Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku Kontroverzní Recall ve Windows 11 znovu přesunut, tentokrát na prosinec. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Nově přidané názory se na webu objeví až po schválení redakcí.

  • 3. 11. 2024 12:50

    msmucr
    Bronzový podporovatel

    Jediné, co se reálně v Sequoie 15.1 změnilo, je přesunutí dialogu po spuštění nepodepsané aplikace (výjimka pro GateKeeper) z lokálního pop-upu do společného nastavení v System Settings > Security & Privacy.
    Což je vcelku logické, protože tam je několik let i povolování běhu ostatních ovladačů, doplňků třetích stran, přístupu k adresářům, kameře atp.
    Globální vypnutí GK, tzn. kompletní zakázání ověřování podpisů aplikací, mi přijde pro většinu používání úplně neopodstatněné.

    Toho pána z videa neznám, ale na první dobrou se mi zdá až teatrálně přehnaný, vydržel jsem ho asi minutu.. :) Ale věřím, že si své diváky najde, z nějakého důvodu dost lidí miluje, když někdo nadává a míchne do toho sem tam nějakou konspiraci.

    Jinak kolem té kontroly podpisu u aplikace (notarizace) už je mimochodem haló asi deset let. Můj pohled je ten, že tu platí, že každá mince má dvě strany. Ano na jednu stranu to znamená, že spouštění nepodepsaných programů je komplikovanější a samozřejmě by někdo mohl namítnout i přímý finanční zájem Apple (vývojářský účet za USD 99 a 299 pro firmy na rok), pro vydávání musíte mít poměrně aktuální sw (Xcode) potažmo hw. Podobně pak podíl z ceny aplikace při distribuci přes App Store. Dále také třeba čekací doby na schválení atp.
    Na stranu druhou je to prvek, kdy je alespoň v části toho řetězce ověřovaná identita toho vydavatele, při použití Store pak musí vydání projít i AppReview atd. Při zjištění nekalostí je tam centrální autorita, která je schopná aplikaci stáhnout, revokovat certifikáty atd. Při instalaci nového počítače nebo resetu pak zas relativně velmi pohodlná instalace aplikací.
    Takže je to pak samozřejmě na zvážení, jestli převažují kladné nebo záporné aspekty. Za mě je to pro většinu běžných uživatelů spíš pozitivní.
    Chápu případné komplikace pro open-source projekty, ale i tam to může mít své klady. U spousty z nich je to už nějakou dobu tak, že zdrojáky jsou normálně dostupné, ale podepsaná binárka na MacOS je na AppStore za nějakou relativně minimální částku.. (např. USD 10 za LibreOffice, podobně třeba za MediaInfo..), případně symbolické předplatné. To přinese do projektu nějaké prostředky navíc, které pokryjí třeba ty přímé náklady na ty účty, koupi nějakého Mac pro vývojáře, náklady na pipeline pro sestavování atp. Zároveň pro uživatele to znamená výhodu automatických aktualizací a i třeba získání určité pozornosti vývojáře, aby ty věci udržoval.

    PS.. úplně si nemyslím, že by provoz nepodepsaných aplikací úplně odřízli, alespoň v EU. Je to v podstatě stejné, jako s tím relativně nedávným sporem ohledně alternativních zdrojů sw. na iOSu.

    3. 11. 2024, 12:52 editováno autorem komentáře