Práveže sú to rýchle prachy a je to o jednu vec menej, ktorú majú na starosti. Myslím, že o to práve pri reštrukturalizáciach ide - zbaviť sa zbytočností a sústrediť sa na hlavný biznis.
Takhle to ale dost připomíná privatizaci pošty. Cash-flow úplně nedáš do pořádku tím, že se zbavíš toho co je ziskový, a necháš si naopak to, co je ztrátový.
Držení akcií prachy nežere, naopak u něčeho tak dobře jedoucího jako ARM, to prachy generuje. Ale chápu, že je to likvidita, která zrovna teď Intelu MOŽNÁ chybí.
15. 8. 2024, 14:31 editováno autorem komentáře
ARM ziskový není. Možná roste hodnota firmy i akcií, ale dividendy nevyplácí. Jediný způsob, jak se dostat k penězům, je ty akcie prodat.
U firem, které dividendy vyplácejí, se dá mluvit o zisku pro akcionáře. Tam má smysl posuzovat, zda ty peníze, co z toho máte, stojí za to. Ale u ARM je to celé jen o tom porovnat úroky z úvěrů a potenciál a horizont růstu hodnoty akcií ARMu. A to je ve výsledku vlastně velice snadné rozhodnutí, ARM nám totiž poslední měsíc klesá. Držet ty akcie by mělo smysl jen tehdy, pokud by to byla dlouhodobá riziková investice. A na ty Intel teď prostor nemá.
Jestli roste hodnota akcií, nebo vyplácejí dividendy – to je až na nějakou režii a daně celkem jedno. Dokonce se IIRC některé firmy pokoušely zpětným odkupem akcií nabídnout investorům růst ceny akcií místo dividendy.
Ad poslední měsíc klesá – to je strašně krátký horizont.
Že Intel potřebuje cash – asi jo. Otázka tu pak není, co čekat od ARM, ale jak si prodej těchto akcií stojí ve srovnání s jinými možnostmi Intelu získat cash. Prodat nějakou divizi? Půjčit si? (Za jaký úrok?) Noc z toho nebude zadarmo, a u všeho půjde namítat, že tím Intel ztratí nějaký potenciál. Otázka je, kde to Intel bude nejméně bolet.
"Jestli roste hodnota akcií, nebo vyplácejí dividendy"
Z pohledu účetní hodnoty to jedno je. Z pohledu cash-flow je to zásadní rozdíl. Pokud funguji jen za cenu drahých překlenovacích úvěrů, tak jsem silně motivován akcie bez dividend prodat. Maximálně se dá dividenda "nasimulovat" tím, že prodám třebas 10% akcií. Pokud ale plánují z výnosu akcií něco hradit (nájemné apod.), tak jsou akcie firem vyplácejících dividendy bezpečnější. Vývoj odhadované výše dividend vidíte průběžně a můžete reagovat předem. U akcií bez dividend, které plánujete částečně odprodávat, riskujete, že ve chvíli, kdy ty peníze budete potřebovat, bude hodnota akcií zrovna nízká. Proto raději prodat předem a klidně všechno.
To záleží. Pokud z toho odhadujete, jak to vypadá ve firmě uvnitř, tak to do nějaké míry fungovat může. Ale pak do toho budou házet vidle třeba různé buybacky (firma má cash, ale nechce jej vyplácet). Nebo možná ta firma má do čeho dalšího investovat, tak nedává smysl vyplácet dividendy.
Hrajete si tu na hogofogo akcionáře s "obrovskýma" zkušenostma....
A nevíte, že ARM nikdy nedávalo dividendy...
A pokud víte, tak od DIVIDEND z akcií se upouští, protože nejenom, že to je pro firmy obrovská ztráta peněz za odměňování akcionářů, ale i obrovský hazard s akcií. Protože akcionáři když vidí snížení dividend, tak prodávají víc než v dropu akciového trhu...
Aj tak to asi nemali kvôli zisku, ale aby sa mohli podieľať na riadení. Od roku cca 2006 je im to ale nanič, lebo procesory na architektúre ARM odvtedy nevyrábajú.
Nejde ani o zisk ani o rizeni. Intel (a nejen) se snazil dycinky mit nejaky podil na vsem, co by mu pripadne mohlo i treba jen vyhledove konkurovat.
Stejne tak nejde o tech 150M ... to jsou pro ne nezajimavy drobny, ale proste dosli k zaveru ze to pro ne nema vyznam, takze se toho zbavili, ty prachy jsou jen takovej bonus. Radove vic na takovych investicich kazdorocne odepisovali.
Je to velmi podony tomu kdyz firma koupi jinou aby ji zavrela, jen Intel si to zavirani nemuze uplne dovolit. To by po nich obratem skocil nejaky ten antimonopolni urad. Stejne tak si nemuzou uplne dovolit ty firmy koupit ze 100%. A z presne stejnyho duvodu dlouhy roky dotovali AMD. Kdyby tu byl ten volny trh, tak AMD davno neexistuje, proste by to koupil Intel a zavrel.
>>>Je to velmi podony tomu kdyz firma koupi jinou aby ji zavrela, jen Intel si to zavirani nemuze uplne dovolit.
Toto by Intel nemohol spraviť v žiadnom prípade. Ak nejak ARM-u škodil, robil to veľmi nebadane a zle.
16. 8. 2024, 18:41 editováno autorem komentáře
Na wikipedii píšu, že sa toho tiež celkom logicky zbavujú. Zjavne to bol nedôležitý biznis s veľmi malými objemami.
https://en.wikipedia.org/wiki/Altera#Acquisition_and_Ownership_by_Intel
Nezbavuju. Porad to majoritne vlastni, a oteviraji dvere k moznosti investovani pro ty, co se bali cpat penize do chrtanu Intelu, protoze to bylo fujky, ale samotna Altera by jim nevadila. Je to rozumny a logicky krok, jak oddelit zdravou a nezdravou cast firmy, protoze jinak by jedna nezdrava stahla ostatni oddeleni taky - a to nechcou, resp nesmi dopustit (verim ze PSG/Altera ma zajimavejsi DoD dealy nez samotny intel).
>>> Je to rozumny a logicky krok, jak oddelit zdravou a nezdravou cast firmy, protoze jinak...
Skôr je to krok, aby im takýto nedôležitý biznis nekomplikoval štruktúru a riadenie. Zdravý/nezdravý, o to nejde.
>>> Vy jste slusne mimo. Podlozte sva tvrzeni.
Mali oddelenie, ktoré malo podiel na obrate spoločnosti tak 1%, ale vyžadovalo si viac pozornosti manažmentu, ako to 1%. Prosím odpustite si invektívy, zjavne máte v tomto nejaký bias.
Spis v tom mam jasneji, protoze takove produkty pouzivam.
PSG nepotrebuje tlacit nove designy co pul roku, je to stabilnejsi prostredi, s 3-4 rocnym cyklem novych produktu. Navrzeny produkty se nemusi skalovat nahoru, protoze se zacina na nejvetsim produktu, a pak se tvori levnejsi varianty - pouhym redukovanim poctu logickych jednotek. Vetsi praci da SW podpora, ale ani ta neni tak slozita a narocna jako v pripade Xe GPU, protoze se synteza, P&R proste recykluje a jen malinko vylepsuje.
Kde tam vidite nutnost velike pozornosti??
A pak cituji:
Intel disclosed that PSG generated trailing 12-month revenue of $2.9 billion with gross and operating margins well above Intel’s corporate average, although this average is bogged down by the huge slump in PC processor demand. Looking ahead, Intel expects the FPGA market to rise at a high-single-digit rate, while PSG should earn mid-60s gross margins and mid-30s operating margins.
Z tohoto: 2.9 / 55 je neco pres 5.27 % obratu, to neni zanedbatelne oddeleni, a jak vidite, marze je hodne nad prumerem intelovho koporatu, dokonce az 60% / 30% cisteho. To nemel intel ani pred 3 lety (2021: 25% prumer).
Tudiz si trvam na tom, ze se snazi oddelit zdravou cast od te nezdrave, a otevrit prostor pro cizi investice (ale porad si imho budou drzet majoritu).
Buhvi zda IDM2.0 bude nadale dostacujici (posledni produkty pouzivali 10nm Intel proces, a historicky Altera pekla vzdy u Intelu).
Ja jsem rad ze se snazi v tom udrzet poradek a oddelit tyhle casti. Treba u Sony je to porad hodne provazany, a tam je neskutecne citit ze nehraji fair play, kdyz sami sobe pecou produkty a na verejnou nabidku davaji jen aby se nereklo - nekompetitivni produkty.
>>>Tudiz si trvam na tom, ze ...
Dobre, trvajte. Ja zasa budem trvať na tom, že sa usiľujú oddeliť nedôležitý biznis a venovať sa hlavnej činnosti. Sám ste priznal, že v tomto máte bias, tak to neviete uznať.
21. 8. 2024, 17:40 editováno autorem komentáře
Ja zasa budem trvať na tom, že sa usiľujú oddeliť nedôležitý biznis a venovať sa hlavnej činnosti.
A proto vyhazuji desitky tisic lidi a omezuji vydaje kde se da, dokonce i na marketing svych zakladnich vlasnich produktu. Tak jiste, dale si verte svym pohadkam, ze se chteji venovat sve hlavni cinnosti :D
Sam jste nic nepredvedl, ale kdyz vam da nazor nekdo zainteresovany, tak ma bias. Kamo.. kdyz se ti neco snazi vysvetlit nekdo moudrejsi, tak ho mas poslouchat a snazit se pochopit sdeleni. A ne trvat si na sve selske "moudrosti".
>>>kdyz se ti neco snazi vysvetlit nekdo moudrejsi
Ďakujem, že ste sa prehlásili za múdrejšieho. To potom veci mení.
Možná by bylo lepší se zbavit Gelsingera, protože ten Intel stojí za rok víc než za co prodali ty akcie.
Tak jsou na tom dost spatne.. od 2021/22/23 jejich zisk vuci obratu klesl z 25 na 12 a pak na 3% . Timto trendem budou za 2024 v nechutne ztrate.
Chvíli tu ztrátu můžou maskovat prodejem jako je tento.
Až tam nebude nic k prodeji.
Pak začnou problémy.
Problém Intelu je, že už toho neni moc co prodat.
Ovšem zase výhoda k restrukturalizaci jako u AMD pokud to přežijou...