Žeby už používatelia začali chápať čo znamená "súkromie" a že u Microsoftu ho nedostane? Možno sa vrátime do čias Windows XP, Vista a 7 kedy Windows bol OS vo význame operačný systém, a nie OS vo význame operačný spyware.
K samotnému Recall, tá funkcia v pôvodnej podobe bolo bezpečnostné riziko. Nešifrovaná databáza bola asi to najmenšie zlo v porovnaní s dátami posielanými na servery Microsoftu. Navyše všetci vieme ako "AI" funguje v prípade copyright a súkromných údajov. No asi tak že sú tieto údaje k dispozícii každému používateľovi.
Okrem VSCode a Githubu nepoužívam od Microsoftu vôbec nič.
áno, ale jedná sa o open-source a keď si vscode buildneš sám, tak žiadny spyware tam nemáš. Respektívne vieš ešte aj prejsť zdrojáky a odstrániť ten spyware (čož vscodium robí). Podľa licencií je len "binárny" build aplikácie vscode propertiárny (keďže pri builde sú pridané pár propertiárnych častí pre telemetriku ale aj nejaké drobnosti navyše), inak ale vscodium je bez týchto častí.
14. 6. 2024, 17:01 editováno autorem komentáře
Firmy naopak o různý bossware a sledování aktivity zaměstnanců zájem mají. Stačí se podívat jak je zneužíván M$Teams, co všechno se loguje a archivuje a k čemu může mít moneyžer přístup (když si na IT zažádá).
Za posledních 5 let se objevila hromada SW i HW "mouse jigglerů" a "work-life balacerů" právě na simulaci aktivity uživatele.
U Recallu jen ještě nebyl objeven využitelný potencíál.
Teams taky na začátku nebyl spyware, ale MS chtěl firmám nabídnout "víc".
Sorry, ale to že si MS bude ukládat co zaměstnanec nějaké firmy dělá, nebo to co dělám já jako OSVČ, atd... to je prostě neakceptovatelné a pokud třeba podepíšu NDA tak to ani nesmím umožnit, a že někdo někde povídá o tom, že se ty data nikam nedostanou... hahaha :)
Naopak vidím v této funkcionalitě spíš další vektor případnému útoku. Spyware už nemusí tvrdě pracovat na špehování, stačí když si najde cestičku tuto "funkci" tajně zapnout a konzumovat data co produkuje.
Asi záleží na firmě, ale toto bude pro většinu prostě neakceptovatelné.
No právě. Na vývoj nových věcí pro zákazníky mám NDA. Na nějakou dokumentaci mám NDA... Obecně, hodně málo dokumentů je svou povahou veřejných. Nikdo nechce vystavit smlouvy, kontakty a výrobní dokumentaci konkurenci přímo pod nos. V tom případě jsou widle no go.
Stejně tak třeba pro účetní, právníky a podobný povolání, kde jde o soukromí zákazníků, nebo o neveřejný dokumenty už z povahy věci, ze smlouvy nebo ze zákona. Tam jsou widle nepoužitelný už z principu.
Ono úplně stačilo, když se potkali dva zákazníci, jeden z dopravy a druhý ze spotřební elektroniky, oba chtěli komunikovat přes Teams a oba si vymínili ve smlouvě pod hrozbou pokuty, že nesmíme prozradit, že pro ně děláme... Dopadlo to tak, že pro jednoho zákazníka oba účty autentizuje kolega (jeden authenticatorem a druhý SMSkou) a pro druhýho já, aby to při prvním leaknutí nešlo ven.
Ve firemním prostředí lze rešit pomocí domény a na domácí uživatele se nikdy příliš ohledy nebrali, natož názory. Jestli si pamatuje dobu videopůjčoven, tak ty stupidní reklamy a upoutávky před vlastním filmem vyargumentovali zkrátka tím, že to tak zákazníci chtěji. Potom se není čemu divit, že Home edice si žijí svým životem a na to co chce uživatel z vysoka kašlou.