Prakticky s jistotou se jedná o externě připojenou periferii. Klidně to může mít PCI-e rozhraní a připojovat se to ke standardní základní desce a Windows. Rozhodně to nebude procesorové jádro, jak si ho představujete.
A nesmíte zapomínat na chlazení. Jenom to bude vážit možná několik tun. To ho z pozice "kvantcore" jaksi diskvalifikuje.
Reaguji na teorii:
x64 procesor s více jádry, z nichž jedno bude to "kvantcore"
Kterou nadhodil technomaniak.
Předpokládám že to bude celé křemíkové.
Z čeho jiného by se dalo vyrobit x86?
Já navrhuji křemíkový CPU který bude mít k dispozici kvantovy chiplet.
V případě intelu dlaždici.
Ale raději bych x86 opustil úplně a začal něčím od základu novým. S pomocí AI máme šanci udělat velkou revoluci po 50 letech.
RISC-V byl nadějný pokus, ale jejich SIMD design to bohužel úplně zabil. Chtěli od všeho něco a tak to i dopadlo...
Takže v oblasti SIMD je dnes paradoxně nejpraktičtější AVX-512. Pro SVE se programuje blbě a není tak univerzální jako AVX-512, a RISC-V SIMD je DOA. Apple na SVE stejně kašle, takže je otázka kolik knihoven a aplikací pro SVE vůbec dostane nějakou podporu, když i v CPU co to podporuje má většinou šířku jen 128 bitů.
Čistotou a praktičností se mi nejvíc líbí AArch64 - ale i tady jde vidět, že 32-bitů na instrukci prostě nestačí, když chce člověk něco pokročilého jako je třeba AVX-512. Např. i zmíněné SVE má hodně kompromisů.
ČVUT FEL již předmět na toto téma nabízí B0M36QUA – Kvantové počítání. Zaregistroval jsem novinky, kde se o jeho vytvoření mluvilo. Jinak v obraze moc nejsem. Ale kamarád, bývalý absolvent, již nějaké optické věci na volně přístupném kvantovém počítači IBM počítal a na ty fyzikální principy světla to sedělo prý moc pěkně.
podle mě to je technologický demonstrátor, umožňuje dodavatelům a partnerům vybudovat infrastrukturu (HW/SW) a dávám jim naděje, že mohou dnes investovat a za pár let bude dostupný větší.
V diskuzních fórech kolem cpu hodně vyzdvihovali miniaturizaci, podařilo se jim všechny potřebné technologie zmenšit o řády proti konkurenci a mají EUV vybavení, které je schopné tyhle čipy mrskat.
Na MFF UK se v mé době vyučoval předmět Kvantové počítače, což byla lineární algebra jak řemen (zejména, pokud neumíte násobit matice po řádcích, ne po jednotlivých prvcíh, protože toho tam bylo fakt hodně). Kromě základních operací se probíraly i nejznámější algoritmy včetně faktorizace čísel.
Odnesl jsem si z toho to, že programovat takový počítač/obvod je slušné peklo. V zásadě do něho posíláte všechny vstupy současně a vaším cílem je, aby program/obvod příslušnými operacemi nějakým způsobem (a obvykle s určitou pravděpodobností) vyplivl takovou směs výstupů, ze které dokážete vydedukovat ten správný. Přišlo mi to o pár řádů těžší než klasické paralelní programování.