Tady nejde o vyhodnost nebo nevyhodnost investice, jde o pripadne patenty a technologie. Pokud Intel podil ziska, navic za vyhodnou cenu, muze se ho v pripade potreby bez ztraty zbavit, a navic snuluje pravdepodonost nejakych patentovych sporu.
Odkazovat 128 jadrovy cpu ... kolik milionu ze se jich prodalo? Aha ...Neco takoveho nejen ze je k nepotrebe 99% zakazniku, naopak vzhledem k licencnim politikam si to nekoupi ani v pripade, ze by se to skoro zadarmo rozdavalo.
Tady nejde o 99% zakazniku, ale o Amazon, Google, Azure + stredni a velke firemni zakazniky, kteri delaj 99% serveroveho trhu. Ti vsichni meni hw ob 3 roky, cenu pocitaj dle spotreby proudu (i na chlazeni) a dle vykonu na rack unit. Ti vsichni maj servery z 99.9% virtualizovane. Do virtualizace male CPU se 128 jadry sedne jak prdel na hrnec. V AWS ma t3a (amd) a t4g (arm graviton2) v podstate stejny vykon a stejnou cenu, zatimco intel instance na vyhodnosti vuci arm silne ztraci.
Muzes se pochlubit, kdys naposled videl nejaky server? Takovy CPU je ti presne pro ucely virtualizace uplne knicemu.
Adminuju takovych par desitek, a ve 100% pripadu se setrvale narazi na nedostatek ram, a naprosty prebytek vykonu CPU. Ve skutecnosti by si ty servery vystacili s 1/2 jader nez maji a s processory 10 let- starymi. Realita je dokonce takova, ze po strance vykonu je lepsi (a to i u aplikaci, ktere se tvari ze by paralelizaci zvladat mely - jako databaze) mit 1/2 jader, s vyssi frekvenci nez dvojnasobek s nizsi.
Kdyz ramdom vylosuju, tak ty stroje maji obsazenost rekneme 50-70% RAM (nemuzes mit vic aby bylo kam zmigrovat pri vypadku/udrzbe) a ... 5, maximalne 10% vyuziti CPU.
Takovyhle CPU vyuzije mozna par desitek organizaci ktere provadeji nejake specificke vypocty, ktere se nedaji provadet na GPU. Jinak nikdo.
HW se zadne ob 3 roky nemeni, to uz 20 let neplati. Dell prave zacal davat support 9 let (7+2). Ekonomicky by to byl naprosty nesmysl. Kupoval sem v prubehu poslednich 4 let nekolik kusu a dostal sem exaktne totozny HW. Ani zadny novejsi model se nevyrabi, neni duvod.
Hele a není to závislé na použitých úlohách? Když jsem četl příspěvek, na který reaguješ, přesně jsem si říkal: 128 jader je super, Amazon má Graviton2, který má 64, asi vědí, proč to tak mají. Každé jádro má L1 a L2 cache, takže pokud se jádra nějak zásadně neperou o RAM, mohlo by to nějak fungovat. Jak moc je tohle obvyklý scénář, to je samozřejmě otázka. U běžných virtuálů, které vidím u nás třeba já, to asi opravdu nepomůže.
Problem celého AMD Rome, nebo jakéhokoliv více jádrového CPU.. je stále a stále SW a především OS.
Dnešní OS, nedokážou podat několik úloh najednou (když na to to CPU má).
A tím jsme u toho, že se to hromadí (né vždy) na RAM.
A nic ve zlém... to,že něco funguje a spolehlivě, neznamená.. že to nelze vylepšit...
Něco jako auto, máš 30 let staré auto a 2 roky staré auto.. Nelze srovnávat...
To je úhel pohledu. Nedávno jsem měl možnost hovořit s dvěmi absolventkami řidičského kurzu a byly docela rozčarovány, že některá auta nemají např. detektor jízdních pruhů, nebo nedejbože ikonku (a detektor) nepřipoutaných cestujících. Takže to není jen o hard vlastnostech auta. Dnešní lidé berou jako samozřejmost penetraci elektorniky do aut a diví se, jak jsme my mohli přežít. Ty gadgety prostě berou jako musthave.
Asi bude můj pohled na věc dost nepopulární, ale dost bych se zamýšlel nad tím, jestli takoví lidé vůbec mají za volantem co dělat. Tím nechci říct, že se máme vrátit do půlky minulého století, ale ta totální neznalost a nezájem byť i o základní principy techniky, kterou používám, spolu s bezbřehým spoléháním na kdejaké asistenty, není nic dobrého.