Vážený pane Krčmáři,
sarkastický jsem byl proto, že pan Ježek napsal špatný článek. Titulek láká na info o ukončení jedné éry fotoaparátů. Proto jsem si chtěl článek přečíst. Kinofilmovým zrcadlovkám se však věnuje minimálně a pokračuje snižováním významu digitálních fotoaparátů které podle autora již skomírají a glorifikací mobilních telefonů.
Cituji: Není třeba plakat nad rozlitým mlékem, ony i digitální zrcadlovky skomírají, vše nahrazují zejména mobilní telefony, jejichž foto snímače a objektivy jsou s každým rokem lepší a lepší, navíc podpořené výpočetní fotografií, což je fenomén, který příliš do velkých fotoaparátů nepronikl.
To je takový nesmysl, že jsem se prostě musel ozvat. Dovolím si tedy vysvětlit pár věcí, aby nebyl budoucí fotoamatér zmaten článkem pana Ježka.
1. Kvalita obrazu je o rozměru snímače
Dobrý čip v mobilu 1/2´´ má rozměr 6,4x4,8mm a rozlišení klidně 48MPix. Bohužel, na malé ploše snímače jsou pixely malinké a jejich výkon pro příjem světla je nutné zesílit. V tento moment přichází ke slovu šum, nepřesné barvy a min. dynamický rozsah. Velikost čipu FF je 24x36mm a rozlišení cca 20-48MPix. Protože na kvalitu výstupu má největší vliv právě velikost bodů na snímači, nemá mobil prostě šanci se k zrcadlovce kvalitou ani přiblížit.
V reklamách se výrobci předhání kdo na ten pidi čip nacpe větší rozlišení. Ale v praxi je to podobné jako když porovnáte papírově stejný výkon 100kw u litrového motoru a třílitru.
Prostě turbo u motoru ani výpočetní fotografie (nevím co je to za termín, patrně softwarová pomoc pidičipu) ve fotoaparátech kterou uvádí pan Ježek rozměry nedokáže kompenzovat.
Výrobci DSLR se za pixely také trochu honí, ale je to úměrné vel. čipu. Ale např. u D500 šel Nikon s rozlišením z 24 na 20,9. Ano, menší rozlišení, ale větší dynamický rozsah a lepší výkon na vyšší ISO. Ale protože je to APSC, tak je v praxi využitelné ISO do 2000, každý FF ho v ISO hravě strčí do kapsy. Prostě proto, že má větší snímač.
2. Skleněnou optiku a optický hledáček plastem a elektronikou nenahradíš.
Pidi čočka která přestavuje objektiv u mobilu ani s hvězdným názvem opravdu nemá šanci.
Optiku proto ani rozebírat nebudu, protože zde se prostě srovnávat nedá nic. Focení za použití displeje je spíše mučením i při focení statických věcí, o focení věcí v pohybu nemá smysl psát.
Dovolil bych si polemizovat s tímto Vaším tvrzením pane Krčmáři.
Cituji: Nelze ale popřít, že většinový uživatel opustil složitou a nákladnou techniku, kterou stejně neuměl používat.
Většinový uživatel nic neopustil. Focení zrcadlovkou nebo starými středoformáty nebylo nikdy tak rozšířené jako v určité době focení levnými kompakty. Už za bolševika stál starší Nikon, Canon ap. cca 5000-8000kč. Právě kompakty nižší třídy jsou teď oprávněně nahrazovány mobily. To je asi ta informace která v článku chybí. Ale kompakty vyšší třídy např. Nikon P900-1000, Panasonic FZ 1000 nebo řada Sony cyber-shot dsc-rx10 která je výrazně dražší především kvůli většímu čipu, jsou asi budoucnost pro určitou část fotoamatérů.
Mobil zatím nedokáže nahradit zrcadlovku, bezzrcadlovku ani kvalitní kompakt.
Zatím ne. A proto ten článek považuji za špatný a když uvážím, že to psal fotograf, tak je špatný 2x.
Víte pane Krčmáři, když si chci koupit např. notebook, tak si čtu články o grafický kartách, procesorech a jiných součástech notebooku právě třeba na ROOT. Protože se ta technika rychle mění a já nejsem v obraze, tak spoléhám na odborná média. Za takové jsem považoval i ROOT. Zrovna tak může za odborný názor považovat budoucí fotoamatér článek pana Ježka. No a to se mi nelíbí a nemělo by ani Vám. Root měl vždy dobrý credit a rád bych se na podobná média spoléhal i v budoucnu. Spíše než na reklamní triky prodejců.
S pozdravem Michal Zika