videl jsi nekdy more? To je obrovska spousta vody. Pobrezi je dlouhe statisice kilometru. I kdybys nainstalovat 20000 takovych center jenom v USA, bude to radove 1 na kilometr.Jak takove data centrum muze skodit zivotnimu prostredi? Ohrivanim vody? Slunce dodava radove 1kW na metr ctverecny. 1MW datove centrum by ohralo vodu priblizne stejne jako Slunce, ktere sviti na 1000 metru ctverecnych vody. To je ctverec priblizne 30x30 metru. To je totalne zanedbatelne.
Rozhodne by to byl naopak prinos pro zivotni prostredi. Normalni data centrum potrebuje priblizne stejny vykon na chlazeni jako na napajeni computeru. Pod hladinou by bylo potreba na chlazeni podstatne nizsi vykon, protoze mas neomezenou dodavku studene vody. Staci ji jenom cerpat pres chladice. Nepotrebujes tepelna cerpadla pro chlazeni. Tim padem usetris nejmene tretinu elektricke energie ve srovnani s data centrem nekde v horku ve meste.
Byl bych trochu opatrnější... Globálně to je z hlediska teploty vody o ničem, to je pravda, ale z hlediska lokálních ekosystémů už to může být horší. Hlavně se bavíme o mělkých vodách pevninského šelfu, což je poměrně malá část z oceánů a v dost ohledech přitom nejdůležitější.
Ony už jisté zkušenosti jsou třeba kus od nás s farmou větrných elektráren v Baltském moři (mezi Německem a Dánskem) - tam je vliv vyššího promíchávání vody docela patrný a výzkumy dopadů nevycházejí právě ideálně (popravdě nejít o "zelenou" energii, do které se rýt "nesluší", tak by kolem toho asi byl docela cirkus)...
Asi se není čeho bát u popisovaného projektu (sedmimetrová kapsle s příkonem do 1MW), ale pokud by podobných věcí začalo hodně přibývat, tak pak by to už tak nevinné být nemuselo.