Dá se to tak říct, je jediný, kdo dělá finální merge do větve master (s výjimkou krátkého několikatýdenního období před pár lety). V praxi samozřejmě nelze očekávat, že by dokázal dělat review úplně každého commitu, ale tenhle nešťastný hack byl dost diskutovaný už v době, kdy se tam přidával (přinejmenším na LWN jsem o tom zahlédl zmínku, možná i tady), takže předpokládám, že mu to neuniklo. Ona to je věc, která by se samozřejmě dělat neměla, je to fuj, Mirek Dušín by se červenal a Andrew Tanenbaum by vás za to vyhodil od zkoušky, ale v danou chvíli to bylo klasické nejméně špatné řešení. Jiná věc je, že jako každý dočasný hack to sešlo z očí, sešlo z mysli, a kdyby si toho teď někdo nevšiml, mohlo to tam vydržet ještě spoustu let.
Navíc Linus je znám svým pragmatickým přístupem, kdy opakovaně brání opravě chybného kódu (o kterém ví, že je chybný), když by to znamenalo rozbití aplikací v userspace (které s tím chybným chování počítají). Takže není divu, že to přes Linuse prošlo, pokud nebylo k dispozici jiné řešení, které by nerozbilo chování X.org.
Spíš ty zdejší reakce „fuj, jak se to tam mohlo dostat“ vypovídají o tom, že dotyční toho nevědí moc ani o vývoji Linuxu ani o vývoji softwaru obecně. Takovéhle odbočky najdete ve spoustě softwaru, třeba webové prohlížeče takhle třeba opravují chování konkrétních webů – zrovna nedávno jsme někde viděl ukázku z Blinku, kde se podobně řeší problém na přihlašovacích stránkách Microsoftu.
tohle je dobrý bizár, vidět tohle v kódu a ještě s takovýmhle komentáře bych čekal v leckde, ale v Linux Kernelu?
/* The modesetting DDX has a totally broken idea of atomic. */
if (current->comm[0] == 'X' && req->value == 1) {
pr_info("broken atomic modeset userspace detected, disabling atomic\n");
return -EOPNOTSUPP;
}
Však zmíněný komentář se neopíral o to, že by oprava byla špatně, ale že se bizarní situace a vtipy kolem občas divně fungujícího komplexního software nejsou doménou pouze Windows, ale je možné je najít i jinde, Linux nevyjímaje.
Takže proč si z té situace nedělat legraci a šťouchnout si do teze, že "taková věc se u X prostě stát nemůže" :) protože může - tady máme názornou ukázku.
porovnávaš kód Linuxu ku kódu čoho? Máš prístup ku kódu Windows 11?
To prečo všetci hádžeme špinu na Microsoft je skôr to čo dostane používateľ ako konečný úžitok.... a v tom je rozhodne Windows omnoho špinavejší než Linux. Kód je už niečo iné, a áno je jasné že Linux má mnoho prasáckeho kódu v sebe (čo zrejme asi každý software takého rozmeru), ale do kým nevieme ako na tom je konkurencia (kód Windowsu nemáš, snáď až na výnimku starého uniknutého XP) tak je to neporovnateľné. Čo sa tu ale bežne porovnáva je UI/UX, stabilita, functionalita, výkon, pamäťová náročnosť, kompatibilita, etc. A v tom všetkom je Microsoft rozhodne horší. Možno až na niektoré časti v rámci kompatibility, tam môže byť MS s Windows aj lepšie než Linux.
8. 11. 2022, 14:51 editováno autorem komentáře
“ Čo sa tu ale bežne porovnáva je UI/UX, stabilita, functionalita, výkon, pamäťová náročnosť, kompatibilita, etc. A v tom všetkom je Microsoft rozhodne horší.” a diky tem vsem “horsi” ma Microsoft Windows na desktopech podil pres 76%. Tyhle argumenty jsou vhodne leda na flamewar. Kazdy at si pouziva co mu vyhovuje, treba i LaTex na komunikaci se statem pres datovou schranku.
ze ma Windows 76% na desktopech nic nerika o tom ze by mel lepsi UI/UX, coz nema a nejen subjektivne, ale objektivne...
ze nekomu klidne muze vyhovovat horsi UI/UX je jedna vec (a neresim zda proto ze ma spatne navyky ze spatnych UI/UX, nebo proste nezna moznosti lepsich UI/UX, nebo...)
ze ma Windows podil jaky ma, ale rozdhone neni diky vetsi kvalite, ale:
1. primarne tim ze jsou vicemene nucene prodavane s "kazdym" NB/PC...
2. diky zvyku minulosti (kdy pred X(Y) Lety na tom byli Windows v tom lepe)
3. je to OS/SW nasazen (z podobnych pohnutek jako 1/2) ve firmach a statni sprave, takze lide to maji v praci, tak to maji i doma
A těch 22 miliard USD ročně na marketing taky dělá svoje. To je ≅ třetině našeho státního rozpočtu, pro představu. Ono když se pak na každé druhé základní škole učí s Windows, s Wordem, s Excelem... tak tu poptávku nějaký UX vůbec neovlivňuje :)
Ale tam nejde jenom o UI. Jde take o kompatibilitu. Je fajn ze mate KDE ale kdyz si v nem nepustite hru co ma vas kamarad, nebo kdyz si koupite multifukcni tiskarnu se skenerem a muzete ze sve oblibene distribuce leda tak tisknout protoze vyrobce je debil tak se na to bezny Franta uzivatel vykasle a radsi si na tom pocitaci necha windows ktere stejne s tim PC dostane. Linux muze byt skvely system jakkoliv chce ale dokud bude mit mizernou kompatibilitu se svetem tak se bude primarne uplatnovat na mistech kde tahle kompatibilita je nezajimava - servery, ruzne udelatka atd. Smyslem meho prispevku bylo poukazat na to ze ten system muze mit i nejake vyhody a ne jenom negativa ale to at si rozhodnou uzivatele. Me je to uprimne fuk, pouzivam vse tam kde se mi to hodi.
"nebo kdyz si koupite multifukcni tiskarnu se skenerem a muzete ze sve oblibene distribuce leda tak tisknout protoze vyrobce je debil"
No, v poslednom čase mám skôr problém so staršími (rozumej Windows 7 kompatibilnými) multifunkčnými zariadeniami pod Win10 a Win11 ako pod Linuxom. Nové zariadenia nefunkčné pod Linuxom sú skôr výnimky.
a o tom to je, v Linuxu je mozno zmenit volbou DM/WM, takze si kazdej najde to sve, ja treba vnimam:
Gnome - zajimavej pristup priblizujici ovladani tomu na co lidi maji v telefonech/tebletech
KDE - klasickej desktop s miliony nastaveni, widgetama atd
Xfce - klasickej desktop co proste funguje...
tiling ${wm} - nikdy sem tomu neprisel nachut, i kdyz tiling pouzivam v (fullscreen) terminalu (byobu@tmux) a obcas WWW prohlizeci (Vivaldi)
a uz (dlouhe) roky pouzivam (pro me) idealni Xfce :-)
a krome tech vypsanejch co nepouzivam sem rad ze je i spousta dalsich DE ktere maji zas jine prednosti co si najde jine spokojene uzivatele...
No a tady bych odcitoval klasika:
„Představa, že se Bill Gates zjevil jako rytíř v zářivém brnění, aby vytáhl všechny zákazníky z bryndy technologického chaosu, šikovně přehlíží skutečnost, že to byl právě on, kdo je do ní prodejem druhořadé technologie přivedl, a pokračuje v tom i dnes.“
— Douglas Adams
1995; při příležitosti vydání Windows 95
Pre masové použitie sa používajú druhoradé technológie bežne.
Auto pre masy, dom pre masy, nábytok pre masy, jedlo pre masy, nič z toho nie je na špičke technického vývoja, ale len niečo "dostatočne dobré" na daný účel.
Mal som možnosť ošahať Silicon Graphics IRIX z ~1995 a HP-UX z ~2008 a asi to v niektorých parametroch boli špičkové stroje, ale nič pre masovku na rozdiel od Windows.