Pokud Kate umí to, co IDE tak, jako IDE, je to IDE i když si tak neříká. Pokud něco vypadá jako žirafa, hýká to jako žirafa a žere to totéž, co žirafa, je to žirafa. Zjevně to vysvětlovat musíte protože vaše chápání se od běžného zjevně poněkud odlišuje.
12. 12. 2022, 10:53 editováno autorem komentáře
IDE nie je primarne editor. IDE ako take nemusi mat vlastny editor. Kvalitnejsie IDE umoznuje pouzit externy editor, napr. VIM. Primarny ciel je zaistit prostredie pre vyvoj.
Kdezto vscode je len pomaly, pamatovo nenazrany editor, ktory moze pouzit pluginy. Nic viac. Vami spominane prednosti ma aj pspad, ten sa vsak na IDE nehra.
Tak já naštěstí pracuji s IDE (Lazarus/Delphi), kde nejen zedituji zdrojové kódy, nadesignuji frontend, nasázím break pointy, nastavím watchery, zkopiluji a krokuji runtime. A to vše stále v onom prostředí, které si troufnu nazvat IDE. Tedy prostředím, kde (vč. pluginů) strávím veškerý čas včetně pull/commit/push :-p
Nezvladnete, pre konkretny jazyk potrebujete konkretny plugin. A kvalita pluginov je v ramci vscode vysoko diskutabilna. Dokonca aj tych platenych.
To co robi z delphi(a inych IDE) integrovane vyvojove prostredie rozhodne nie je jeho GUI, ale nastroje.
GUI delphi je editor zavysly na nastrojoch IDE okolo pascalu. Editor nepotrebujete, zdrojaky si zeditujete trebars vo VIMe.
Kdezto vscode je sada pluginov zavislich na editore. Bez editoru ste strateny.
12. 12. 2022, 12:06 editováno autorem komentáře
Zvládnete. Ano, pro konkrétní jazyk potřebujete konkrétní plugin. Ale jakmile si ty konkrétní pluginy nainstalujete, vyrobíte si z editoru IDE. Nemluvě tedy o tom, že k tomu, co vypsal žádné pluginy až na ten frontend nepotřebujete tak, jak jsem psal.
Ostatně ve VSCode vás nikdo nenutí používat editor. Ale proč byste ho nepoužíval...
Neměl, to že je projekt open source je základ pro funkční ekosystém kolem něho. I vscode má hodně kontributorů mimo MS.
Dnes se prostě už nevyplatí dělat proprietární soft, který má silnou open source konkurenci. MS pohřbil IE díky Chrome (a časem pohřbí VS díky vscode), Intel pohřbil ICC díky LLVM, atd... a tento trend bude dál pokračovat.
ať si každý používá co chce, ne? Ale a't se svým IDE / editorem umí. Osobně používám produkty JetBrains a nechápu co lidi mají na VSCode. A to jen kvůli tomu, že pak nejsou schopni si ho ani nastavit. Za mě je kvalita VSCode hodně diskutabilní, ale pokud ho někdo chce používat, ať ho má, ale ať se mě pak neptá jak si ho má nastavit... Na druhou stranu přes 6 let jsem psal ve Vimu a myslím, že nemá dodnes konkurenci - jen je ho potřeba fakt vyladit a načit se hodně klávesových zkratek. To, že je možnost volby, je fajn :-)
Produkty JetBrains daleko lépe rozumí kódu a dobře napovídají. Když jsem ve VScode po několikáté mazal kód, který iniciativně vložil VScode, i když jsem nechtěl*), myslel jsem si, že dělám něco špatně. Pak jsem si všiml, že se to samé děje i lidem, kteří píšou jen ve VScode. Když se se zeptal, zda jim to nevadí, odpověď byla „to se prostě občas stane“. A není to tahle jediná věc – jenom to ilustruje, co je uživateli VScode považováno za normální.
*) To vložení jsem samozřejmě způsobil já svojí akcí, ale ne chtěnou. Prostě se to chová špatně a nabídku doplnění kódu můžete potvrdit nechtěně – pokud celou dobu při psaní nehlídáte editor, co dělá. Ale já se chci při psaní kódu soustředit na to, co píšu, ne hlídat editor.