Pokud Nvidia Jetson neni sproste slovo, mel bych tu starsi kousek na prodej.
Na cene se domluvime, obcas to pouziju, funkcni je.
https://rpishop.cz/jetson-nano/1636-nvidia-jetson-nano-developer-kit-verze-b01.html
je i s pruhlednou krabkou, 2GB RAM, docker umi, muzete i vyzkouset na dalku ;)
Zera jsou bez limitu už nějaký čas - zrovna jsem dvě zprovoznil a hraji si s monitoringem teploty.
Není to na monitoring teploty trochu overkill? Pico W je za míň než polovinu a nepotřebuje SD kartu... ESP01 včetně DHT11 za čtvrtinu. (Jinak samozřejmě jen prudím, ale s jednoduchým úmyslem -- po PR, které Eben Upton předvedl, si myslím, že RPi je mrtvá/nespolehlivá platforma a mělo by se k ní tak přistupovat.)
Možná jste situaci s RPi nesledoval, ale pokud jediný mluvčí celé nadace dává 3 roky v kuse nerealistické sliby o obnovení výroby a tváří se, že problém neexistuje, ačkoliv nejde sehnat jediný kus produktu, tak by to měl být dobrý důvod pro každého normálního člověka na takovou platformu pro příště nespoléhat. Myslím, že každý, kdo na RPi postavil své byznysové řešení, by mi dal za pravdu.
A to jste vzal kde? rPi je normální plnohodnotný single-board na kterém samozřejmně normálně business postavit jde. Na čem byste stavěl business vy? Na vlastní close-source desce kdy si budete muset zaplatit vývojáře, čipem rPi nebude sahat ani po kotníky ale bude 3x dražší ve výrobní ceně a v neposlední řadě to bude nezaměnitelný bastl který bude dostupný 2 roky? Ale jo, na druhou stranu si budete moct účtovat 10-ti násobek ceny rPi v případě rozbití a možná i na tom trhnete (protože si Vás chudák uživatel vybral a teď nemá už jinou volbu)...
Za mě osobně tyhle společnosti využívajíc co nejvíc close-source řešení a házejíc klacky pod nohy trochu zkušenějším uživatelům opravdu nemám rád.
Obávám se, že jakékoliv zobecnění typu "je to plnohodnotný SBC" nebo "není použitelný pro reálný business" je zavádějící, protože vždy jde o konkrétní nasazení a z toho plynoucí výhody nebo nevýhody. Namátkou:
- Rozmístení konektorů na všech stranách desky -> jak by asi vypadala zástavba celkového produktu? RPi uvnitř krabice 200x200mm kvůli úhlům ohybu kabelů?
- Teplotní rozsah - RPi jako celek nemá průmyslový teplotní rozsah
- Je fajn dostupnost (???) a nahraditelnost, ale to mezi jednotlivými verzemi také neplatí, tak jakýpak standard? To je historická PC-104 naprosto geniální.
Neříkám, že RPi je na nic. Na domácí bastelní ve smyslu řízení inteligentního domu, NAS, PC pro důchodce pro prohlížení emailů na netu nemá chybu. Ale to stále není bussiness, ale kategorie domácího bastlení. Bez nějakého rýpání bych opravdu rád věděl o nějakém produktu, kde je RPi použito. (Ano, vím, že je krabice na DIN lištu, ale to není produkt.) A třeba právě tohle čeká na objevení a někdo s dobrým nápadem si na tom postaví živnost a já mu to přeji.
Třeba Unipi Neutron používá RPi (https://www.unipi.technology/cs/produkty/unipi-neuron-3?categoryId=2&categorySlug=unipi-neuron). Určitě toho bude víc, jen tohle jsem našel když jsem se zajímal o smarthome.
26. 7. 2023, 13:45 editováno autorem komentáře
Proč bych nemohl postavit byznysové řešení na Čtyřlístku nebo Ohníčku? Slyšel jste už o antikvariátech? A mimochodem třeba výzdoba čekárny dětského lékaře, školky, rodinné restaurace apod. asi taky nebude zrovna ve stylu Rembrandta.
Moc by mě zajímalo kriterium, podle kterého se rozhodne, kdy už produkt je vhodný pro byznysové řešení a kdy ještě ne...
Jak to bylo se schopnosti dodat tolik kusu, kolik si objednam bylo ukazkove videt v uplynulych mesicich. Nebyly cipy tak nejak do niceho a i na high-end hardware jste cekal pres rok, stejne tak treba na auto...
Jinak samozrejme vse je o cene, kterou jste ochoten za takovy vyrobek a sluzby okolo zaplatit. A ono se vetsinou ocekava cinska cena vyrobku s tim indickym supportem, ze? ;-) A idealne za sluzby neplatit vubec.
Tak pokud potřebuji něco rychle spíchnout jako monitoring něčeho, tak než se mazat s Debianem v RPi Zero a následně asi Python atp., tak nahraji do nějakého ESP vhodný fw jako třeba Tasmota nebo ESPeasy, v jeho webovém rozhraní pak naklikám jaké čidlo na jaké piny jsem připojil a kam a jak často se mají posílat data a je hotovo.
A vydrží to běžet nějakou rozumnou dobu i na baterky.
Tak třeba ESPHome bych celkem věřila, v integraci s HASS řeší i OTA updaty generovaného FW. Imho pořád lepší takováhle zkratka, než čidlo co posílá všechno do cloudu a výrobce se na něj vykašle za pár měsíců :) Pořád je potřeba nějak balancovat bezpečnost a pohodlí - osobně si ten firmware umím v pohodě napsat sama od nuly, ale kde na to brát čas.
Tak zrovna bezpečností bych asi neargumentoval, když srovnáváme platformu s ve flashpaměti naprogramovaným velmi omezeným firmware s naprosto minimální možností do toho dostat cokoliv jiného a bez příkazové řádky (ESP), oproti plnohodnotnému OS, na který někdo prsknul výchozí obraz OS stažený z webu pravděpodobně bez kontroly integrity hashe, ubastlil tam nějaký python skript ve stylu "ještě to nejede - něco přepíšu - už to něco dělá, tak je to ok" a pak to prostě nechal připojený do sítě tak dlouho, dokud z toho lezlo nějaké číslo teplotního čidla, bez ohledu na to, k čemu se využívá zbylých 98 % výkonu... Ještě do nedávna bylo jednoduchým receptem na síťový útok zkusit SSH spojení s loginem "pi" a heslem "raspberrypi".
Já bych tedy s tím nadšením trochu brzdil. V první řadě pořád není Zero 2, vrátilo se jen "staré" Zero, které je už opravdu hodně "out" a na jeho limity se narazí hodně brzy. Třeba Octoprint modul pro Průšu je v něm na hranici nepoužitelnosti (spíš za hranicí).
PI4 sice jsou, ale jednak s uvedeným hodně restriktivním limitem kusů a navíc jsou jen 4 a 8GB, pokud by někdo chtěl pro nějakou technologii nízkou cenu, tak 1 a 2GB verze chybí.
Hlavně ale mám velké pochybnosti o tom, je-li nějaký důvod k nadšení to, že se po víc než roce jakž takž obnovily dodávky výrobku, který byl už před covidem poměrně zastaralý. V mezičase tu už máme třeba Orange PI5, které má CPU vyráběné daleko novější technologií a výkon a hlavně poměr výkon/spotřeba je dost jinde, RPI začíná být docela hodně "out", bohužel...
Nechci to obnovení dodávek zlehčovat přehnaně, je fajn, že si mohu koupit náhradní PI4 pro NAS za rozumnou cenu (žádné drahé sety), ale z hlediska celkové perspektivy RPI popravdě u mne převládají spíš rozpaky.
Je to out, ale všimni si, jak se vždy objeví hromada "ochránců tradice", kteří budou tvrdit, že RPi je právě takové, jaké má být. RPi je super, ale to neznamená, že v rámci udržení vývoje se nemusí rozvíjet. Zrovna ten M.2 slot (nebo dva) a jedna (nebo dvě) síťovky připojené přes PCIe mi přijdou jako univerzální průnik zájmových skupin.
- NVMe úložiště jsou obecně o hodně spolehlivější než karty
- M.2 je univerzální a dá se předělat i na SATA, resp. cokoliv
- síťovka připojená přes USB je prostě zoufalost a ano, vím, že to někomu funguje i delší dobu...přesto usb síťovka je bleee
Shodou okolností jsem si všiml dostupností těch malin asi den předtím, než vyšla tahle zprávička. Pi 4b 8GB skladem byly. Skoro bych řekl, že i ty Zero 2, ale to si nejsem jistý. Ano, situace určitě pořád není dobrá, jak teď u Zero 2 píšou dostupnost 30.9. Kdyby nebyl problém s dostupností, tak se nečeká přes dva měsíce.
Tak já narážel na to Pi Zero, kdy specifikum Průši (resp. Rambo desek) je přímá integrace Zero, které se cvakne na pár pinů přímo na desce a ve výsledku je nedílnou částí systému. Tohle zrovna moc obecné pro jakékoli tiskárny není...Obecný je Octoprint jako takový, ale u jiných tiskáren se provozuje spíš na klasickém RPI, kde tak od v2 není s výkonem problém.
Jinak s tou efektivitou to bohužel pravda bude, zrovna Octoprint není z principu nějak extra náročný a při lepším kódu by muselo být klasické Zero zcela vyhovující, ale bohužel realita je taková, jaká je. Na Zero 2 to ale běhá už perfektně spíš ještě se slušnou rezervou.
Nekolik lidi v diskuzi vola po RPi5 - mate k tomu nejaky jiny duvod nez pridani nove sbernice? To chapu, kazda dalsi sbernice se vyuzije. Anebo vam snad vykon CPU ci velikost pameti na neco nestaci? Me teda naopak prijde ze RPi4 je trochu moc drahe na ruzne male bastly a pokusy, a casto ma smysl koupit nekterou starsi verzi, ktera je mnohem levnejsi.
Obávám se, že ten hlad je podmíněný přístupem "mám něco rozchozené a potřeboval bych ještě pár kusů, tak je konečně můžu dokoupit", což po vyčerpání hladu z minula může dopadnout katastrofálně.
Taky jsem nějaká zera dokoupil přesně z tohoto důvodu, ale na nové věci si dost dozmyslím, na čem to vymejšlet.
RPI se obecně užívá na dvě oblasti - jednak vyložené bastlení, kde se něco řídí přes GPIO, ale pak druhá oblast jsou různá mediacentra, NAS a občas i vyloženě jako malý desktop.
V té první oblasti opravdu není výkon kritický, ovšem občas by i tam potěšila výrazná minimalizace spotřeby, což u 28nm technologie ideální není. Výkon většinou stačí, i když i tady jsou výjimky (třeba pokud se má dělat nějaké DSP).
Ale teda pokud jde o vyložené bastlení, tak může být optimum Zero (2), které je levné, přitom GPIO má plné a tak, malá velikost se přitom leckdy hodí.
Ovšem u těch zbylých oblastí je to horší - u NAS chybí lepší sběrnice, u použití jako stanice/server často i výkon. Já to třeba zkoušel jako web server s fotogalérií, ovšem celkem inteligentní se snahou o AI třídění a tam tedy RPI4 už mělo docela zásadní problém s výkonem, zmíněné Orange PI5 by to řešilo velmi dobře.
Na tu druhou věc nikdy nebylo určené. A až teda vyměníš RPI4 za orange pi 5 a svoji AI galerii obdaris AI real time upscalingem videí do 4k, budeš říkat, že by bylo fajn, kdyby Orange PI mělo výkon jako ryzen, protože ten by to zvládl? A pak budeš chtít něco dalšího a bude škoda, že to nemá výkon Epycu a 1TB RAM.
Celkem dobře. Koukněte jednak na projekty jako deepIQA nebo IQA-PyTorch atd. která počítají visuální kvalitu fotek (sice nic moc, ale na vytřídění nejhoršího z tisíců fotek které nechcete ručně procházet je to dobré)
A pak máte jiné modely, které pro změnu dodají popisky, případně roztřídí fotky do kategorií etc. = koukněte třeba na CLIP (resp nějaký pythoní obalovátko kolem něj)
Mrkněte pro první pohled třeba na https://www.photoprism.app . Určitě to není nejlepší řešení, ale úplně blbé není a můžete si v pohodě rozjet třeba v dockeru.
Netvrdím, že bych zrovna tohle doporučil, ale pro první pohled to není marné.
Placené řešení je třeba tohle: https://www.on1.com/blog/new-on1-photo-keyword-ai-now-available/ , ale zase - berte to jako příklad, není to jediná cesta.
Ja mam prvni digitalni fotky 20+ let stare a fakt netusim kde jsem byl 20.12.2001. Vzhledem k rodine ty fotky s babcou muzou byt na 20+ mistech. AI mi ulehcuje praci s fotkami, kdyz mas 200 fotek ze 2 mist za posledni 2 roky tak to zvladnes zpracovavat rucne, ja se svymi xxx tis fotkami za 20+ let umim moznosti AI vyuzit.
K zaklade psychohygieny doporucujem fotky premazat uz v tom telefone. Ziadne stiahnem si to na PC a pretriedim. Nefunguje to a casom sa dostanete do situacie ze Vam uz pomoze len ta AI.
A deti? Kazdemu som spravil fotoalbum na serveri a dam tam maximalne 1 fotku za mesiac ktora stoji za to.
Pamatate si tie fotoalbumy co mali nase babicky? 2 fotky z detstva, tu krstiny, tu svadba, tu pohreb. Ten album mal tak 40 fotiek a dalo sa nan pozerat kludne hodinu. Dnes mame tisicky fotiek len z jednej svatby a nikto, fakt nikto to nedokaze pozerat ani 10 minut. Vacsinou sa ludia unavia tym ze vidia tu istu scenu z 10 uhlov pohladu 4 roznych rozliseniach.
Preto doporucujem mazte, mazte, mazte fotky vcas. Skor nez sa z nich stane smetie na vasom disku, NAS alebo cloude.
A co teprve když lidi místo malování obrazů začali pro záznam viděného začali používat fotoaparáty? Svět zaplavila mračna naprosto zbytečných a bezdušných obrázků. Najednou může fotit každý, jakýkoli brak, stačí jen stisknout spoušť.
Kdybychom zůstali u kreslení obrázků, všechno by bylo lepší. Tráva zelenější, sluníčko by lépe svítilo, a chléb by chutnal lépe.
25. 7. 2023, 20:58 editováno autorem komentáře
A co use case kdy se sejde rodina, kazdy foti neco a pak z tech 2000 fotek chcete vytahnout cokoliv pouzitelneho, zajimaveho, atd? Treba u nas se jednou za 3 mesice dela seslost kde dorazi 30-50lidi, kazdy neco foti. Vari se, ruzne hry, deti, jidlo, dalsi aktivity,… To je taky upadek civilizace? Co takhle pripustit ze kazdy mame jiny zivot, jine zvyklosti, jiny use case,…?
To (z většiny) nejsou fotky z akcí, ale na jedné hromadě naházené fotky v nějakém větší než X rozlišení, co mě kdy prošly přes prohlížeč (a přes rozbalené SSLko, kde se to ukládá).
Dá se tam najít všechno, třeba zapomenuté memy co se jednou vyskytly a zmizely, spousta věcí co člověk zapomene sejvnout a pak to zmizí, nebo by se z toho daly vybrat učební sety všeho druhu pro neuronky, jen to něčím automatizovaně dokázat těch pár desítek giga probrat...