To ale bohuzel pijavice z Oracle nechapou. Oni nemaji zajem prispivat(ci jinak podporovat) OpenSource. To je firma kracejici pres mrtvoly.
A maji balik penez, takze je nejaky drobek nezajima - bud to vyjde a z drobka bude kolac a nebo to nevyjde a prijdeme o drobek - proste to risknou a on ten brute-force obcas vyjde.
To moc dlouho pravda nebude, kdyz od zacatku roku nejsou soucasti Oracle hlavni osoby okolo Dtrace, ZFS, Solaris, minuly tyden podobne problemy v Java atd. To jede na setrvacnik. Kreativni lidi, kteri vytvari zajimave veci nejde udrzet na miste rozkazem. Kdyz maji moznost, tak jdou proste pryc a uz to tam pak nema kdo delat.
Celá věc je naprosto logická. Sun i Oracle jsou komerční firmy, a jdou po zisku. Sun nejprve koupil Star Office s vidinou toho, že se mu podaří snížit tržby Microsoftu z jeho Office. Když to nevyšlo, šel Sun do dalšího pokusu. Nedaří se protlačit OOo ani zdarma? Tak standardizujeme jeho formát, a nedovolíme nikomu jinému mít standard. Tímmhle kouzlem dostaneme SW na úrovni Office 95 do každé kanceláře! Jenže ani to nevyšlo. A co teď s projektem, který jen žere peníze, a nejsou z něj žádné příjmy? Co byste dělali vy na místě nového managementu? Tahali peníze z peněženky, pokládali je na stůl a říkali "je to pro dobro všeho světa, berte si"?
Tak si dejte dohromady 1+1. Sun prokazatelně investoval do vývoje OOo v přepočtu miliardy korun. Proč asi? A proč ten produkt uvolnil jako open source, když musel vědět, že to zcela vylučuje jakoukoliv návratnost té investice do vývoje? Protože šlo primárně o poškození konkurenta. Dost podobně se MS snažil zatopit společnosti Netscape: dal zdarma to, na čem konkurence stavěla business.
U standardizace je to také jasné. Proč Sun a jeho nohsledi usilovali všemi silami o zmaření standardizace OOXML? Vždyť by Sunu nemělo nijak vadit, když někdo jiný standardizuje svůj formát (MS proti standardizaci ODF také nijak neprotetoval). Sun prostě chtěl být jediný kdo má standard, a těžit z toho.
Zkuste být méně naivní. Všechny firmy jsou o zisku, nedělí se na "hodné" a "zlé". V každém supermarketu probíhají tak ostré a špinavé "války" o prodej hloupých jogurtů, že byste z toho týden zvracel.
Ale no tak, stejne jako Linux neni a niky nebyl vytvoren, jako konkurence M$ tak SO alias OO eni konkurence M$ Office ale jiny Office dostupny na vice platformach, zvlaste OS/2 a Linux.
Tedy Sun sledoval jinou vec a to unixovy desktop, mit na svem solarisu potazmo X-terminalu RajDesk moznost mit Office ... to je vse ;-))
A kazdy vi, ze openSource vyvoj je nejefektivnejsi a nejlevnejsi ...
Tedy ne M$, ale cely Unixovy desktop, kde mel mimochodem Sun v USA velkou cast trhu a kazdy financnik delal na solarisovem desktopu, stejne tak kupa vedcu.
Myslíme oba ten samý OOo s dialogy a zkratkovými klávesami opsanými z MSO, s miliardovou investicí v zádech, a dostupný zdarma? :) I Wikipedia tvrdí, že Sun chtěl konkurovat Microsoftu. A Sunu muselo být jasné, že když OOo uvolní jako open source, tak z něj žádné příjmy nebudou. Pro mě je to jasné: Sun chtěl uškodit MS tím, že mu sníží tržby (motivací mohly být mimo jiné tehdejší dohady okolo Javy). Podobně to udělal MS, když dal zdarma MSIE, aby tím uškodil Netscape.
Proč by měl být open source vývoj levnější a efektivnější? Konkrétně v případě OOo platil Sun všechny vývojáře, management projektu, HW, a dokonce i webový hosting. Komunita pomáhala jen s lokalizací a dokumentací. Ta úspora mi přijde naprosto minimální.
Naopak velkou nevýhodou open source vývoje je to, že výsledný produkt těžko někomu prodáte, když si ho každý může stáhnout zdarma. Nakonec Sun na svou open source strategii dojel. Projekty jako OOo, Java a MySQL stály kupu peněz, a byly z nich prakticky nulové tržby (včetně příjmů z podpory těchto produktů). To je i důvod, proč Oracle neuvolní RDBMS, a IBM neuvolní DB2 a Lotus Domino. Nechtějí prodělat.