Ano, žádná objektivní hranice neexistuje, proto jsem nabídl ten pohled někoho, kdo do linuxové distribuce přispívá. Ve výsledku jsou to tito lidi, kteří rozhodují, protože open-source projekty jsou v drtivé většině případů meritokracie ve stylu "kdo přispívá, rozhoduje".
Stejně tak, co vy vidíte jako komplikaci multiplatformního vývoje, to je pro hromadu vývojářů vysvobození, protože jestli jsme jako tvůrci distribuce něco pořád dokola poslouchali, tak to byly nářky vývojářů aplikací, že Linux je hrozně nejednotná platforma. A systemd jim v tomto hodně pomohl, protože userspace dost sjednotil napříč distribucemi.
Většina open-source projektů podporu pro BSD nebo ne-systemd distribuce nezavrhuje, ale obecně platí, že pokud se má něco podporovat, musí se najít někdo, kdo to udělá a bude udržovat. A takovou motivaci mají většinou ti, kteří to sami používají. Problém je v tom, že počet uživatelů těchto alternativ je tak malý, že je i malý počet lidí ochotných to dělat. Vidím to na GNOME, patche pro podporu BSD byly vždycky vítané, ale v open source obecně platí "každý si škrábe své vlastní záda". Dobrovolník, který používá jen Linux a zajímavá ho jen Linux, toto dlouhodobě dělat nebude.