Tak to zkracovani je obecne mene seriozni vzdy, protoze clovek nevidi na prvni pohled, kam zhruba ten link vede. Tezko si dokazu predstavit nejakou firmu jak dava svemu obchodnimu partnerovi link zacinajici bit.ly nebo goo.gl. Ja sam se na link tohoto typu podivam jedine kdyz znam a duveruji tomu, kdo mi takovou adresu dava.
Mimochodem, ten vas slovensky web ze Svycarska nefunguje, hazi forbidden 403.
Přesně tak. A ve většině případů ve skutečnosti o žádné zkracování nejde – cílem je ošidit a) uživatele, aby nevěděl na co kliká, b) šmírovat c) manipulovat s obsahem (např. část prokliků přesměrovat na reklamu nebo nějaký podvodný web) nebo d) všechno dohromady.
Používat cizí zkracovač je vyloženě hazard a hloupost. Používat vlastní zkracovač může mít ve výjimečných případech smysl – např. kniha nebo tištěné materiály případně SMS. Často se ale zkracování lze vyhnout úplně, stačí si systém URL navrhnout tak, aby v něm bylo ID někde na začátku a zbytek URL nebyl důležitý – a pak lze třeba https://example.com/x/123/bla-bla-omfg-imho-lol zkrátit na https://example.com/x/123 jednoduše oříznutím a to už se většinou vejde všude a dá se to i pohodlně opsat z papíru.
ve valstnim adresnim prostoru zkracovani je hloupost
zkracovani je dobre kdyz nekomu chci poslat link na 'neco', kde si libuji v dlouhych url (treba na nejake zbozi u aliho) - to proste nenadiktujete, pres nektere 'komunikatory' neposlete z duvodu delky URL (treba obskurni skajp) ...