Muj byvaly sef ma tady v US farmu, ma vse od John Deere a kdyz jsme se par krat o tom bavili tak mi rikal ze je to sakra drahe ale nic lepsiho neni a ze mu to rocne usetri spoustu penez. Ja do evropskych dotaci moc nevidim, naposled kdyz jsem neco ohledne projektu s dotacema resil tak to cele bylo postavene na miru konkretnimu reseni. Tak treba ma John Deere skvele obchodniky i v CR…
Zemědělec je jen uživatel...
EU dává dotace a také určuje pravidla. Ty jsou pak podle toho plněny a díky tomu EU má moc nařizot kdo co může max pěstovat, nebo chovat (něco jako u nás max 25% maximální chov prasat v rámci ČR a zbytek musí být dovoz, právě kvůli dotacím, což pak od komunismu pak se moc neliší EU zatracená..).
Todle se dělá nenápadně, vybere se funkce, která je u drahých traktorů a dá se do levného kšuntu, následně se dá do podmínek a je výběr mezi johnem za 3 mega nebo Lambem za 5-6 mega... Automaticky bereš levnější, protože ti dotace pokryje skoro celé... ŘÍká se tomu zákon padacího lejna, na konci je jedna velká hromada, která uhnije a nic z ní nebude. A takhle je budoucnost EU a proto je lepší odejít už teď a pracovat na soběstačnosti jako Británie, která až teď po těch letech je v kladných číslech a dotace na zemědělství po 2 letech jsou vyřešeny.
Stále nechápu jak souvisí dotace EU a její určování kdo může kolik pěstovat (zde tvůj první odstavec) s tím, jaké traktory si zemědělci kupují (druhý odstavec - "následně se dá do podmínek" - podmínek dotace na traktor?). Pro osvěžení sem ještě vložím původní tvrzení:
> John deere je jedna z firem co by bez dotací chcípla... Viz ČR, jsou dotace nastavené tak, aby jiný výrobce byl něčím diskvalifikován.
Dále mě zajímalo, jestli na to vůbec EU může mít vliv, protože jsem si myslel, že JD operuje především v USA. Tak jsem zadal do Googlu "john deere sales by continent", kliknul na první odkaz a skutečně, 60% tržeb je v USA a zbytek je zbytek světa. I kdyby 100% z toho byla EU a 100% byly dotace, tak to je velký podíl, ale rozhodně ne zásadní.
Lobysti -> nastaveni dotaci tomu kdo ma silnejsi lobbysty. Sila lobystu je primo umerna velikosti firmy. Muze se jednat o otevrene vystupovani nebo o potahavani za spagatky v pozadi pomoci nastrcenych firem a vlastniku.
Na vysokych mistech muzete ovlivnovat i tvorbu zakonu ci organy resici hospodarskou kriminalitu a organizovany zlocin.
Existuje tzv. dotacni retez ktereho se ucastni vice stran a tim se maskuje zneuzivani dotaci. Take se na tom retezci kazda z tech stran financne zahoji.
Co se tyce JD. Prekvapilo mne ze treba maly zemedelec v sousedni obci ma dva traktory john deere a jeden zetor. Kombajn si nechava outsourcovat.
Ten JD je neskutecne hovado a po poli jezdi zatracene rychle. V noci to vypada jak kdyz se na poli snazi pristat UFO. A to po zastaveni pudy logistickymi obludami uz na moc velkem poli nehospodari jako kdysi.
> Lobysti -> nastaveni dotaci tomu kdo ma silnejsi lobbysty.
Asi jsem natvrdlý, ale pořád nechápu jak to souvisí s řešeným tématem. EU dává dotace na traktory a ty dotace mají jako podmínku splnění nějaký parametr, který má jen JD? Nebo jak?
Zkusil jsem naslepo jestli něco nenajdu, šel jsem na hlídače státu a napsal tam do dotací traktor, ale asi v tom neumím klikat a obecně mi to moc nenašlo.
Tak treba jeste energie by byly fajn. A nemusime zustat jen v ramci jednou statu, ale treba na urovni EU, bude to velice pravdepodobne vyhodnejsi. Ale tu sobestacnost je treba budovat predem nebo to opravdu staci vyhlasit den po zacatku krize?
Aby chudi neumreli je jiste dobry duvod. Otazka je, co by se stalo se stredni tridou.
Potravinovou sebestačnosťou sa najviac oháňajú bolševíci. Keď vidím napríklad našich slovenských hydinárov, ako plačú, lebo sa zavádza nejaká regulácia, tak sú mi vždy na smiech. Hydinárstvo je neetický biznis, kde sa kúpu v peniazoch. Naviac teraz zarobil na českej vtáčej chrípke. Až budú zasa pizúkať, zastrelím televízor. Alebo ovocinári, nechali pohniť jablká na stromoch, lebo sa im neoplatia predávať kvoli cenám energii. Miesto toho, aby vymysleli model, na ktorom niečo zarobia.
So súčasnými výpadkami mám skúsenosti tie, že voľný trh sa zvykne adaptovať. Nedostatkový tovar síce na chvíľu zdražie, ale stane sa tým atraktívny pre iných dodávateľov, čo zasa tlačí cenu dole.
Jenže tady jde např. o software elektroniky řízení traktoru, ta neřídí totiž pouze motor, ale i převodovku a další skupiny. Vtipný je když Vám vyprší předplatné, a následně obdržíte upozornění, že v ovládání převodovky může vznikat chyba, kdy převodovka při orbě, tzn. v tahu kdy je potřebný výkon a nechcete zastavit, nevhodně zařadí a sníží otáčky motoru, nejspíše ekologie a snížení kouřivosti, a traktor se kvůli tomu zastaví, protože to neutáhne a zadní ramena pro ulehčení nepřizvednou pluh. A tato chyba se v podstatě nedá vyřešit jinak než zaplacením předplatného JDLink a aktualizací.
Ten mechanismus predplatneho a vyskytem chyb... mi hodne pripomina provazanost IE a Win, a jak to dopadlo? MS se musel vzdat te zdanlive uzke provazanosti.
Byt to tady, tak dame traktory na DTest a vyjde velice zajimavy vysledek, se kterym se da soudit.
A kdyz uz jsme u toho... WTF je predplatne na stroje? To nechapu ani u iLO ani u traktoru. Je to HW sakra. HW HW HW, chapete? Jede, nejede. Cokoliv s predplatnym je uz italska mafie tvl.
A proc si koupite JD kdyz Zetor pry nabizi to same bez nutnosti licence? Ja si naopak myslim, ze pokud jsou podminky prodeje zname tak je na prodejci a kupujicim jake podminky si domluvi. Nevidim duvod, proc by muj byznis model nemohl byt o predplatnem na HW do vyvoje ktereho investuji. Misto 100M za traktor ho muzu nabizet za 5M a tech 95M si vyberu za x let na licencich. Socialisticke zvasty o tom jak by nekdo neco mel delat jinak protoze se to jiste skupine lidi nelibi mi docela vadi. Asi jsem za komunistu videl hodne spatnych veci aby mi to vadilo.
Jak to, že ne? Vyrobím program. Uzavřu s někým smlouvu, podle které mu ho dovolím užívat způsobem, na kterým se domluvíme (nesmí šířit). To je smluvní svoboda, tedy přirozené právo.
Pokud program užívá někdo, komu jsem to nepovolil, tak buď mu program musel poskytnout někdo, komu jsem jej poskytl já - a tedy tak učinil v rozporu s uzavřenou smlouvou. Nebo dotyčný nelegální uživatel někam musel vniknout, aby program získal. I když se jednalo o vniknutí elektronické, je to obdoba fyzického vniknutí na cizí pozemek, tedy opět porušil přirozené právo.
To mělo spíš patřit mému předřečníkovi, ne? Já tu přirozené právo nijak nepropaguji, jen jsem ukazoval, jak se z něj dají odvodit autorská práva.
Jinak tedy pro rozšíření obzorů, v teorii přirozeného práva se tohle řeší tak, že ve smlouvě je i ujednání, která (soukromá) rozhodcovská společnost bude řešit tyto spory, tedy ta v případě porušení smlouvy rozhodne o tom, že smlouva byla porušena a vymůže domluvenou kompenzaci.
Jak říkám, nijak to nepropaguji, osobně si myslím, že je to teoretický koncept, který může být užitečný pro některé filosofické úvahy, ale reálně to přímo moc použitelné není.
19. 3. 2023, 11:44 editováno autorem komentáře
Lenze Vas priklad na odvodenie autorskych prav nefunguje.
Mozete uzavriet taku zmluvu, ale nie na zalozenu na autorskych pravach, ale na obchodnom tajomstve, co je uplne ina hra. No a pokial to obchodne tajomstvo unikne, je na vas dokazovat, ze uniklo prave od toho alebo hentoho partnera; vela stastia s dokazovanim.
Ne. Není to založené ani na autorském právu (to by byla tautologie), ani na obchodním tajemství, je to založené na smluvní volnosti, jednom z pilířů přirozeného práva.
Bavíme se v teoretické rovině, tedy praktické dokazování je zase jiná diskuse. Ale i tady možnosti jsou, poskytnutý program může být například pro každého zákazníka něčím unikátní. Ale tohle je už hodně mimo zaměření původního příspěvku.
Louis Rossmann ma na YT videa jak se v USA vyviji kauza "right to repair". A jedno video je i o JD. Popisuje tam jak se z republikanskych farmaru stavaji "socialisti" a jak se uci rusky. Prace ruskych hackeru jim setri penize. Krome bugfixu cely ten ekosystem prinasi i klasicky SW dependency hell kdy nejaka hodne draha komponenta, jako treba GPS prijimac, prestane byt kompatibilni se zbytkem ekosystemu, a vy uz ji nemuzete pouzit.
Produkty od JD stoji miliony a dost vas muze nastvat, kdyz se nekdo v ustredi JD rozhodne ze produkt, na ktery jste se pujcili, moralne zastara uz za 4 roky.
John Deere stroje jsou propojeny s centrálou a se servisem.
Jakákoliv úprava software znamená "odpojení" od centrálního monitoringu, je jedno jestli daný zemědělec využívá JDLink, mateřský fabrice se ten traktor zkrátka při cracknutí "ztratí".
Samozřejmě ale existují takové srandy jako nahrání aplikace na dálku, restart apod.
Jinak jako zajímavost, jak Rusáci napadli Ukrajinu tak odvezli z Ukrajiny do Ruska John Deere traktory a kombajny, a Amíci je zablokovali. Nevím jak, možná nejdou nastartovat, ale na dálku lze ovládat vše.
"Právo na opravu" je věcně nesprávný překlad "right to repair".
Mělo by to být "Právo opravovat", protože "Právo na opravu" nesprávně implikuje, že zákon by uživateli měl garantovat možnost si nechat produkt opravit a nikoliv umožnit opravit si produkt sám.
(Výrobci by pak stačilo říct "Museli bysme vyměnit základní desku, ale to by stálo víc, než nová pračka/telefon/notebook/traktor/..." místo "Neopravujeme, kupte si nové").