Tohle je nadmíru důležitý a velice zásadní článek, zejména když vím, jak velké je procento "uživatelů" RaspberryPi v mém okolí, kteří si Rpi pořídíli, dokáží celé minuty hovořit o tom, jaká je to cool věc, ale za celou dobu na něj ještě nešáhli :D
No, abych nebyl úplně zlý, já to mám takhle s několika moduly ESP8266, dokonce jsem naočkoval pár lidí, kteří se tomu posléze začali aktivně věnovat, a obracejí se na mě se sofistikovanými dotazy a moje odpověď je: "sorry vole, vygůgli si to, já na to ještě nešáh..."
Tak hlavně je dobrý vědět proč si RPi pořizuju a co s ním chci dělat. Jako desktop to není, na to je to dost pomalé (i když RPi3 už se celkem dá). Jako fileserver což spousta lidí zkouší to taky není - na to je to ještě pomalejší. Jako mediacenter se to asi použít dá, ale v době Smart TV které toho umějí víc to poněkud nemá smysl.
Takže jediné smysluplné využití je nebát se toho 40-pinového konektoru a připojit tam nějaké periferie, senzory, blikátka, relátka, atd. K tomu to bylo navržené, k tomu tam je upravený Scratch který umí GPIO ovládat, k tomu tam je upravený Minecraft který lze přes GPIO ovládat, atd.
Pokud na tom někdo nechce programovat a propojovat HW se SW tak by si IMHO neměl RPi pořizovat protože pro něj nebude mít rozumné využití. To jsem tak odpozoroval ve svém okolí :)
No, asi takhle, původně jsem to měl stejně - nesáhl jsem na to pořádně. Poslední dobou se to ale dost mění a už vymýšlím různé možnosti využití. Také o tom "laicky" píšu, aby si to mohli sestavit i laici. Poměrně jsem si teď oblíbil připojit Raspberry Pi 3 do LAN sítě přes ethernet (wifi super, ale nestabilní) a z něj na chytré televizi přehrávat filmy. Ty tam nahrávám přes sambu (kvůli jednoduchosti pro rodinu) a přes sambu to také mám propojeno s televizí. Rozjel jsem i DLNA, ale to byl děs, spustit nešlo skoro nic a nevím podle jakého klíče to šlo. DLNA je skvělá myšlenka, ale podpora formátů, to je na nic. Nevýhodou toho řešení je dosti pomalý upload do Raspberry Pi. Starší dvojku chystám proměnit v sofistikovanou kameru, již to mám propojeno a kamerku jsem si dal do krabičky z lega. Umím si představit Raspberry Pi v roli hlídače či kamerky do auta - napájení z USB, jen je to kapku nepraktické.
Tahle krabička má své kouzlo a na GPIO jistě taky dříve či později najdu čas.
Je dobré vědět, proč se to pořizuje, ale chce to na to mít taky čas... Já si taky pořídil Rpi s tím, že ho využiju, tak párkrát jsem ho zapnul a teď už mě pár let leží ve skříni.
Potom jsem koupil ještě dvojku a v době SmartTV ho používám místo TV. Původně se TV skládala z Raspberry, monitoru a TV karty, při první bouřce (týden po zprovoznění) vyhořela TV karta a od té doby mě nijak ty reklamy neschází. Ale kdybych měl komplet televizi, tak by mě naštvalo vyhazovat novou TV, protože nefunguje :D
> Jako mediacenter se to asi použít dá, ale v době Smart TV které toho umějí víc to poněkud nemá smysl.
Tohle není tak úplně pravda. Když porovnám OpenELEC na RPi 2 a SmartTV od Samsungu (pravda, s tou jsem si hrál jen chvíli), vychází mi OpenELEC jako jasný vítěz (pokud se přidají ty správné doplňky http://kodi-czsk.github.io/repository/). Osobně jsem od toho nečekal moc, ale výsledek mě mile překvapil. Navíc u RPi očekávám do budoucna větší podporu než u běžných SmartTV
Vlastně nedávno jsem pěkně zkazil kamarádovi radost z jeho nové SmartTV, když jsem před ním zapnul moji starou televizi s OpenELECem...