Popravdě řečeno smutný je i ten Váš výkřik i to video.
Rodina hashovacích funkcí SHA-2 je zatím poměrně bezpečná[*] co se týče collision útoků tak pre-image útoků, takže vykřikovat, že se do dá spočítat, je jen mávání rukama...
Na druhou stranu to video je taky nesmysl v tom, že popisuje útok na hashovací funkci jako brute-force, protože takovým způsobem se preimage útoky samozřejmě nedělají.
* - kromě redukovaný variant SHA-512/224 and SHA-512/256, kde to vypadá, že jsou slabší než původní SHA-224 a SHA-256.
Viz například Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Comparison_of_SHA_functions
Pochopil jsem komentář Murděje Uktrurného tak, že se hash dá spočítat ze vstupních dat (když je známe). Ta zprávička je velmi zavádějící, protože se tváří, že jde specificky o SHA-256 a to že je něco specifického pro Bitcoin. Přitom jde (předpokládám) jenom o to, jak složité by bylo uhodnout hodnotu z množiny o 2256 prvcích, což je shodou okolností velikost prostoru SHA-256 nebo SHA-512/256 hashů.
Tak z ceho jinyho by se hash pocital, kdyz ne ze vstupnich dat, ze? :)
Video je ale o prolomeni SHA256 hashe, tzn. o najiti vstupnich dat, ze kteryho specificky hash vznikne.
S bitcoinem to ma spolecnyho to, ze presne tak se bitcoin tezi. Hledaji se vstupni data pro hash zacinajici urcitym poctem nul.
Podle popisku ve zprávičce je video jenom o hádání vstupních hodnot – kdybych měl 256bitové heslo, byl by to stejný případ. Prolomaní hashe může mít více různých významů, to, že k určenému hashi umím sestrojit vstupní dokument je jenom jeden z nich. Např. SHA-1 byla prolomena tak, že je možné sestrojit dva různé dokumenty se stejným hashem (nalezení kolize), což ale ještě neznamená, že umíme vstupní dokument sestrojit pro libovolný zadaný SHA-256 hash (tzv. preimage útok).
Že to má něco společného s Bitcoinem nikdo nezpochybňuje, ale něco společného to má také s elektronickým podpisem, kontrolou neporušenosti souborů, identifikací objektů a se spoustou dalších věcí. Zprávička se ale tváří, jako kdyby Bitcoin byl pro SHA-256 něčím výjimečný.
Přesně. Hádat hash je jako hádat sinus. Pokud znám úhel, sinus spočítám a není co hádat. Pokud neznám úhel, ale hodnotu, tak vím, že to patrně bylo z násobku PI, ale nevím, ze kterýho a můžu hádat. Celých čísel v rozsahu +/- nekonečno je celkem dost na to, abych s netrefil :D Samo že s tím rozdílem, že dobrý hash se nedá predikovat jako násobek nějaké hodnoty*
*) Pokud najdu funkci, která se takto nebo podobně chová, zlomil jsem hash a můžu vyrábět kolize jak na běžícím pásu.