Osobne jsem velice zklaman ze Zeleni vubec dostali do parlamentu. Ted nezbyva nez doufat ze se jim podari prosadit jen minimum veci a brzy odejdou ze sceny (jako US).
Vláda na informatiku kašle, protože vše důležité bylo již zaprodáno nadnárodním koncernům které přináší do státní pokladny jen anedbatelný zisk. Za vlady CSSD doslo k mnoha skandálům ve kterých byla zapletena MONOPOLNÍ společnost Microsoft. To moc na popularitě ministerstva nepřidalo. Namísto zásahu antimonopolního úřadu se této společnosti začalo ze strany vlády podlézat různými nevýhodnými smlouvami.
Není se tedy cemu divit. Stát zájem nemá a říká "vše vyřeší trh=95% má Microsoft. Myslím, že je tu řada OpenSource Informatiků a nadšenců Linuxu, kteří by dokázali ve svém souctu - měla by-li ta strana Linuxové ambice vytvořit skupinu jež by dokázala svým počtem hlasů zvrátit nerozhodnuté volby.
Moc tomu sám nepomáháte, když počítáte ve státní správě s nadšenci....
Je potřeba odborníky, certifikované odborníky, firmy řešící komplexní řešení apod. ne nadšence, kteří tvrdí MS je monopol, dyť si ten linux můžete stáhnout zdarma a je to dobrý ..
No to samozrejme, muzete si nechat aplikaci napsat na linux, hlavne unixove firmy to ted delaji se vsim vsudy.
Ale nedaji vam zdrojaky, a neni to open source (ne zadarmo, ale ze zaplatite a je to moje)
Aby se vyvijel OpenSource, je treba zadat granty a kazdy rok kontrolovat stav a podle toho je dale vyplacet. Timto zpusobem vzikly projekty jako GRASS, PostgreSQL a jine ... dnes se plati i kernel, apache, samba atd.
Kazdopadne pokud by se prosadil BSD/OpenSolaris/Linux na desktop, AFS na souborove servery, OpenLDAP/Kerberos na autentifikace, OpenVPN atd. misto MS reseni, usetrilo by se mnoho financi (o coz bohuzel neni zajem, protoze pak by instituce dostala min v dalsim roce .... a tak ve svem vlastnim zajmu musi kricet, ze maji malo za vsech okolnosti.)
A velke aplikace na miru ala IS by hold zustaly closed source, ale na POSIX kompatibilnich OS ... coz by zase usetrilo finance .... a to nemluvim o X-terminalech, kde by odpadl problem s drahymi stanicemi ktere se musi porad obmenovat.
Podle mého Linuxový nadšenec je taky člověk a nezálží na tom kolk má certifikátů, ale na tom, že jej to baví a chce něco dělat.
Chci říci, že stát tím, že prosadil MS do státní zprávy neůměrně zvíhodnil tuto firmu. Bylo by fér, aby byla podpora rovnoměrná - třeba tak jak je u ochrany spotřebitele informační letáky "informace o tom, že tu není jen dedna firma a že každý má právo výběru".
Zrušení ministerstva informatiky považuji za hloupé ignoranství, protože jedině komunikace přináší rozvoj a to i státu jako celku.
Omyl. Byrokracie je jako entropie. Při reorganizaci úřednictva za účelem zrušení deseti úřednických pracovních míst se najde příležitost vytvořit jedenáct nových. ;-)
- otevřenost platformy
- otevřenost dokumentace k ní
- otevřenost formátů
Je jedno jaká platforma (OS nebo aplikace) ve státní správě je, nebo jak otevřeně funguje unitř, ale navenek nesmí klást ŽÁDNÉ překážky komunikaci světa se státní správou (a je dobře když umožní stejně otevřenou komunikaci i uvnitř SS).
A to fakt MS produkty splňují jen velice ztěžka ...
Otevrenost formatu je momentalne pozadavek, ktery je nejvic zapotrebi. Spousta dokumentu ve statni zprave se zpracovava elektronicky a za nekolik let (odhaduji 5-15) bude problem se k dokumentu nebo datum vratit, nikdo to neprecte a dokumentace neni.