.. a pak si mi nikdo nemuze divit, proc klidne pouzivam nvidia bloby a nemam rad intel grafiky. Mit vse oss je sice pekny politicky zamer, ale ja jsem praktik a jde mi vic o funkcnost.
Kdyz pominu, ze intel je ve 3D slaba napodobenina, tak i pres plnou otevrenost to stejne moc nefunguje. S nvidia blobem jsem nemel nikdy problem, snad krome jednoho asi mesicniho obdobi kolem KDE 4.5, kdy kombinace KDE + nvidia + xorg vysponovala xorg na 100%. Ale pak prisly nove verze od vseho a zavada pominula.
Nemuzu se zbavit pocitu, ze ackoliv intel ma ovladace otevrene, z pohledu funkcnosti v linuxu pracuje nvidia skoro lepe. Je to smutna situace ..
"... jsem praktik a jde mi vic o funkcnost"
Pokud by jste jim byl, tak by jste vůbec žádné kompozitní blbosti nepoužíval a potom by jste si na úroveň podpory intelu nestěžoval. A kdo si kupuje stroj s intel grafikou, tak ten nemůže očekávat ve výkonu žádne zázraky - je to levný, co by jste za to chtěl?. A pokud opravdu přemýšlíte prakticky, tak asi víte že podpora čehokoliv je prostě nejlepší ve windows. Zaujatí přívrženci linuxu prominou.
Zaujatí možná ano, ale nezaujatí neprominou, protože to jednoduše není pravda. Minimálně tedy tvrzení "čehokoliv". Protože Windows pořádně nepodporují ani můj několik let starý mobil (nedokáží jej mountnout ani jako Mass storage - když už nic tedy). Takže bacha na taková tvrzení jako "vše", "nejlepší" nebo "cokoliv". Většinou jsou nepravdivá.
Vy asi spíš nechápete co to znamená slovo "podpora". Podpora v uvedeném znamená že Vám za hardware/software výrobce/prodávající ručí vrácením peněz nebo výměnou zboží v případě výskytů problému jakými jsou plná nebo částečná nefukčnost při dodržení výrobcem deklarovaných podmínkách užití. Pokud máte zařízení určeno pro windows, tak Vám nemusí uznat reklamaci zboží pokud ho použijete na jiném systému. V extrémním případě Vám totiž může chyba v ovladačích poškodit zařízení. Většinou na tak nízkou pravděpodobnost tohoto prodejci samozřejmě nereagují. A v linuxu jste většinou odkázáni na komunitu nebo i výrobce pokud ovšem tento systém oficiálně podporuje, což zrovna není zdaleka v takovém měřítku jako u windows. Pokud jste tedy měl problém s telefonem jak píšete, tak jste se měl ihned obrátit na prodejce a problém řešit. Jistě by jste dosáhl spokojenosti. Pro úplnost, podpora je většinou časově omezena, takže si nemůžete jít stěžovat s moc starým železem.
Tak na rovinu, vývojáři KWin by to měli povolit pro všechny drivery, které naznačují podporu. Když to nebude fungovat díky rozbitému, tak prostře ať si to mesa opraví...
Teď tu máme hromadu workaroundů a potom to nemusí fungovat i když to HW umí.
Ve widlích ty efekty naprogramujou, a potom vývojáři driverů prostě zajistí, že s jejich grafikou buď budou fungovat nebo ne.
Tohle byla kdysi dávno původní myšlenka, ale moc se to neosvědčilo…
Rozbité to či ono totiž neznamená, že efekt nebude vidět nebo bude vypadat hnusně. V lepším případě to skončí jen pádem X serveru, v tom horším pak hard-lockupem GPU. Běžný Franta Uživatel si tedy aktualizuje KDE, vesele se přihlásí a skončí ve stavu, kdy nejenže počítač neodpovídá na nic, ale dokonce nepomáhá ani tlačítko "reset" a k vyřešení problému je třeba na chvíli odpojit přívod proudu. Takový uživatel bude po zbytek života šířit po všech těch internetech nedobré mínění o KDE.
Současný přístup, kdy KWin efekty pro jistotu vypne, když se mu něco nezdá, je v praktickém životě lepší. Odvážnější uživatel má k dispozici způsob, jak testy funkčnosti obejít a vynutit použití toho či onoho; jednak ví, do čeho jde a jednak je pak většinou schopen poskládat rozumný bugreport, když se něco nezdaří.
Dle jeho slov je asi „módou“ měnit tyto reference v rámci svobodných ovladačů.
Tak to ať se pán Martin Gräßlin podívá trochu do linuxového jádra. Tam se furt něco mění a často i bezdůvodně. Proč jsou potom jinak výrobci hardwaru nuceni neustále aktualizovat své uzavřené ovladače pro linux?. V uvedeném je nyní jedno jestli se jedná o ovladče uzavřené či otevřené. Princip zůstává stejný - rychlý ale nestálý vývoj opensource projektů.
Cetli jste ten blogpost nekdo? Koukali jste na ten uryvek kodu? Sorry, ale za problemy zpusobene takovymi testy si muzou vyvojari KWin sami. Kdo garantuje, ze se renderer string nezmeni? To, ze tady mam napriklad "Mesa DRI Intel(R) G45/G43" (je to Mesa 7.11-devel (git-0c24550)) a neni tam nikde GEM ani DRI2 vubec nic nemeni na capabilities. Ty se daji vylistovat jinak.
A obvinovat vyvojare driveru, ze pak nefunguje cizi kod, ktery je v podstate hack, je nanejvys drze.
"Kdo garantuje, ze se renderer string nezmeni?"
V tom je právě jádro pudla. Negarantuje to nikdo, ale považuje se za slušnost, neměnit takovéto věci v minor revizích… Problém není v tom, že to Mesa změnila, ale v tom, že to nikdo nečekal a neproběhlo tedy důkladné testování kompatibility před tím, než se ten problematický update rozšířil.
"… a neni tam nikde GEM ani DRI2 vubec nic nemeni na capabilities. Ty se daji vylistovat jinak."
Šedivá je teorie, zelený je strom života. Celá tahle šaškárna by se neděla, kdyby drivery/zařízení skutečně stoprocentně implementovaly všechno to, co inzerují jako GLX extenze. Tak tomu bohužel není, takže zařízení umí spoustu schopností jen napůl, s velice zábavnými důsledky, když šlápnete na tu rozbitou část. Proto je v KWin whitelist známých funkčních kombinací zařízení/ovladač.
Jo, cetl jsem celou diskuzi, hada se tam tvrdohlavy vyvojar se spoustou dalsich vyznamnych lidi, kteri se ho snazi presvedcit.
Je mi jasne, ze menit veci ve stable updatech neni pekne, ale neni to nic vyjimecneho a ja bych ty vyvojare za to ani nebil (sam to delam taky). Kompatibilitu at si testuje kdo chce, vetsinou je takove usili k nicemu (krome reportovani bugu, ktere se stejne ve stable casto neopravi).
Vim o pripadech, kdy avizovane GL extensions nepodavaji pozadovany vykon, at uz je to zamer (SW fallback) nebo vliv vnejsich okolnosti (jina verze kernelu, X.org a jejich komponent).
Ale vytvaret whitelist je cestou do pekel, s tim souhlasim (a rada diskutujicich vyvojaru take). Zrovna ted se spalili. Jsme ve svete svobodneho software, problemy by se mely resit u zdroje (tzn. fixnout driver v Mesa) a nepridavat workaroundy. To by mela byt starost distributoru, ne upstreamu. Downstream je pak ten, kdo ma provadet testy kompatibility.