Samotný Adobe ale říká něco jiného: "Since Adobe will no longer be supporting Flash Player after December 31, 2020 and Adobe will block Flash content from running in Flash Player beginning January 12, 2021".
Viz https://www.adobe.com/cz/products/flashplayer/end-of-life.html
Čím se dnes dá nahradit Flash jako nástroj na tvorbu obsahu - myslím tu sympatickou kombinaci vektorový grafiky, animace a objektovýho skriptování v ACtion Scriptu? Jasně že Animate furt je/funguje, ale zajímalo by mě, když se tedy ten Flash tak zatracuje, máme něco otevřeného, čím to jde nahradit a co dosahuje podobného komfortu práce?
Přesně tak, moc dobře si pamatuji, že jsem kdysi na škole dělal nějaké animace v editoru od (tenkrát ještě) Macromedia. Bylo možné je následně exportnout do exe jestli si to dobře pamatuji a pak takhle dělat třeba hry... A mám pocit, že třeba Machinarium bylo kdysi celé napsané a distribuovane ve Flashi.
Také mě zajímá, čím se to v praxi nahradí. Znám několik stránek pro umělce, kde krom klasické bitmapové / vektorové grafiky dělají také (interaktivní) animace ve flashi. Zatím to jde stáhnout (to půjde vždy) a přehrát na SWF Playeru. Ale na co přejdou... to nevím. (Zmíněný návrh HTML5 a JS je úplné nepochopení tématu.)
WebGL / GL / WASM / SVG, možností je... interaktívna grafika (kludne aj 3D) nie je problém, že by to bolo náročnejšie, ani ne,... s knižnicami a frameworkami je to o nič problematickejšie než flash a actionscript. Pozri Webtoon Horang's Nightmare
a budeš vedieť čo jde bez flashu, a to jde ešte viac, typické .IO hry sú príkladom.
2. 1. 2021, 15:25 editováno autorem komentáře
na několika projektech experimentujeme s WebAssembly, dokonce v kombinaci s SVG/canvas a přes JS podporou GPU to vypadá více než slibně jako lepší náhrada flashe. Jako bonus je pak vývoj v zažitém prostředí, dospělé testy a libovolné IDE.
Pokud ti ale vyhovovalo IDE od Adobe, tak Adobe Animate má podporu webgl na tvorbu 2D grafiky a scriptování přes JS.
Nevim zda se neco zmenilo v Safari od posledniho updatu pred par mesici - ale stranky s animovanym pozadim (napr. idnes) zacnou tak vytezovat cpu, ze se i vetraky roztoci na macbooku.
Takze veskera snaha, dosahnout vykonove optimalizace, ignoraci flashe, je tam tam.
Nebo se zmenilo to, ze nyni se animace deji i v neaktivnich tabech? Fakt netusim..
O tom se hlasuje peněženkou.
Pokud některý reklamní web v dobách flashe moc vytěžoval linku, grafiku nebo CPU, popř. řval nebo překrýval obsah, šla příslušná doména na blacklist v DNS.
Dneska se změnily technologie, blacklist se změnil na denylist, ale obrana je stejná. A pokud selže, tak provozovatele ztrestám ignorováním. No problem.
A další důvod nejít na idnes je prolhaný majitel. Když lže majitel, musí lhát i management, aby nedostal kopačky. Když je prolhaný management, musí lhát i zaměstnanci, aby nebyli bez místa. A redaktor je jenom zaměstnanec. Takže tak...
Příliš zevšeobecňujete. I na iDnes je cosi, co stojí za návštěvu: Technet. Takový ostrůvek pozitivní deviace. Mimo jiné je tam řada pěkných článků, vysvětlujících pojmy, které se s koronavirem vynořily na veřejnost (epxoneciální šíření, specificita a sensitivita testů).
Problémy s reklamami tam ale nepotkávám, uBlock Origin funguje dobře.
3. 1. 2021, 06:50 editováno autorem komentáře
Nemusí jít o animace, stránka si může např. spustit WebWorkera a počítat něco nejen když se na ni nekoukáte, ale i když ji zavřete.
Javascript ekosystém je bohužel docela chlív a stává se, že se v nějakém neškodně vypadajícím npm balíčku objeví např. malware pro těžbu nějaké kryptoměny. Když takový balíček includuje každý druhý web, tak se ty prachy sejdou celkem rychle, ale samozřejmě za cenu obsazení CPU návštěvníka.