na 486 s 32 megama ramky v pohode bez swapovani (se swapovanim v kde to jelo i na 8/16) behalo tehdejsi kde a dalo se ponohodnotne pouzivat vse co kdy delalo linux linuxem (nebo unix unixem) a to kde nebylo v nicem horsi nez dnesni kde (jako lepsi horsi neberu ze mi po obrazovce lita 3d velryba); dnesni liny sracoviny jsou nenazranejsi nez soudoba verze windows a pritom v tech smerech ve kterejch linuxovej desktop "inovuje" ve vsem horsi, bugy, pouzitelnost, vykon; pokrok
Má někdo long SIMM (72pin) o velikostech 64MiB a výš? Já jsem fyzicky viděl jenom 32MiB max. A i když IMO nejvíc vyspělý čipset SiS 496 podporuje až 256MiB, tak všechny moje 486 s tímhle čipsetem mají jen 2 long SIMM sloty (takže prakticky 2x 32MiB moduly).
Jinak ale 486 by měla být schopná adresovat plných 4GiB, jenom by se to muselo připojit třeba třeba VESA, nebo možná i PCI.
Párkrát mě napadlo že bych přes PCIPCIe převodník napojil polaris GPU se 4GB, ale té grafiky si teda vážím víc :-D .
Těch SIMM 72pin je tuna:
https://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=2X128MB&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.X2X128MB+simm.TRS0&_nkw=2X128MB+simm&_sacat=0
Já bych se pro 486 vyhnul EDO RAM (Tu moc desek nevezme), takže asi:
https://www.ebay.com/itm/161432116384?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&fromMakeTrack=true
Podle mně je UMC UM8881 ještě o něco vyspělejší než SiS 496/7.
Každopádně i když máte 4 sloty na SIMM tak je nutné dát pozor na to jak se dají jednotlivé sloty osadit.
Některé také nemají rády dvoustranné moduly (chipi z obou stran, třeba ty 2MB, 8MB, 32MB,128MB).
Krásně to je vidět v tomto manuálu na straně 13,14:
http://www.motherboards.org/files/manuals/42/MB-486F55.pdf
Ten PCI-PCIe převodník mně taky dráždí. Zatím žádný nemám a obávám se, že to stejně nebude fungovat.
Ty implementace PCI v těch chipsetech pro 486 (Socket 3) jsou dost problematické. Nicméně GeForce4 MX440 64MB funguje v pořádku a teď testuji https://www.czc.cz/zotac-gt-610-pci-512mb/116324/produkt
Já tu přednášku viděl :) Killer feature Speaker je super. Dají se přes něj přehrávat i mp3.
S tím upgradem jste se moc nerozmazloval. Já třeba jako HDD používám CF karty nebo mám 18GB SSD s IDE. Popřípadě jde použít i IDE to MSATA nebo IDE to M.2 adapter a příslušné SSD Ale to už je až zbytečné kuli rychlosti IDE.
A jak jsem psal výše tak s grafikou se dá čarovat. USB je taky dobrý.
Ohledně té paměti mám zkušenost že záleží spíš na desce. Jakou máte?
Já mněl s EDO většinou problém.
P.S.
Je otázka jestli je 5x86 Cyrix ještě 486 ale každopádně je to moje nejoblíbenější 486.
Am5x86 má své kouzlo ale není to ono. A samozřejmě DX4 je klasika.
http://www.cpu-collection.de/?tn=0&l0=co&l1=Cyrix&l2=5x86
Ten ebay ... lol skoro 1kKč za několik generací starou technologii
ad EDO: No právě že v mý SiS 496 desce jsem zkombinoval FPM a EDO a nabootovalo to. A podle datasheetu by to mělo EDO umět v pohodě. Možná se jen musí updatovat BIOS. Moje deska je 4DPS (taková ta miniaturní).
ad UMC UM8881: jsem zvažoval, že bych koupil, ale nenašel jsem datasheet. Ten SiS datasheet má. Pak mám ještě PCI čipset od Ali (k tomu jsem si dokonce napsal "bios" terminál). Ale ten čipset od ali je dost k ničemu, mají schválně vypuštěný některý adresní linky, takže se neuadresuje celejch 4GB.
ad PCI-PCIe: no mělo by to fungovat, akorát teda se mě nechce vyhazovat tolik $ jen za několika denní legraci :-D
Ta cena těch RAM je malá. Když si vezmete, že třeba řídící systém CNC na nějakém starším stroji používá tyhle SIMM, tak je to to nelevější co můžete na tom stroji opravovat. Nebo kamarád tuhle ještě sháněl 72pin do nějakého syntetizéru.
A ještě když si vezmete co stojí třeba turbo-karta nebo Scandoubler/flickerfixer na Amigu...
486 je ještě furt levná záležitost.
To rajče mám v jednom PC taky:) Mám dojem že mně to EDO nebralo. BIOS jsem neupdatoval a teď nevím, co tam je za verzi. Podle manuálu k té desce je strop 64MB (Page 1) a v tabulce konfigurace RAM je uvedeno jen 32MB (Page 8) Takže kdo ví jak to je. Já tam myslím dal maximálně dva jednostranné moduly 16MB a to ne všechny tam fungovaly.
https://www.rom.by/files/4dps0210.pdf
Myslím, že jsem měl i nějaký problém s PCI snad s IRQ (Ale to už si fakt nejsem jist). Jinak je fajn, že ta deska má integrovaný PS/2 pro myš. Ty dva sloty RAM jsou ale dost limitující.
To Ali neznám.
A to PCI-PCIe by mně fakt dost zajímalo.
Jo tomatoboard :-D . Mě minimálně v jedný verzi to šlo (mám 2 různý verze a nevím jaká to byla a taky jsem nějak extra tu funkčnost netestoval). Je možný že v tý jedný je novější BIOS. Čipset by to měl umět. Taky mohlo záležet na revizích čipsetu.
4DPS určitě umí minimálně 64MB, ale je možný, že neumí buď dualrank SIMM nebo nemá vyvedený signály pro ostatní moduly. Vím, ale že byly i desky co měly 4 SIMM sloty. Co jsem se koukal, tak poslední BIOS co jsem našel na netu byl z roku 96 a nějakej speciální BIOS i z roku 98. Ale BIOS je celkem irelevantní vždycky se může použít coreboot (v datasheetu jsou registry) a nebo to splácat z jiný SiS 496 desky co EDO umí :-D.
Jinak ta druhá deska je Abit AB PB4 (nejlepší ten prostřední slot vypadá jako EISA, ale ve skutečnosti je to nějaká kombinace ISA a PCI nebo VESA). Ale čipset nemá ty vyšší adresní linky, takže je víceméně k ničemu.
Ještě vím o Intel 486 PCI čipsetu. Na aukru ho před asi rokem prodávali, ale nikde jsem nenašel datasheet, takže jsem ho nechal plavat.
ad PCI-PCIe No on by byl fakt problém najít uplatnění.
Kedysi v dobach drevnych, ked to este malo zmysel bolo u nas jedno internetove kafe, ktore bohvie odkial vysourcovalo v tej dobe este nie uplne totalne prahistoricke Pentia. Boli to snad 133 alebo 166 (nie MMX, pretoze to bolo este i586). Oni na tom povodne mali nahodene snad Windows 95 alebo 98 a asi jeden z prvych Firefoxov. Vacsinou to znamenalo, ze clovek co tam bol bud mohol pocuvat na winampe hudbu, alebo v prehliadaci browsovat web. Oboje naraz to nedalo. Experimentalne som na jednu z tych masin supol Damn Small Linux, povodnu Mozillu pretoze Firefox bol uz v tej dobe buildovany bezne ako i686 a to na tom neslo spustit a masiny zrazu zniesli prehravat mp3 (tam bol asi pouzity kodek mad, inac by to nedalo) a zaroven bezat prehliadac. To kafe tak nejaku dobu aj fungovalo, ale pre celkovy ustup tohto druhu podnikania to tam coskoro zavreli.
asi v podobne dobe sem pouzival Amigu s mk68040@40MHz a soucasne sem poslouchal MP3, browsoval web, zapisoval na diskety a jeste to melo reservu ;-)
jinak na PC, tusim to bylo Pentium133, s W95 bylo trapne tcpip, rychlost download to dosahovalo max 100kB/s, na totoznem HW s Debianem byl download 1000kB/s ;-)
Mat k dispozicii pocitac bez Intel ME, bez Spectre aj Meltdownu a bez nevypinatelneho integrovaneho Wifi v chipsete (blizka buducnost) sa obcas moze zist.
https://techreport.com/news/31746/rumor-intel-300-series-chipsets-pack-usb-3-1-and-wi-fi-support
Je to stale lepsie ako pisaci stroj.
Podle mé nedávné zkušenosti lze na 486 přímo nainstalovat Debian 8 Jessie (instalátor je s 486 kompatibilní a je k dispozici i finální jádro), ale Debian 9 Stretch (32bit) už mi nešel - instalátor kváknul něco jako "tohle není Pentium". Což byl možná jenom jeho špatný úsudek (Vortex86DX umí CMPXCHG) ale co už... zamačkl jsem slzu a transplantovat do instalátoru svoje vlastní jádro jsem ani nezkoušel. Jessie mi na moje hraní stačil.
Ten Vortex, na kterém jsem testoval, má 256 MB RAM.
A "základní systém" (Debian) by si podle mého dodnes vystačil s 32 MB RAM. Jakmile se ale začneme bavit o X, jsou nároky na RAMku značně modernější...
Když si vezmu, na čem běhá OpenWRT, tak mě nepřekvapuje, že 486 s "RAMkou z dob 486" dodnes stačí. Mimochodem díky systemd to na Vortexu se starožitným 2.5" IDE diskem i docela svižně bootovalo.