Kdyby jich bylo dost, tak to nejaky vyrobce dela. Nepochybuji, ze marketingovym pruzkumum venuji dost casu.
Na druhou stranu - pro minoritniho vyrobce s prakticky nulovymi prodeji, jako je Jolla, by to smysl mit mohlo.
BTW: s QWERTY pro Jollu si par lidi hraje, ale nakolik je to duveryhodne, to si jisty nejsem. http://talk.maemo.org/showthread.php?t=91535
BB vzhledem k nerozsirenemu OS a vyssi cene neni zrovna vhodny vzorek pro takove zavery. Navic Q10 neni na trhu tak dlouho jako Z10.
Az nekdo vyrobi a bude realne prodavat telefon s Androidem, HW klavesnici a vykonem alespon na urovni stredni tridy za odpovidajici cenu, pak budu verit necemu takovemu.
O QWERTY by zájem mezi uživateli určitě byl (a je).
Jenže. Pro výrobce je výhodné chrlit tuny laciných placek bez náročnějších mechanických dílů - mají pak větší "vejvar". Zpracovat masu natolik, že se raději trápí patláním po displeji na který při silnějším slunečním světle kolikrát přes mastnotu ani není vidět, je pro marketing poměrně snadný úkol. Lidé prostě chtějí být oblbováni. Náročnější uživatel se v tom bohužel sveze s nimi....
Pokud člověk potřebuje občas někde na cestě udělat vzdáleně něco přes SSH nebo napsat delší mail, případně použít telefon jako kapesní počítač a něco na něm psát či nouzově tvořit, je to s dnešními telefony tragédie. Naštěstí mně pořád slouží Desire Z... No snad se kolem Jolly přece jen něco bude dít.
Poslední trendy v IT jsou vskutku nemilé. Vše se dělá tak nějak ve stylu hraček pro retardy, jako by úplně zmizeli lidé, kteří ty věci opravdu potřebují...
Nevim, nakolik jsem vyjimka, ale QWERTY jsem mel mnohokrat (S710 az Desire Z) a ted se bez ni klidne obejdu. Pro psani kratkych zprav jsou soucasne soft klavesnice velmi dobre, ne-li lepsi, ale chapu, ze trebas pro nouzovou administraci na cestach nebo pro psani delsich textu s mnozstvim neobvyklych slov a obratu je QWERTY lepsi.
mam v praci k dispozicii profesinalnu 3D tlaciaren od firmy HP, ktora pracuje s vytlacanim horuceho plastu cez trysku. Samotny tvar sa vytvori vrstvenim plastu pomocou pohyby trysky a stola z dielom v troch osiach.
Teda zhodny princip ako vsetky amaterske 3D tlaciarne napr. reprap. Priemer vytlacaneho plastoveho pruzku je 0,25. Stranova presnost 0.02 mm. Pouzivam plast ABS. Tieto udaje som uviedol aby bolo zjavne, ze sa jedna o jednu z lepsich tlaciarni.
Kvalita vytlackov, vzhladova a pevnostna ako i detailnost struktury 3d tvarov je naprosto, toto zopakujem naprosto nedostatocna na diel ktory by mal tvorit zadnu stenu mobilneho telefonu.
Vrstvy plastu nie su tak dobre spojene aby boli napriklad zacvakavacie haciky pruzne. Je to dane kompromisom, teplota plastu nesmie byt privelka aby sa diel neroztekal. Styri vrstvy na milimeter nedovoluju v nijakom pripade vytvorit dostatocne detailne struktury ako su rebierka, zacvaky ale i hrubka steny pre plastove kryty na telefonoch.
Konecne, zrovnatelny vytlacok sa tlaci niekolko hodin a potom ho treba zbavit podpornej struktury v "pracke" co trva tak isto niekolko hodin. Mimochodom tvorba podpornej struktury z chemicky "vypratelnym" plastom je obrovska vyhoda tejto tlaciarne.
Na zaver teda povazujem rozhodnutie firmy Jolla za cisto propagandisticky krok, tlacit krytovanie pre mobil by hadam malo zmysel len na profesinalnych 3D tlaciarnach pracujucich pomocou lasera, ci uz vytvrdzovanim alebo sintrovanim substratu. Zatialco mnou uvedena tlaciaren stala 15 000 €, tlaciarne pre laserove vytvrdzovanie a sintrovanie su tak o rad drahsie a len malo ludi ma k nim taky pristup aby si dovolil vytlacit nieco len pre zabavu.