Názor k článku
Kolik vydrží SSD? Domácí modely vydržely až dva petabajty zápisů od Izak - Predne, doma MLC a SLC je jiz davno...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 12. 2014 14:56

    Izak (neregistrovaný)

    Predne, doma MLC a SLC je jiz davno pryc ;-))

    Zadne enterprise modely chipu nejsou ;-)) ... to je relikt minulosti a blabol.

    V cem se tedy serverove a domaci modely lisi ?
    Firmwarem, Radicem a velikosti cache a poctem nahradnich bunek !!! ne poctem prepisu ;-))
    Jiny FW je pro RAID5/6, jiny pro OS atd.
    Dale ma rychlejsi radic, narocnejsi checksumy, zvladaji vice IO, pomaha jim lokalni cache a nektere maji 1/3 nahradnich bunek na TRIM ;-))
    Dale maji odladeny SAMRT pro pole, kazdy vyrobce poli dodava jako ze svoje disky, co je vetsinou seagate/hitachi(dnes cast WD) s jejich FW

    jedine skutecne enterprise SSD ktere jsem kdy videl ma HITACHI ... jenze to neni zadny SAS/FC, nema ani velikost disku, je to specialni hot-swap modul, a je vyrazne delsi, ma svoji sbernici a svuj protokol, pouzivaji se tam stare ent. chipy se 100.000 prepisy, je to slozitejsi system s vlasti velkou cache a logikou napsanou pro jejich pole HITACHI VSP ... jinde to nestrcite ;-))
    Takze to jsme si vyjasnili ;-)) ze chipy maji dnes disky SAS/SATA stejne pro oba segmenty
    #############­################
    K testum:
    Kdyz je disk prazdny, rozklada bez problemu TRIM, logika TRIMu a rozkladani bunek se prave lisi dle nasazeni, kdyz byly disky plne, drasticky kleasl jejich vykon, to uz se castecne eliminovalo a je odlazeno.

    1 bunka vydrzi 2k-3k prepisu, ma velikost od 0.5M - nekolik MB.
    OS zapisuje bud 512 nebo 4kB
    Co se stane, kdyz chci zmenit par bloku FS? ... musim nacist celou bunku do chache, nejde precist ani cast, takze vzdy celou i kdyz jen ctu (od toho ma SSD cache), zmenim ji a celou bunku zapisi jinde, starou prohlasim za neplatnou/prazdnou

    Co se stane, kdyz jsou data fragmentovana? Ctu hodne bunek a zapisuji, klas tim vykon, logika SSD se snazi, aby bloky, co se ctou spolu byly na 1 bunce, nebot fragmentace FS nema na SSD logiku vliv.

    Proto potrebuji mnoho volneho mista, kdyz ale disk obsadim z 90%, na zbylych 10% delam zbytek opraci a bunky znicim, kazdy zapis totiz odpali cast vrstvy ... a nakonec ji dopalim v bunce celou.
    Samozrejme mame zde nahradni bloky, ktere ji nahradi, pokud selze zapis, ale cteni slo ... OS to ani nehlasi, jen se to zapise do SMART.
    SSD maji casto rezervni bloky pro aktivni potrebu, kdyz se disk zapise skoro cely, zbude tam misto pro onu optimalizaci, SSD to teda dela za uzivatele, kteru si vetsinoiu volne misto sam od sebe nenecha.

    No a disky pro serverove nasazeni tam daji klidne o 30% vice bunek, ktere OS nevidi, jsou pro interni potrebu a tak muzou byt v RAID, nebudou nikdy plne, i kdyz se to zda a logicky tak i vice vydrzi ... to je cele tajemstvi vyssi vydrze nekterych SSD.
    Samozrejme do toho vstupuji i algoritmy jako trim, ci logika disku, treba ze provadi kompresi atd.

    Jo a nove SSD ma vydrzet bez napajeni 1 rok, vydrzi dele, ale notne opotrebene zacne data ztracet drive, ale ne za 10 dnu, to uz by myselo byt SSD vadne ... kazdopadne na archiv to neni, je treba SSD obcas napajet ....