Je to svobodny clovek a pokud si chce koupit ten dany pocitac z duvodu XY, je to jen jeho pravo. VY mate pravo druhemu rikat tak maximalne velky prd, co je spravne a co ne.
Podle diskuse lze soudit, ze mezi programatory je pitomcu naprosta prevaha, protoze nedokazou pochopit, ze nekdo ma jiny nazor nez oni.
Nevykadil :-) Bol to priklad, ze aj pochopenie inych nazorov ma svoje medze :-)
Reagoval som na toto:
Podle diskuse lze soudit, ze mezi programatory je pitomcu naprosta prevaha, protoze nedokazou pochopit, ze nekdo ma jiny nazor nez oni.
Su veci, ktore su mimo realitu, Stallman je jednoducho (podla mna) purista az za hranicu normalnosti (daleko za hranicu).
Takto obecne to muzes brat, ale stejne bych negeneralisoval. Urcite okolnosti si vyzaduji zvlastni reseni. Pokud treba nebudu souhlasit s velmi spatnym clovekem /nasilnik, nebo rasista/ a on se schova za dvere, tak hold budu muset posrat dvere, pokud se nebudu moci vysrat primo jemu na hlavu /mysleno i obrazne/…
asi je lepsi nekoho ztrestat exkrementem, nez mlcky prihlizet zlu ..
Mily Peta, zrejme vobec nerozumies o com hovorim.
V spravicke sa totiz pise, ze Pan Stallman by si rad kupil lepsi pocitac, ale sloboda je prenho dolezitejsia, preto si ho kupit vlastne nemoze (prafrazujem). Ak ti toto nepripada ako obmedzenie, tak si vo svojom mysleni zrejme este obmedzenejsi.
Som velky fanusik otvoreneho softveru, ale nenecham sa nim obmedzovat. Skratka slobodu si predstavujem inak. Dokazes ty akceptovat tento moj „iny nazor“?
je to složitější, jde o to že svobodným rozhodnutím se můžete své svobody i vzdát (například když se svobodně rozhodnete užívat nesvobodný software). Nejde tedy o svobodu užívat „cokoliv co bych chtěl“, ale o to neztratit tu svobodu, kterou už mám (mohu si svobodně hackovat svůj dosavadní hw).
nuz, ja by som za neslobodu povazoval nemoznost urobit pracu v termine a pozadovanej kvalite. Resp. nemat moznost ju urobit vobec, pretoze chcem pouzivat len „slobodny sw“.
Ludia na nejake filozoficke kydy typu „slobodny sw“ kaslu, zaujima ich jedine – spravit si pracu, ten kram vypnut a za zarobene peniaze si ist niekam uzit s rodinou a decakmi. Kym toto tvorcovia vacsiny open source aplikacii nepochopia (a oni to nepochopia asi nikdy) tak sa nepresadia. Filozofia ide bokom, ked je produkt tak tazkopadny a zle ovladatelny ci zabugovany, ze sa neda pouzivat.
Když se pro něco rozhodnu podle vlastních zásad, nikoli podle vnucených pravidel, tak to JE svoboda.
Podle vaší logiky jakýmkoli vlastním rozhodnutím ztratím svobodu, čili nejsvobodnější budu, když se nebudu rozhodovat vůbec (což ale nejde – i nečinnost je druh činnosti). To je přece nesmysl.
Ti první mají rádi svá tučná břicha a proto skáčí podle toho,jak píská ten, kdo jim tučnou krmi dá.
Ti druzí jsou rádi svými vlastními pány, i když hrozí, že jim bude kručet v břiše a o tučném soustě si budou moci nechat leda tak zdát.
Je ale zajímavé to, že ti první NIKDY nepochopí, že bez těch druhých by svá tučná břicha neměli a přesto by museli skákat podle cizího pískání!
A proto diskutovat s těmi prvními je ztráta času :)
Hm, tak jak jsi to napsal, tak mi ti první připadají spíš jako lidi, kteří se chtějí za pro ně přijatelnou cenu slušně najíst, zatímco ti druzí budou raději hladovět, ale budou to mít zadarmo.
Podle mě je tohle spor pragmatismus vs. idealismus, a nikoli sobectví vs. altruismus, jak se nám tady snažíš namluvit.
Ale pochopil. Jenže nesouhlasím. Na mě je to jeho rozdělení příliš kategorické, a navíc si myslím, že se můžu klidně a pro své potřeby dostatečně svobodně do sytosti nacpat i bez toho, aby nějaký idealista hladověl. Takže pokud dotyčný dobrovolně strádá, nevidím důvod, proč bych mu měl za to být vděčný.
Neslo tu spis o to, kdyby doslo na lamani chleba?
Jestli jste takovy ze zatnete zuby a nechate sebou vlacet, nebo toho osla poslete do haje, ale dalsi pul roku budete travit na pracaku?
Ja vim ze vetsinou jde udelat prace aniz by ste musel ustupovat ze svych hodnot, ale nekdy to proste nejde.
Jistě že všechno má své meze. Ale kdybych podával výpověď pokaždé, když mě někdo/něco v práci naštve, tak bych v životě neprošel ani zkušebkou, a po pár měsících by se mě už žádný personalista nechtěl dotknout ani třímetrovým klackem, protože takový zaměstnanec je v praxi nepoužitelný.
Hodnoty mohou fungovat jako ideál, kterého by chtěl člověk dosáhnout, ale aby měly nějaký smysl, nemohou jít mimo realitu nebo dokonce proti ní. Stallman se svými postoji od reality izoloval, a proto často vypadá v očích normálních a pragmaticky uvažujících lidí jako fanatik a sektář.
„by si rád koupil něco s větším displejem, rychlejším procesorem a pamětí, ale svoboda je pro něj natolik důležitá, že se rozhodl využívat tento netbook“
Pro některé jedince je svoboda (rozuměj potřeba nemuset se starat o jídlo, šatstvo , bydlení atd.) natolik důležitá, že se rozhodli zbytek života strávit v kriminále.
Já Richardovi tu jeho „svobodu“ přeju z celého srdce.
A nebo ten svobodymilovný výstředník utírá řiť lopuchem? Je evidentní, že se jedná o narušeného člověka, který běžnou techniku povyšuje na jakousi modlu. Ještě chápu vegetariány kteří nechtějí zabíjet zvířata. Ale dělit psaný kód na svobodný a nesvobodný, to už je tedy síla. Jsem rád, že jsem normální a všichni v mé famílii taky.
Stallman ma tak rad svobodu, ze pouziva zcela svobodny cinsky stroj, ktery nejspise assembluji tezce podhodnoceni otroci v prisernych podminkach nejake cinske tovarny…
Tenhle chlap je ucebnicovy psychopat a pokrytec. Mele o svobode, ale sam se uzavrel do vezeni. Nastesti je jeho pusobnost relativne mala.
Spousta lidi zatuhla nazorove tak v 90. letech. Mnoho lidi pracujicich v evrope (cr, polsko, rumunsko, madarsko, bulharsko) maji horsi podminky nez ti tvy „ubozaci“ v cine. Vydel jsi nekdy vyrobni linky v Cine? Vyrabeji tam velke firmy za dodrzovani technologickych standardu. Nebyt ciny, tak by jsi doma asi nic z elektroniky nenasel. Cina je dnes druha ekonomicka supervelmoc a uz davno neznamena jidelni hulky zapichle v ryzovem poli…
RE: Nastesti je jeho pusobnost relativne mala.
Tak malá, že nebýt jeho, tak by tě možná ani nenapadlo, že bys někdy mohl bezplatně přidat něco jako textovou zprávu na místo jako je root.cz, které vytvořila parta nadšenců s využitím práce desetitisícům koderů zveřejňujících svou práci pod GPL a podobnými licencemi.
Stallmanova reakce na potenciální riziko, že jeho počítač byl asemblován v neetických podmínkách by mohla být zajímavá.
Zajímavá… no, pořídil by si sčot, jehož kuličky by sám vyřezal ze stromu, který zemřel stářím a ne rukou drvoštěpa. Nic jiného mne k tomuhle magorovi jako další gesto nenapadá. Problém je, že ty kuličky by musely být navlečeny na drátu. Ovšem technologie výroby taženého drátu také není open source; předpokládám tedy, že by někde za městem dmýchal do uhlíků a snažil se roztavit kus rudy… Oblečen v kůži a láptích, protože technologie výroby viskózového trika a šortek určitě není open source.
Moje svoboda pramení z omezení která jsem ochoten přijmout a z výdobytků, které nehodlám v žádném případě oželet. Nevyměním svoji svobodu užívaní informací a jejich šíření za omezení rozhodovaní jak s nimi budu nakládat. Takto já chápu Stallmanovo rozhodnutí. Dle mého názoru je to člověk kontroverzní, nicméně i jeho vlivem dneska o informačních technologíích přemýšlíme jinak. Bez lidí jeho formátu bychom pracovali v jediném dokonalém systému, spokojení a šťastní bez nutnosti vyhodnocovat alternativy. Svoboda je mimo jiné i o těžkostech rozhodnutí která musíme činit. Bez těchto vizonářů bychom těžko říkali „radši používám systém X“. Hodnotím kladně že nabízí alternativu, ve kterou věří a propaguje ji. V oblasti softwaru neexistuje o moc většího zvěrstva než nemožnost jej užívat dle svého uvážení a v případě potřeby jeho úpravy. Koupili byste si nástroj, který nemůžete rozebrat a opravit svépomocí po skončení záruky (jaká je záruka na software). Díky (a nejen) Stallmanovi si tyto otázky klademe. Kvalitu tohoto konceptu určí čas, nicméně já mu věřím už dnes.
Ma doma lednicku se svobodnych firmwarem ? Ma auto se svobodnym firmwarem ? Leta letadlem kde je pouzity svobodny firmware ?
Proste je to fanatik a pokrytec . Ma vubec deti ? Az jeho deti budou nemocne jak moc bude tuto svobodu prosazovat a co kdyby stal pred otazkou jestli nelecit sve dite nebo ho lecit naprosto komercnima prostredkama ?
Ale jestli ho to bavi proc ne dokud neomezuje me a neprosazuje to aby to byla obecna norma je mi to uplne jedno.
Jeho chladnicka nemusi byt open source, lebo ju nepouziva na sirenie informacii ani nic podobneho. Ani mu urcite nevadi ze lieta lietadlom ku ktoremu nema zdrojove kody. Ide mu pravdepodobne hlavne o to aby umoznil jak sebe tak aj ostatnym slobodne pouzivat software a menit si ho k obrazu svojmu. To bola jeho hlavna myslienka, nie aby bolo vsetko zadarmo atd. ale aby ten kto to pouziva sa nemusel spoliehat na korporatne firmy ze vypocuju jeho nareky ohladom chyby/chybajucej feature a podobne.
ono snad tie nareky vypocuju tvorcovia open source software? Vid. GIMP :)
Isto, je tu stale moznost si to upravit sam ale budme realisti – ludia chcu software pouzivat a zarabat vdaka nemu peniaze, aby mali co jest, co si obliect a z coho uzivit rodinu. Nie sa v nom vrtat. Tak si radsej vyberu komercnu alternativu, ktora sice ma chyby ale vo vseobecnosti FUNGUJE a robi, co robit ma. Idealisticke kecy idu bokom, ked sa pozries na konci roka na vykaz prijmov a vydavkov.
Stale pouzivas vyraz „ludia“. Ludia chcu, ludia si radsej kupia, ludia ludia…
Aki ludia? Ludia ako ja, Stallman a vela inych uprednostnime radsej software v ktorom sa mozme vrtat. Nikto ta nenuti ho pouzivat, ved ked si myslis, ze je lepsie pre teba pouzivas proprietarny software, nech sa paci. Stallman ma svoje predsvedcenie, riadi sa tym a tebe, tvojmu jedlu, obleceniu a rodine, co su pre teba tak strasne dolezite to neublizi. Tak neviem, preco sa dohnho navazat.
Autori slobodneho softwaru nemusia mat za ciel sa napchat do zadocku vsetkym uzivatelom, myslim, ze prave naopak, neplatiaci a neprispievajuci uzivatel, ktory ma len feature requesty nie je podla mna velkou vyhrou. To samozrejme neplati pre tych, ktori predavaju software alebo podporu.
Pochopitelne, mas na pravo na svoj nazor, len sa mi zda ze tym „ludia“ manipulujes, pretoze to volne zamienas za „ja“, „ludia ako ja“, „ja a moji kamarati“…
No a rovnako tato debata zacina naberat smer, ze pohodlie je dolezitejsie ako idealy a ze ten, kto to vnima inak, je sibnuty, co myslim, je dost smutny postoj na niekoho, kto pravdepodobne zazil rok 89.
Já ti to vysvětlím. Ti lidi, o kterých se tady mluví, jsou běžní uživatelé. Poznáš je podle toho, že otevřenost softwaru je jim na nic, protože to, co opravdu potřebují, není zdroják, ale podpora. A ta může mít různou úroveň, kvalitu a cenu bez ohledu na model vývoje dotyčného softwaru.
V každém případě to ale pro takové uživatele znamená závislost na někom dalším, a rozdíl mezi open a closed software se tím pro ně smazává. Jediným zřejmým přínosem tak z jejich pohledu zůstává cena za licenci, která je v případě open source obvykle nulová. Pokud by měli přispívat nějakými financemi, ztrácí pro ně FOSS tu zásadní výhodu, kterou v něm spatřují.
Ne že by to bylo nějak správné a sportovní, ale koneckonců nejsme na olympiádě, a velké ideály ve střetu s realitou obvykle nemají šanci. Dokonce ani ideály roku 89, jak můžeme vidět dnes a denně.
Ve společnosti je alespoň určité procento lidí, kteří se neohnou i pod velkým tlakem, potřeba. Jsou pojistkou pro případy, kdy se celý ten dav „běžných fajn/cool lidí“ chovajících se podle všeobecně přijatých pravidel, začne řítit do katastrofy. Takže buďte za Stallmany a jiné odchylky od „normálního“ chování moc vděční.
Co se Stallmana týče, tak je asi tím, kdo se nejvíc zasloužil o to, že je možné i nadále mít radost z soukromé/nikým přímo nevlastněné kreativity v oblasti SW. Jinak by jsme všichni byli svázaní na roky různými NDA a podobně. Je tragédií, jak je možné i teď přes patenty někdy zničit roky práce někoho jiného. Přitom ti, co jim jde o ovládání, s radostí nejdřív všechny na vlastní technologie definované jako „otevřený“ standard nalákají a pak jim dají volbu buď se stát služebníkem technologii vlastnící organizace nebo je přes právníky zničí.
Co se týče Loongson 2F, to je CPU toho počítače, tak jsem jednoho z těch šikovných čínských kluků, co ho vyvíjeli a co sládali ty počítače, viděl před dvěma lety na Real-Time Linux Workshopu v Linci, a opravdu to nebyl žádný ustrašený zotročený chudák. Když ukazoval, co na tom HW zvládají (3D desktop, video atd), vše v 64-bitech, tak to bylo moc pěkné. Když odpovídal na otázky vývoje a tvorby prvních kousků, tak se usmál a prohlásil, za dva dny si kus to bez potíží zapájím. Měli tam i prototypy desktopu, takže by pro RMS opravdu nebylo nutné používat systém bez monitoru. K notebooku lze monitor a USB klávesnici také snadno připojit. Nakonec právě z důvodu svobody pohybu (váhy a velikosti notebooku) i já rovnou kupoval notebook malý (12-palců) a pořádný monitor a klávesnici. Jednže můj notebook na kompatibilitou zanesené architektuře x86 nikdy s 12Watty jako YeeLoong nevystačí. Nakonec i takového Thomase Gleixnera jsem viděl v jeho tlapách třímat malý netbooček (8 možná 10 palců) na kterém řešil e-maily okolo nasazení RT jádra na burzovních servrech minimálně s desítkami CPU.
Jinak na jedné čínské univerzitě jsem také týden byl a přesto, že jsem přesvědčen, že Čína má v oblasti dodržování lidských práv fatální potíže, tak jsem se setkal s takovou mírou svobody a otevřeného myšlení, že jsem byl velmi silně překvapen. Například na žádost studentů jedna z vývojáře na RTLWS doprovázejících dam uspořádala veřejné vystoupení. Byla to Američanka nadšeně hlásající a šířící slávu americké demokracie. Je dost pravděpodobné, že podobné vystoupení někoho věřícího v čínskou oficiální ideologii, by bylo v Americe prohlášeno za protiamerické a skončilo přinejmenším vyhoštěním.
Takže nepodceňujte to, co neznáte, nevysmívejte se tomu, čemu nerozumíte
a nebo čeho sami nejste schopní.