Názor k článku
Jaký počítač používá Richard Stallman od Pavel Píša - Ve společnosti je alespoň určité procento lidí, kteří...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 2. 2010 1:32

    Pavel Píša (neregistrovaný)

    Ve společnosti je alespoň určité procento lidí, kteří se neohnou i pod velkým tlakem, potřeba. Jsou pojistkou pro případy, kdy se celý ten dav „běžných fajn/cool lidí“ chovajících se podle všeobecně přijatých pravidel, začne řítit do katastrofy. Takže buďte za Stallmany a jiné odchylky od „normálního“ chování moc vděční.

    Co se Stallmana týče, tak je asi tím, kdo se nejvíc zasloužil o to, že je možné i nadále mít radost z soukromé/nikým přímo nevlastněné kreativity v oblasti SW. Jinak by jsme všichni byli svázaní na roky různými NDA a podobně. Je tragédií, jak je možné i teď přes patenty někdy zničit roky práce někoho jiného. Přitom ti, co jim jde o ovládání, s radostí nejdřív všechny na vlastní technologie definované jako „otevřený“ standard nalákají a pak jim dají volbu buď se stát služebníkem technologii vlastnící organizace nebo je přes právníky zničí.

    Co se týče Loongson 2F, to je CPU toho počítače, tak jsem jednoho z těch šikovných čínských kluků, co ho vyvíjeli a co sládali ty počítače, viděl před dvěma lety na Real-Time Linux Workshopu v Linci, a opravdu to nebyl žádný ustrašený zotročený chudák. Když ukazoval, co na tom HW zvládají (3D desktop, video atd), vše v 64-bitech, tak to bylo moc pěkné. Když odpovídal na otázky vývoje a tvorby prvních kousků, tak se usmál a prohlásil, za dva dny si kus to bez potíží zapájím. Měli tam i prototypy desktopu, takže by pro RMS opravdu nebylo nutné používat systém bez monitoru. K notebooku lze monitor a USB klávesnici také snadno připojit. Nakonec právě z důvodu svobody pohybu (váhy a velikosti notebooku) i já rovnou kupoval notebook malý (12-palců) a pořádný monitor a klávesnici. Jednže můj notebook na kompatibilitou zanesené architektuře x86 nikdy s 12Watty jako YeeLoong nevystačí. Nakonec i takového Thomase Gleixnera jsem viděl v jeho tlapách třímat malý netbooček (8 možná 10 palců) na kterém řešil e-maily okolo nasazení RT jádra na burzovních servrech minimálně s desítkami CPU.

    Jinak na jedné čínské univerzitě jsem také týden byl a přesto, že jsem přesvědčen, že Čína má v oblasti dodržování lidských práv fatální potíže, tak jsem se setkal s takovou mírou svobody a otevřeného myšlení, že jsem byl velmi silně překvapen. Například na žádost studentů jedna z vývojáře na RTLWS doprovázejících dam uspořádala veřejné vystoupení. Byla to Američanka nadšeně hlásající a šířící slávu americké demokracie. Je dost pravděpodobné, že podobné vystoupení někoho věřícího v čínskou oficiální ideologii, by bylo v Americe prohlášeno za protiamerické a skončilo přinejmenším vyhoštěním.

    Takže nepodceňujte to, co neznáte, nevysmívejte se tomu, čemu nerozumíte
    a nebo čeho sami nejste schopní.