Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Jak VW podváděl s emisemi od mhi - Musim rict, ze se dobre bavim. Na Rootu...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 5. 2017 11:18

    mhi (neregistrovaný)

    Musim rict, ze se dobre bavim. Na Rootu je hromada odborniku na automotive a spalovaci motory. O kus vyse si ctu jak spravne udelat motor, jak dobre spalit smes na O2 + CO2, potom downsizing nakladakovych motoru, spousta jasnych nazoru "jak co je" ... a pritom je evidentni, ze dotycny netusi o cem pise.

    Vyzkousejte si nekdy treba ridit od nuly nejaky spalovaci motor. Ono staci takova blbost jako nejaka stara 2T motorka nebo moped, tam se da ridit akorat predstih, ale i s tim se da nadherne kouzlit. V okamziku, kdy je pred clovekem konkretni problem, vyvstane hromada otazek, a dokonce i lide, kteri (treba z meho pohledu) jsou odborniky na spalovaci motory jen krci rameny (ti to alespon umi priznat). https://www.youtube.com/watch?v=88dVUCwOvas

  • 31. 5. 2017 11:38

    skeptik (neregistrovaný)

    Co tím chceš říct? Že VW neví, jak správně udělat motor, aby plnil imisní limity? Samozřejmě že to ví. VW mohl dát do motorů prodávaný v USA SCR systém, takový motor reálně limity NOx dokáže splnit. VW se to ale rozhodl ojebat. SCR systém nepoužil a imisní limity splnil podvodem (defeat device). V USA mu to neprošlo.

  • 31. 5. 2017 16:21

    mhi (neregistrovaný)

    Sdeleni bylo ke komentarum v teto diskusi, ne k automobilce. Tam pracuji lide, kteri tomu rozumi (pokud je uz nenahradili levnou indickou pracovni silou). Slo mi spis o to, ze nazory "odborniku" v diskusi jsou nekdy opravdu k smichu.

    Pokud jde o situaci v USA, tak VW to tam chvili prochazelo ... varovani od EPA prichazely uz drive. Mne cela ta hysterie prijde smesna, protoze se vytlouka klin klinem a ignoruje se fyzika (jako u vsech eko-veci). Jsou vysoke emise (cehokoliv)? Pridame nejakou komponentu, ktera do emisi formalne nezasahuje (DPF, EGR, etc), ale jinak zhorsi celkove realne emise (DPF: vyrobou, regeneraci-spotrebou paliva i tim co z toho leze, opravami, odstasvkami, jizdami v nouzovem rezimu kdyz se o DPF nekdo nestara).

  • 31. 5. 2017 11:41

    jarda (neregistrovaný)

    tak jestli fakt nekdo vi, "jak dobre spalit smes na O2 + CO2", tak uz ted je milionar :)

    ale to jsem chtel vyse napsat - je to hodne komplikovane a vysledek se v zadnem pripade neridi papirem od nejake EUkomise, ale realnymi fyzikalnimi zakony. A pokud uz to dnesnim striktnim pravidlum odpovida, tak jen v uzkem pasmu provozu motoru, ne v realnem provozu (diesely ve mestech napriklad).

  • 31. 5. 2017 22:46

    František Koudelka (neregistrovaný)

    Do problematiky řízení motoru mluví velké množství proměnných z mnoha senzorů s určitou jistotou měření a určitou poruchovostí (ECU to musí zjistit a hodnotu dopočítat a zaznamenat závadu). Moderní motor musí splnit tak přísné normy a musí se pohybovat s minimální tolerancí na výstupu, a přitom už tak banální věc jako palivo může mít velký rozptyl kvality.
    Nemyslím si, že by v automobilkách pracovali hlupáci, kteří neumí vyrobit auto. Pouze je nutné splnit nesmyslně nízké CO2 emise - motory jsou co nejvíc odlehčené aby se snížila rotující hmota na minimum, součástí se vyrábí s větší vůlí než dříve. To vše logicky snižuje životnost. Požadavky na výkon rostou, ale cena vozidla zůstává zhruba stejná (před 20 lety se prodávaly za cca 200 tisíc felicie, které měly švihadla a vrchol elektroniky byl přerušovač blinkru, dnes za podobnou cenu je možné pořídit auto s klimatizací a el. ovládáním oken ...., dnešních 200 tisíc má jinou reálnou hodnotu než 200 tisíc korun před 20 lety, zdražily energie, suroviny, práce, vzrostla administrativa ...).
    Nebyl by problém vyrobit atmosférický dvoulitr s výkonem a spotřebou srovnatelnými nebo lepšími než dnešní 1.2ky, a delší životností, ale testy by neprošel. Další hřebík do rakve je nesmyslnost dražšího pojištění a daní pro větší objem motoru.

    A teď tomu všemu nasadí korunu byrokrat, který požaduje test v režimu, ve kterém auto standardně není provozováno. Pak se není čemu divit, že je potřeba ECU nachystat na obě situace a změnu situace více či méně sofistikovaně rozpoznat.

    Nejlíp téma rozmotává přednáška Software defined emissions z 33C3.

  • 1. 6. 2017 5:33

    Radovan (neregistrovaný)

    Drobné upřesnění, Felicie měly před dvaceti lety čtyřbodové vstřikování paliva. Favorit jednobodové od roku 1993.

  • 1. 6. 2017 7:12

    František Koudelka (neregistrovaný)

    Máte pravdu, ten čas ale letí. První favority měly karburátor a to už bude ne 20 ale 25 a více let.

  • 1. 6. 2017 16:42

    Radovan (neregistrovaný)

    Měl karburátor s automatickým bimetalovým sytičem, který moc nefungoval, a tranzistorové zapalování s hallovým snímačem, kde často odcházely cívky. Zespodu to byl obšlehnutý Golf první generace. A jaké s tím tenkrát dělali tajnosti :-D

    Dokonce se tenkrát na Favorit přijely podívat světoznámé celebrity:
    - Papež, protože chtěl vidět ten zázrak.
    - Niki Lauda, protože chtěl vidět velkou cenu.
    - Vinnetou, protože chtěl vidět bledé tváře co to kupují :-D

    Ale jedna věc na Favoritu byla unikátní - zadní zavěšení motoru. Při rychlé jízdě se odlehčilo a přestaly se přenášet vibrace do karoserie, s tím přišel jako první na světě.