidět na koho míří, protože tam technického není vůbec nic (kromě aktivace). Řekl bych, že tohle Intelu nepomůže a měl by se hodně rychle probrat, jinak to s ním půjde velmi rychle z kopce.
Neni to rozhodnuti jak sve intelektualni vlastnictvi bude Intel prodavat na nem? Zalozte si byznis a prodavejte CPU za 5Kc, brzy zjistite ze na tom nevydelate. Lidi v Intelu nejsou idioti, podobnou strategii zkousi BMW s jejich vyhrivanim sedadel za predplatne nebo MB s jejich lepsi rychlosti za predplatne. Jako zakaznikovi se mi to nemusi libit a mam na vyber. Z pohledu byznisu je chapu, budou delat jeden chip, klesnou jim naklady a mozna vydelaji vice penez.
Ale já netvrdím nic, že to nemůžou dělat, to je opravdu na nich. Jenom konstatuji, že to není podle mě nejlepší strategie v aktuální situaci v které Intel je. Pokud by to udělali před 10roky, tak bych neřekl ani popel, ale oni by se měli snažit nabídnout něco navíc oproti AMD a ARM, protože momentálně na tom nejsou v pozici super prémiové značky i bez toho aby někdo jim platil navíc za zapnutí věci v procesoru. Mimochodem to BMW je taky úplně mimo a dostává to za to pěkně sežrat. Podle mě je tahle strategie naprosto mimo a nikdy nebude mít úspěch a značce to spíš uškodí, než pomůže.
Ja bych poprosil vyrobce vymenit tady ten kus pisecku s nefunkcnim TSX a zahadnym zpusobem mizejicim AVX512, politicky nekorektne omezenym genderem socketu 1151 a jinyma STD nemocemi (standardnimi!! a la Spectre a pod) za funkcni a bezchybny vyrobek.
Jako to co nam predvadi vyrobci CPU by se v jinem oboru rovnalo insolvenci celeho podniku.