Jinak řečeno, provozuje SSD v testu, který je pro životnost SSD mnohem méně zatěžující, než běžný provoz, a dále životnost ještě nejspíše zvýší cache operačního systému.
Možná to není známo, ale životnost SSD není určena počtem zapsaných dat, ale počtem přepisů bloku. Tedy na režimu zápisu setsakra záleží.
V laboratorních podmínkách a testech, kde se na SSD zapisuje tak, aby docházelo k nejmenšímu počtu přepisů bloků (obrovské sekvenční zápisy) vede k hodnotám, které v praxi reálně nejde dosáhnout.
Taky můžu testovat životnost kávovaru třeba tím, že zjistím, kolik km s ním jde najezdit vlakem a nebudu ho ničit tím, že v něm budu vařit kafe. Syntetický test SSD jako výše je naprosto k ničemu a nic neříkající.
No, v beznej prevadzke to nevydrzi urcite tolko ao zmienuje test. Napriklad ked mam na SSD system, tak to je od 5GB(lin) po 25GB (okna) ktore si ukroji z kapacity na prepisovanie. T.j. ostatne bloky sa prepisuju viac (systemove sa prepisuju malokedy) => v reali je situacia uplne ina. Keby som pouzival SSD ako nejake ulozisko na ktorom permanentne menim data, tak sa opotrebovava rovnomerne, ako v teste. V realite je to uplne ine, nerovnomerne. Teda niektore bloky sa prepisuju Xkrat rychlejsie ako ine => urcite nezapisem ani XY TB dat, nieto este PB.
V reálu to je dost rovnoměrné. Mnoho lidí se snažilo SSD disky zničit a neúspěšně. Jediné co funguje spolehlivě je dát ho do mikrovlnky. Přepisem nezvládnete nic, protože výrobci trochu podvádí, prodají vám disk s kapacitou 160GB, ale tvrdí, že je to 120GB. Takže i když to naplníte po okraj a pak budete donekonečna přepisovat jeden jediný blok, tak ve skutečnosti budete cestovat po 40GB bloků a to už je docela nadlouho. Navíc když nějaký blok odejde, tak se jen zmenší rezervní místo. Počet přepisů nutných ke zničení úplně všech bloků v těch 40GB je dost vysoký. A to jsme se ani nedostali k podvodu ve formě vyrovnávací paměti, která je sice řádově menší než prostor na disku, ale je naopak udělána tou nejodolnější technologií. To pak zjistíte, že neustále přepisujete nějaký blok a disk ve skutečnosti nezapsal nic.
Sam tady popisujes laboratorni moudra, ale praxe je uplne jinde.
// Možná to není známo, ale životnost SSD není určena počtem zapsaných dat, ale počtem přepisů bloku.
Reknu ti jednu vec: zivotnost SSD neni urcena zadnym mnozstvi dat. To mozna urcuje teoreticnkou zivotnost bunek, ale SSD ma i jine soucastky. Zivotnost SSD je dana tim kdy proste chcipne - a opotrebeni bunek s tim nema(v naprosto drtive vetsine pripadu) nic spolecnyho.
Znam spoustu lidi kterym po par letech SSD chciplo, ale znam mnohem vic lidi kterym po par letech chcipl HDD (to je celkem logicke). Ale stejne tak jako jednem nechcipl HDD na opotrebeni ploten tak tem druhym to nechciplo na opotrebeni bunek. BTW normalni clovek si koupi SSD se zarukou 3 roky, chytrej se zarukou 5 let. Kdyz odejde pred zarukou tak je to bonus pro tebe. Kdyz po zaruce tak je to stejny jako kdyz chcipne mobil.
Delam weby, pouzivam to ve virtualech jak lin tak win (ty mam stejne jako cely system, slozky Downloads vcetne HD filmu - zkratka vse - na SSD - nechci hucici plotny - zvlast kdyz si jdu poustet film treba...), dost casto pretahuju image velikosti desitek GB tam a zpatky(mysleno na - z zalozniho HDD) a at delam co delam tak za tech asi 6 let nemam vetsi rocni "najezd" nez 10TB. ze zacatku jsem pocital kazdej bajt prave z duvodu tohohle hoaxu o opotrebeni bunek a poctech 2000 prepisu. Tak si zkus spocitat za jak dlouho dosahnu tech 70TB na ktery dava vyrobce zaruku.
Jinak řečeno, píšete to co já. Že test SSD ve zprávičce je na exkrement, a že životnost SSD není určena žádným množstvím dat, což jsme přímo napsal.
Fascinují mě lidé, kterým mozek funguje v idle režimu, a tváří se jako oponenti, a pak napíší souhlasný názor. Zřejmě fatal error tvého mozku, nezlob se.
Zápis není všechno. Opravdu skvělá metodika testu SSD je od WIFTa na Diitku. Tam se sice prokázalo, že disk se i za ztížených podmínek neuzapisuje, ale problém je data retention po papírovém konci buněk. Kdyby teď na SSD zapsali data, odpojili od napájení a na nějaký čas uložili k ledu, tak pak by se vidělo jak si data pamatují. :-)
Tedy může zapisovat do aleluja, ale třeba po návratu z vánočních prázdnin už by tam těch nezměněných dat nemuselo zůstat až tak tolik.
V metodice psali, že na deset dnů disky odpojují a testují i čtení. Nefuduj.
"840 Pro and second HyperX 3K pressed on to 2PB without issue. They also completed their fifth unpowered retention test. This time, the SSDs were left unplugged for 10 days. Both maintained the integrity of our 200GB test file."
Tak toto je naschvál celé zrychlené, takže 10 dní je docela dost. Spíš je škoda, že to čtení nezkoušeli provádět víc agresivně, aby se otestovala izolace mezi jednotlivými buňkami (protože i při čtení se mohou data poškodit, ovšem v sousedních buňkách, takže toto je asi úkol pro použití patternů podobných těm používaným při testování DRAM).
> Rizikový je spíš řadič a firmware
ani ne. dole co pisou o nedetekovani biosem a nahle smrti muze byt smrt bunek, ktera drzi info o disku a realokaci. pro masy se to pak maskuje kourovou clonou o firmware a radici (a +/- to tak i bude, protoze proste potrebujes mit pevnou adresu ze ktere budes inicializovat).
Tím se nepochlubím.
Crucial M4 64GB(FW někdy z doby, před řešením bugů na Win7-8). Neustále téměř plné. Kašlu na doporučení. Neustálé velkoobjemové přepisy. 2 systémy.
Počítal jsem životnost a netrápí mě. Nedávno jsem jej ověřoval v SSD utilitkách. Stav vynikající. Samozřejmě mám data i tak zálohovaná. Až chcípne, tak ať.
Příští rok bych chtěl něco kolem 240-500GB.
Corsair Force F90 (prakticky to co Vertex2). Po dvou letech a osmi mesicich - uplne idealni lifetime. Vratili mi prachy a za ne jsem mel vice nez dvojnasobnou kapacitu :-)
Proste najednou chcipl. Prestal ho detekovat BIOS.
Ted mam rok Samsunga 840 PRO a doufam, ze za rok chcipne potvora abych mohl koupit 850PRO.
Vsak ja nerikam, ze se SSD vyhybat, prave naopak. Do PC nebo notebooku je to ta nejlepsi mozna investice.
A stejne jako Vertex 2 odchazely pred par lety trebas nektere serie IBM HDD. Kdyz se odectou blbe modely, tak jsou AFAIK SSD o neco spolehlivejsi (rekneme tak jednotky procent reklamaci).
A pod zalohovani se mohu jen podepsat. Ostatne kleknuti disku neni jedina moznost, jak o data prijit...
odeslo mi pred lety SSD A-Data 32GB, jednou se zaseklo pc, udelal sem restart a uz nenabehlo, protoze melo SSD krome SATA i USB pripojeni, pripojil sem ho jako USB disk, okamzite jadro ho odstrelilo a zmizelo z nadetekovanejch usb, zkusil sem ho vnucene pripojit jako readonly a odstrelen nebyl a bez problemu jsem odkopiroval 100% obsahu pomoci dd, zadnej vadnej sektor... "jen" uz nedokazal vydrzet jedinej zapis :)
Nemůžu sloužit.
4 roky staré Kingston V+ 64GB stále žije. Od té doby jsem postupně vyměnil všechny rotační HDD za nové.
Další levný Kingston 120GB taky furt žije.
AData 510 taky.
Z uvedeného je jasné, že to jsou ty nejlevnější šmejdy, co jsem mohl koupit. V zásadě jsem to kupoval na zkoušku s tím, že když to chcípne -- což jsem v podstatě i očekával -- tak se nic moc nestane. Zatím drží. Ten nejstarší Kingston, i kdyby chcípl hned, tak udělal fantastickou práci, toho jsem vůbec nešetřil (hromada db operací).
Dnes, když už jsem si odzkoušel, že SSD funguje, bych už šel do něčeho pořádného. Samsung 850 Pro vypadá jako dobrá volba.
Predne, doma MLC a SLC je jiz davno pryc ;-))
Zadne enterprise modely chipu nejsou ;-)) ... to je relikt minulosti a blabol.
V cem se tedy serverove a domaci modely lisi ?
Firmwarem, Radicem a velikosti cache a poctem nahradnich bunek !!! ne poctem prepisu ;-))
Jiny FW je pro RAID5/6, jiny pro OS atd.
Dale ma rychlejsi radic, narocnejsi checksumy, zvladaji vice IO, pomaha jim lokalni cache a nektere maji 1/3 nahradnich bunek na TRIM ;-))
Dale maji odladeny SAMRT pro pole, kazdy vyrobce poli dodava jako ze svoje disky, co je vetsinou seagate/hitachi(dnes cast WD) s jejich FW
jedine skutecne enterprise SSD ktere jsem kdy videl ma HITACHI ... jenze to neni zadny SAS/FC, nema ani velikost disku, je to specialni hot-swap modul, a je vyrazne delsi, ma svoji sbernici a svuj protokol, pouzivaji se tam stare ent. chipy se 100.000 prepisy, je to slozitejsi system s vlasti velkou cache a logikou napsanou pro jejich pole HITACHI VSP ... jinde to nestrcite ;-))
Takze to jsme si vyjasnili ;-)) ze chipy maji dnes disky SAS/SATA stejne pro oba segmenty
#############################
K testum:
Kdyz je disk prazdny, rozklada bez problemu TRIM, logika TRIMu a rozkladani bunek se prave lisi dle nasazeni, kdyz byly disky plne, drasticky kleasl jejich vykon, to uz se castecne eliminovalo a je odlazeno.
1 bunka vydrzi 2k-3k prepisu, ma velikost od 0.5M - nekolik MB.
OS zapisuje bud 512 nebo 4kB
Co se stane, kdyz chci zmenit par bloku FS? ... musim nacist celou bunku do chache, nejde precist ani cast, takze vzdy celou i kdyz jen ctu (od toho ma SSD cache), zmenim ji a celou bunku zapisi jinde, starou prohlasim za neplatnou/prazdnou
Co se stane, kdyz jsou data fragmentovana? Ctu hodne bunek a zapisuji, klas tim vykon, logika SSD se snazi, aby bloky, co se ctou spolu byly na 1 bunce, nebot fragmentace FS nema na SSD logiku vliv.
Proto potrebuji mnoho volneho mista, kdyz ale disk obsadim z 90%, na zbylych 10% delam zbytek opraci a bunky znicim, kazdy zapis totiz odpali cast vrstvy ... a nakonec ji dopalim v bunce celou.
Samozrejme mame zde nahradni bloky, ktere ji nahradi, pokud selze zapis, ale cteni slo ... OS to ani nehlasi, jen se to zapise do SMART.
SSD maji casto rezervni bloky pro aktivni potrebu, kdyz se disk zapise skoro cely, zbude tam misto pro onu optimalizaci, SSD to teda dela za uzivatele, kteru si vetsinoiu volne misto sam od sebe nenecha.
No a disky pro serverove nasazeni tam daji klidne o 30% vice bunek, ktere OS nevidi, jsou pro interni potrebu a tak muzou byt v RAID, nebudou nikdy plne, i kdyz se to zda a logicky tak i vice vydrzi ... to je cele tajemstvi vyssi vydrze nekterych SSD.
Samozrejme do toho vstupuji i algoritmy jako trim, ci logika disku, treba ze provadi kompresi atd.
Jo a nove SSD ma vydrzet bez napajeni 1 rok, vydrzi dele, ale notne opotrebene zacne data ztracet drive, ale ne za 10 dnu, to uz by myselo byt SSD vadne ... kazdopadne na archiv to neni, je treba SSD obcas napajet ....
U ent. segmentu casto pisi OS, ale bavim se tez o RAID radicih v polich, kde radic necha jen malou rezervu spise pror, aby novy disk nemel o 4KB mene a nesel pak zaclenit, tak par MB/GB useknou ... ale SSD do poli s tim pocita a rovnou rekne mensi velikost, rekne ji samozrejme i OS ...
Ja pouzivam SSD ve svem nasu na OS (byl levnejsi nez klasicky), je zaplnen z 10% ... vydrzi dlouho ;-))
Jo a pad ent. SSD v poli jsem zazil ... padli samozrejme vsechny temer naraz, tak po 10min a data byly fuc ... at zije zaloha na pasky ;-)) ... ja se o to nestaral, ja bych to nenasadil a kdyz tak jinak, ruzna velikost disku + preventivni obmena ... vykon neco stoji.