Osobně nevidím vyjma idiocie uživatele jiný důvod, proč bránit přiložení executable do emailu
Osobně nevidím vyjma idiocie odesilatele jiný důvod, proč executable do emailu přikládat. Spustitelný program nemá v mailu co pohledávat! Navíc se programy nemají co zasílat bez aktivní účasti uživatele (maximálně upozornění na FTP). Jestli uživatel program chce, stáhne si ho sám. Jinak je to stejné, jako spouštět programy na cizím počítači bez povolení. Tvrzení, že uživatel, který spustí program z mailu je blbec, by mohlo platit, kdyby těch spustitelných přípon nebylo přez šedesát
Ne nadarmo se tvrdí, že na Excelu běží půlka známého vesmíru.
Ano, drbat se pravou rukou za levým uchem lze. K čemu pořádná práce a pořádné nástroje, když to jde nějak ZBASTLIT v Excelu? Chudáci blbečci z MIT, kteří ztráceli čas vymýšlením expertních nástrojů k počítačům, aniž tušili, co všechno zvládne kalkulačka. Ale alepoň jste mi vystětlil, proč jde polovina vesmíru do řiti...
Když se lépe podíváte, tak evropské ligatury nenajdete v běžném užívání prakticky v žádné evropské zemi, natož v USA.No to je zajímavé. :-) Nakouknul jsem do zahraničních bichlí, co tu mám různě po stole. Springer, MIT Press, McGraw-Hill očividně ligatury používají. O'Reilly a Microsoft Press si tím hlavu nelámou. Ale že by to znamenalo, že nejsou v běžném užívání?
Pokud podle vás text psaný bez obcházení problému neprostupnosti olova (který v počítačovém světě neexistuje) řve "mě psal barbar", tak máte dost podivná měřítka.
Jak již tu někdo zmínil, jste naprosto mimo. (Asi proto, že se nebavíme o group policy a registrech. :]) Ligatury jsou většinou vynuceny estetickými požadavky a designem písma. Některá písma jsou navržena tak (a mohla tak být navržena klidně i v době olověného tisku), že ani bez ligatur spolu žádná jejich písmena nekolidují natolik, že by po ligaturách volala (no-brainer to je rozhodně u neproporcionálních písem). S těmi problém nemám.
Pak tu ale jsou i písma "klasického střihu" (Antikva, Garamond, Caslon, Jenson...), která použít bez ligatur by bylo snad barbarství, protože u nich nikdo nepočítal, že by se používaly bez nich, takže bez nich pro jistotu vypadají otřesně - asi aby k tomu sazeče donutily. :-)
A nakonec tu mohou být i serifová písma průměrné estetické hodnoty, třeba i navžená tak, aby ligatury k obstojnému (i když nijak úžasnému) vzhledu nevypadala. Ono to u Timesu Roman stejně zapadne do šedi ostatních grafických rysů toho písma - ostatně ho jako novinové písmo tak jako tak navrhli pragmaticky, totiž tak, aby ho nekazil tisk rychlými rotačkami na laciný papír, nikdy neměl vzrušovat bibliofily. :-)
A Vaši zcela scestnou a nesprávnou představu, že ligatury řešily "technické problémy" olověné sazby, vyvrací skutečnost, že slitky téměř vymizely ne po příchodu počítačů, ale po příchodu fotosazby, a s rozvojem počítačové sazby se naopak vrátily.
Pozn.: váš příspěvek psal barbar? Ligatury nikde...Na webu si ligatury moc neužijete. Nikdo Vám nezaručí, jakým písmem se čtenářům Root zobrazí (s velkou pravděpodobností to bude písmo bez serifů, navíc v malých pixelových velikostech, a v takovém případě to tuplem nemá smysl), a bylo by bláhové chtít to třeba po Linksu. Já hovořím o tisku. Proto nemám příliš motivaci je substituovat v editačním políčku prohlížeče, i když bych si na to mohl napsat celkem jednoduchý bookmarklet. Jenže by se mohli najít lidé, co místo textu uvidí odpad. Navíc to vyžaduje, aby dotyčné weby přijímaly a servírovaly UTF-8, což taky všechny nedělají, třeba Slashdot akceptuje na vstupu jen ISO-8859-1, a v tom jaksi ligaturní codepointy nejsou. A kdybyste si jen trochu namáhal hlavu, tak byste na všechny tyhle věci přišel sám a já Vám je nemusel vysvětlovat. :-)
Turecké ı pochopitelně nemá proč ligaturu tvořit. A neuhýbejte. Evropské jazyky si v některých písmech prostě vytvořily, tam, kde to bylo vhodné, a příslušná písma je obsahují, tak je prostě chci používat, protože je to v typografii zvyk, stejně jako je zvyk psát s diakritikou a používat velká písmena na začátku věty a tečky na jejím konci.
Zato Vy mluvíte jako typický majkrosofťák, uřezat všechno, co trčí z řady, jen ať si nikdo nevyskakuje. 99.9 % lidí to prostě nepotřebuje, tak to uřízneme, všem stačí průměr bez chuti, ein Volk, ein Reich, ein Betriebssystem! Nejste schopen vykouknout ze své slonovinové MS-věže, kde Vám všichni ve všem přikyvují, a potřeby, které MS neuspokojí nebo uspokojit nechce, se lidem prostě mažou z hlavy, než aby se s nimi nedejbože něco dělalo.
Viděl jste někdy, co uživatelé provádí, když dostanou do ruky více fontů? Rozhodně je nenechte dělat obchodní nabídku ;)Pozoruhodný způsob argumentace. :-) Myslím, že v tomto směru by přidání inteligentních funkcí pro práci s písmy ve Windows napáchalo v reálném světě mnohem méně škody, než kolik způsobilo přidání písma MS Comic Sans do Windows 95. :]
Ano, slovo se skládá ze znaků. Kupodivu psací stroje používají monospace fonty, lepší psací stroje mají typy stínované, a vůbec nemají ligatury. Budeme plivat na psací stroje?Mohli bychom. Ani psací stroj není typografický nástroj. Jenže na rozdíl od nepružného hardwaru není problém naučit počítač takřka čemukoli, včetně typografických zásad. Přechod na fotosazbu kdysi téměř zahubil kvalitní typografii, protože stroj tehdy nedokázal dělat automaticky to, co sazeč dřívě ručně (byť pracně), ale počítače jí nabídly druhou šanci. Úsilí firem jako je Microsoft ovšem tuto možnost docela spolehlivě torpéduje...tedy do doby, než člověk zjistí, že Word není jediný nástroj pro práci s dokumenty. :-)