Zrovna generika jsou sporná, protože se nic nezměnilo na straně JVM, takže to neumožnilo psát něco jinak. Je to jen nápověda pro kompilátor. Je to trochu víc, než co si člověk obvykle představí pod pojmem syntactic sugar. Na druhou stranu, kdybyste psal kód tak, že budete všude místo generik důsledně testovat typy, generiky nepotřebujete. Takže je to vlastně syntactic sugar.
Lehká vlákna jsou srovnatelně významná, jako generika, a umožňují psát kód jinak – z tohoto pohledu je to významnější změna, než generiky. Nové garbage collectory ničím jiným nenahradíte, pro určité typy aplikací je to opět významná změna. Vector API – opět pro některé aplikace zásadní změna.
To, že se v Javě nedělají ještě zásadnější změny, svědčí o tom, že už je Java dávno dospělý a plnohodnotný jazyk, který už má vše, co je potřeba. A takhle výrazné nové změny se do ní přidávají jenom tehdy, když vzniknou obecně ve světě IT a osvědčí se.
Jinak je zajímavé, že ostatním nadáváte, ale sám při programování používáte nějaký podivný editor, který vám u var
ani nedokáže zobrazit implicitně odvozený typ. Čitelnosti/přehlednost/pochopitelnost kódu zvýšíte mnohem víc tím, že začnete používat dobré nástroje, než když nebudete používat var
.