by mě zajímalo, proč autor nezařadil ještě třeba alt+b, alt+f, alt+d a jejich "znakový" varianty ctrl+b, ctrl+f a ctrl+d. nebo když už ukazuje práci s historií, tak ctrl+r a ctrl+h (backspace) se taky docela hodí znát...
Mno, už delší dobu žiju v přesvědčení (a odkazovaný článek to tak trochu naznačuje), že klávesové zkratky v bashi vycházejí (v defaultním nastavení) z ovládání Emacsu, tzn. pro prohození dvou slov (jakýchkoliv vedle sebe, ne jen na konci) používám Alt-t, pro prohození sousedních písmen Ctrl-t, pro změnu písmen na velká/malá/kapitálky Alt-u/Alt-l/Alt-c, pro undo Ctrl-_ a spoustu dalších.
No a proč ne? Bourne shell - sh, Bourne again shell - bash, C shell - csh, Korn shell - ksh a milión dalších, protože shell nemusí být jen kolem OS, ale i kde jaký jazyk může mít kolem sebe shell. Já třeba co chvíli používám Eshell.
set -o emacs a pojdu vam dane skratky vo vecsine shellov... alebo kto ma radsej syntax vi tak set -o vi, o shell v podstate velmi ani nejde akurat ze bash a dalsie maju set -o emacs vetsinou defaultne.