Zvlastni, myslel jsem, ze to je vazane na id poplatnika britskych televiznich poplatku. Prijde mi celkem logicke, ze madar z Londyna se na VoD BBC divat muze - pokud tedy plati britske dane.
Kazdopadne je jasne, ze z BBC One proste DRM zmizet nemuze. Ze stejneho duvodu muselo BBC opustit vysilani pres nektere satelity, ktere bylo mozne chytat i ve Francii a Spanelsku. To jednoduse hrube porusuje licence na filmy a porady, ktere BBC koupila.
U poradu, ktere BBC produkuje, uz mne to ale stve.
Každopádně je to nádherný doklad toho, jak všelijaké ty licence a copyrighty ve skutečnosti lidem jen škodí, aby hrstka zazobaných šmejdů z Cesmínového hvozdu nepřišla o nějaký ten centíček. :-)
To "komunita" umí. Protestovat. Sice je jich 1%, ale uřvaní jsou, až hrůza. Že se neozývají diskriminovaní uživatelé BeOSu, OS/2, ZX Spectra, Amigy, a kdo ví čeho ještě. Oni totiž na rozdíl od "komunity" asi vědí, že nemají žádný *nárok* na to, aby jejich platformu někdo podporoval.
To byl ovšem argument :). Nechcete mi spíše říci, proč by BBC měla uvádět player právě pro Linux, a ne pro ostatní minoritní platformy? Existuje něco jako nárok na podporu platformy od státních organizací? Tedy to, že bych si napsal vlastní systém, a pak mohl *vyžadovat*, aby mi pro něj ostatní psali aplikace? Nad tím se zamýšlejte.
Jako danovy poplatnik chci, aby se mnou stat komunikoval pomoci citelnych formatu a svoje antikvarni ZX Spectrum k tomu pouzivat nehodlam. Neplatim dane pro to, abych podporoval soukrome firmy, jez se vam zrovna libi.
Mě by zase jako britskému danovému poplatníkovi přišlo divné, že mám vynaložit celkem vysokou částku na vývoj něčeho, co nakonec použije naprosto zanedbatelný počet lidí (kteří stejně ve většině případů mají na počítačích dual boot).
On ale prece nikdo nechtel prehravac. Pozadavek byl odstranit na platforme zavisle DRM, aby bylo mozno vyuzit uz existujici prehravace na libovolne platforme (klidne na tom BeOSu). S tim, ze udelaji multiplatformni prehravac prislo BBC a ne komunita.
Otázka stojí jinak. Existuje nějaká povinnost zabývat se "digitálními menšinami"? Protože jestli ano, můžeme skončit u toho ZX Spectra. Já si myslím, že taková povinnost neexistuje, a je vcelku logické použít technologii, která je dostupná největšímu počtu uživatelů. Samozřejmě nelze vyhovět všem uživatelům, třeba těm majitelům ZX Spectra. A není to o technice, ale o technologii. Kdyby komunita implementovala místo unixu Win32 systém, šance by byly lepší.
Obávám se, že už v principu DRM nemůže na Linuxu běžet. Tedy pokud vyloučíme pseudo-DRM, které obejde průměrně zkušený uživatel. Jsem tedy zvědav, s čím přijdou.
Když si (veřejnoprávní) BBC hopsá na tom, že bude používat uzavřený formát pro uzavřené přehrávače, tak se holt musí smekat a udělat multiplatformní přehrávač. Je to jejich volba - BBC se musí podřídit koncesionářům, nikoliv naopak (narozdíl od té naší české televizní cochcárny, kde to funguje ve stylu "Chtějte po nás co chcete, my vám pustíme co chceme")...