mal som na jednom notebooku strasnu hromadu operacnych systemov, a kedze ten NB nie je novy a uz rozhodne nie vykonny, tak som si rychlost vsimal vo velkom
najrychejsie: winxp, greenie5, salix 13, pclinuxos 2010
no a najpomalsie: windows7, opensuse 11.2
zaujimave bolo porovnanie dvoch windows. kym na starsom bola hra heroes of might and magic 4 bez problemov hratelna, vo windows 7 to islo pomalsie ako v lubovolnom linuxe cez wine
Mě windows jede rychle, protože ho používám jen na to co umí dobře – ke spouštění her. Takže tam mám caa 10 her, antivir a firefox (občas se potřebuju podívat kam dál). Ale nic víc
Widle dost zpomalují různé stupidní prográmky k hw, k foťákům, tiskárnám, … skoro každý se po spuštění narve do systraye a každých 5 minut kontroluje jestli není není aktualizace nebo něco podobného. Narve lištu do prohlížeče, přednačte se do paměti (kdyby náhodou by ho chtěl uživatel spustit ať vidí jak rychle startuje), skvělé jsou i prográmky ke grafice které umožní přímo ze systraye změnit rozlišení (velmi užitečné v době LCD :) ) Samozřejmě je důležité aby tyto prográmky vypadaly kchůůl takže ať jsou barevné, animované, ať všude něco vyjíží, …
Naštěstí toto já neřeším. Widle mám na hry a linux na vše ostatní. :)
Kdybyste si to rozmyslel, tak tady: http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb963902.aspx . Nebojte, neni to od Microsoftu, ten to akorat koupil.
V polovině devadesátých let se linuxáci smáli uživatelům MS Win, že xwindows nabíhají hodně rychle, mohou si spustit kde co a všechno velmi svižně funguje, zatímco MS Win (v té době 95) nabíhají roky a po pár okýnkách jim dochází dech. Sám jsem si kvůli tomu instaloval Slackware a byl šťastný z několika terminálů skutečně běžících najednou.
Koncem devadesátých let se situace začala otáčet a počátkem století se otočila. MS Windows (98SE a 2000) bootovaly přijatelně a i při větší zátěži se s tím dalo pracovat. Oproti tomu linuxáci měli své první verze KDE, nabíhalo to tak rychle, že se to raději nevypínalo, a při spuštění více aplikací to mělo tendenci buď umřít nebo přetížit systém. Takže řada uživatelů linuxu s KDE stále schánělo „command line“ přehrávače hudby, protože ty grafické znemožňovaly rozumnou práci. A drželi hubu a krok :-)
Koukám, že KDE i Gnome poněkud dospěly a jsou jako desktop už pár let použitelné a dokonce se to stále lepší. Opět se tedy dostávají do hry a linuxáci se opět snaží tvářit, že jejich desktop je rychlejší než MS Win :-) Třebas to za pár let bude opět pravda. Dnes ještě ne.
hehe krasne a pravdive :) Treba etalon OS firefox . Dneska snad jeste nekdo pres ty vsechny bugy a memory leaky veri , ze je rychlej ? :) Ponechme stranou co umi nebo neumi IE a jina konkurence , ale vzdycky mi prijde velmi smesne kdyz rano spoustim naraz 20 Tabu a firefox na 30s prestane reagovat na vicejadrovem procesoru :)))
Kdyz windows prislo s 3d desktopem byl dodelany , jak uz dlouho se dodelava KDE ? Jak dlouho trvalo od 3 verze nez bylo pouzitelne , pul roku rok ?
No jo , ale jo linux je super super super a ta zla zidovsko-zednarska spolecnost prosazuje ty sve osklive windows .
BTW.Zacina mi to pripominat zelenou loby s vsemoznyma vetrnikama , repkou na polich a slunecnima elekrarnama – linux za kazdou cenu kamkoliv at to stoji co to stoji !!! :))
Naštěstí je v linuxu na výběr takže když vyšlo nepovedené KDE přešel jsem po nějaké době na gnome.
Na widlích je to horší koupil jsem si novou grafiku abych si zahrál Stalker COP v lepší grafice ale na lepší grafiku potřebuju dx9, na dx9 potřebuju widle7 nebo jehovistu, na nove widle budu potřebovat výkonější procesor ale ve widle7 nefungují, nebo fungují hůře některé jiné hry, …
No, přežily to, já naštěstí také. A když jsem si u kámoše vyzkoušel první XP, tak jsem u nového počítače radši zůstal u těch SEček… Ale o to lahůdkovější byl pak přechod na Ubuntu 6.06, od hračky ke skutečnému operačnímu systému ;-) Je fakt že se rychlostí na stejném počítači těm osmadevadesátkám nemohlo vyrovnat :-D
P.S. teď zrovna čtu zprávu že Widle od XP až po W7 mají další bezpečnostní díru, stačí když se infikovaný zástupce zobrazí na ploše, ani na něj není třeba klikat. Tomu teda říkám pokrok!
opravdu hovadia co tu pisete :) to co bylo kdysi je mozna pravda.. ale to uz je davno za nami … Linuxovy desktop prevalcuje v ergonomii jakykoliv windows. To je holy fakt (napr. prepinani mezi plochama). Nekdo si proste na linux nezvykne a nechce ho pouzivat to chapu, ale tvrdit takove nesmysly …KDE ve verzi 3.5.3 je hodne vyspele graf. prostredi.. .a to ani nemluvim o spravci oken ve kterem jdou nastavit veci , ktere rozhode ve windows k nastaveni nejsou. Sam KDE nepouzivam nevyhovuje mi, ale jen sem uvedl dalsi fakt :) Tech faktu je cela rada , ktere hrajou pro Linux.
>Opět se tedy dostávají do hry a linuxáci se opět snaží tvářit, že jejich desktop je rychlejší než MS Win :-) Třebas to za pár let bude opět pravda. Dnes ještě ne.
Linux neni jenom KDE a Gnome. A i tak pochybuji, ze by na stejnem HW byly pomalejsi, nez Widle Vista, zejmena na masinach, ktere maji 2GB nebo mene pameti. Me jede Gnome na 1GB celkem slusne, rekl bych lepe, nez W XP, ktere mozna jsou rychlejsi prvnich 10 minut, ale pak to jde z kopce. XFCE4 na jinem stroji jede jeste slusneji. Pochybuji, ze i W7 by bylo lepsi a Vista by mne privedla do blazince. BTW, je mene podstatne, jak dlouho to nabiha, jde o to, jak rychle to bezi. Zejmena dnes, kdy hibernace a suspend chodi na Linuxu alespon v nekterych pripadech.
Linuxový desktop je stále rychlejší než windowsí, pokud se používají distribuce (i upravený kernel má vliv) a zejména odlehčené WM a DM s minimem apletů, běžících démonů a natažených modulů, o grafické stránce nemluvě. Kombinace Archlinux + Fluxbox (Openbox) plně vyhovuje. Komu to nestačí, může zkusit Milax nebo DSL, jsou neskutečně rychlé i na pomalejším železe…
tak můj názor je takovej že ubuntu 10.04 na čtyr jádru s 4 gb ram běhá líp než w7… nikdy se nezaseklo, při uptime 98 hodin žádný chyby… compiz jen doplňuje rychlost… zato win 7 při 2 hodinovém hraní cod 4 mw2 záseky apod. assasins creed 2 každých 20 minut spadne… a to jsou zapnuty automatický aktualizace… fotokrám cs 2 to je něco hroznýho pomalost a lenost všudypřítomná… a to nemluvím o blender a opengl… blender game engine v ubuntu 60 fps = limit bge… a ve win7 8 – 24 fps na stejný grafice nvidia geforce n220… prostě nepochopitelný…
Titulek zní negativně, tak dopředu bych řekl, že bychom si všichni měli vážit toho, kolik práce se na linuxu udělalo naprosto zadarmo a možná proto s o to větší chutí. Dneska skutečně gnome používám raději než jakékoliv windows – je to opravdu ergonomické. Co bych vytkl – mám wifi – mám ji už snad 3 roky a stále má můj notebook problém z bezdrátovým připojením. Na wydlých mě wifi běhá naprosto dokonale, na linuxu(mám ubuntu) se poměrně často přeruší spojení…tyto okolnosti mě nutí k tomu, že opustím doma od wifi a při rekonstrukci bytu si potáhnu všude po bytě ethernet. Škoda, mohl jsem ušetřit za kabely…
ten problem s network managerem me mrzi. tahne se uz hodne dlouho a porad neni vyreseny. doma jsem zjistil, ze k odpojeni (a naslednemu pripojeni) dochazi kdyz se AP zkousi preladit na jiny kanal. po vypnuti automatickeho nastaveni kanalu na AP problem zmizel. Bohuzel tohle ovlivnim jen u sebe doma :-(
Ja nevim. Kdysi jsem nainstalovl eeebuntu a na nem byl defaultne Networkmanager. Zkusil jsem nainstalovat Wicd a zdalo se mi praktictejsi az do doby, kdy jsem poridil kartu se Zydasem ZD-1211. S tou se mi to porad odpojovalo a pripojovalo a tak jsem zkusil zase Networkmanager, se kterym to chodilo. Od te doby bylo ale par update Wicd a tak jedu jiz zase na nem, protoze ted funguje. Nevim ale, jestli je to diky novemu Wicd nebo update driveru ZD-1211. Jestli se pamatuji dobre, tak na Networkmanageru me stvalo, ze se nedostanu na svoji sit s WPA a s preshared key. Nekdo (asi Networkmanager) si porad myslel, ze se jedna o passphrase a do seahorse ji ukladal nejak prepocitanou na klic, cili jsem se na svoji sit nedostal kvuli spatnemu klici a zadat tam ten klic, nikoliv passphrase, bylo nemozne. Wicd tohle tusim nedela, i kdyz s jistotou to nevim, protoze se na tu sit pripojuji tak jednou za uhersky rok, protoze je o dve patra niz a mam blby signal.
ja myslim , ze kazdy rozumny clovek chape vyhody/nevyhody linuxu a vyhody/nevyhody windows . Jenom fanatici z obou stran krici , ze ta druha strana stoji za prd a myslim , ze se strany linuxuvych radoby odborniku daleko vic nez z tabora windows. Delame projekt za cca 200 milionu (IBC ostrava) a kupodivu je to slatanina windows/linux podle potreb zakaznika a rozumne ceny a spravy a nikdo s tim nema zadny problem . Workstation i kdyz jsou virtualizovane nebo fyzicke HW stroje jsou jenom windows 7 linux si pracuje na pozadi jen v nekterych oblastech jinac je to taky windows server atd… a cele to jisti dva ORACLE .
Takze tady je takove piskoviste par lidi , kteri onanuji nad tim co je lepsi horsi, ale praxe je dost jina …
Opravdu me velmi urazi podobne „vtipy“ (tj: hahaha, windows, hahaha, windows jsou spatne, hahaha, windows sou pomale, hahaha, ja mam linux, sem nejlepsi 1337) – akorat ukazuji jak jsou nekteri linuxaci zakomplexovani idioti.
Pouzivam linux od r.1999 a tvrdim nasledujici:
(1) WINDOWS sou RYCHLEJSI nez LINUX, protoze jejich gui je i dnes VYRAZNE, opravdu VYRAZNE rychlesi, lepe reaguje a v uzivateli vytvari pocit rychle odezvy. Naproti tomu linux bez preemptivniho kernelu a dalsiho vytuneni reaguje znacne line. To sou veci co vidi bezni uzivatele, ale klasicky linuxak to temer nepozna, a pokud ano, nepriklada tomu velkou vahu.
(2) LINUX je RYCHLEJSI nez WINDOWS, protoze aplikace v nem bezi casto rychleji, jsou casto lepe prizpusobene danemu procesoru a lepe pracuji s pameti – napriklad u renderovani slozite 3d sceny, nebo kompilovani velkeho projektu se to pozna dobre. To ale vidi odbornici „klasicti linuxaci“, ale uzivatel to vesmes nema sanci zaregistrovat.
A to je samozrejme zase jedno velke zjednoduseni. Takze prosim nechte si debilni vtipy pro sebe (nebo pro autori absolutne debilniho komixu co vychazi na rootu v patek vecer). Mam uz dost toho jak se diky podobnym pubertalnim vylevum musim stydet za to ze pouzivam linux.
Já bych si rozhodně netroufal tvrdit, co je nebo není rychlejší na základě jedné vlastní zkušenosti. Jeden člověk není vzorek, ať křičí sebevíce.
Vygooglil jsem srovnávací test http://www.tuxradar.com/content/benchmarked-ubuntu-vs-vista-vs-windows-7
Jak je objektivní netuším, ale aspoň je z čeho vycházet.
Mam na notebooku win xp dva roky bez instalace a vetsinou par tydnu bez restartu (jinak pouze hibernuju). Samozrejme to po koupi ntb chtelo par dnu intenzivni prace, vyhazet vsechen bordel a symantecy. Ale nijak se neomezuju, mam tak hafo programu, picovinek a ovladacu pro vsechno mozny i nemozny. Samozrejme obcas neco zazlobi tak je treba zjistit co a vyjebat to z disku vcetne registru. Win. jsou rychly, co se obcas vlece jsou jednotlivy programy. Napriklad jestli jste nekdo mel nekdy 90 tisic mejlu v opere, tak asi vite jak dlouho startuje…a kolik bere pameti.