Syntax i semantika nekterych konstrukci...
https://kotlinlang.org/docs/reference/comparison-to-java.html
Oddeleni ruznych druhu kodu je standardni praktika kterou podporuje a casto vnucuje nejen vetsina webovych frameworku, ale i nektery specialovany jazyky jako JSP ci ASP.NET.
Temer vzdy to vede ke zprehledneni kodu. Stejny smysl to dava i u jinych typu aplikaci.
Samozrejme to nemusi davat smysl pro velmi jednoduche a male veci, ale casto se stava, ze co zacne jako mala vec se casem velmi rozroste a pak je neco takovyho tezky udrzovat, ale zaroven to prepsat by zabralo moc casu.
Samozrejme nemoct delat veci na ktery je clovek zvyklej muze byt svazujici a neprijemny, ale na druhou stranu, kdo kdy videl nakej slozitejsi kod v Perlu, kde kazda vec jde napsat patnacti ruznejma zpusobama a nektery z nich pripominaj spis jazyky typu brainfuck, tak vi ze prilisna volnost je nekdy na skodu.
Ne nadarmo i skolitele Perlu ho obcas oznacujou jako "Write-Only" jazyk. Protoze ten kod, co sou nekteri schopny vytvorit, je bez referencni prirucky a spousty casu vicemene necitelnej...
On to neni problem psat necitelnej kod presne do chvile, nez to musi prevzit nekdo jinej. Holt nekteri potrebuji ty limity, protoze jinak psat citelne nebudou.
Me osobne nejvic vyhovujou limity Pythonu. Clovek neni celkem nicim omezenej, krome spravnyho odsazovani jinak selze kompilace. Neshopnost nekterych dodrzovat koherentni odsazeni mne osobne hodne vadi, a i proto multiline stringy nepouzivam ani tam kde to jde.
A pokud sis myslel, ze Javisti hromadne zacnou prechazet na novej neproverenej jazyk zavislej na malicky firmicce, jen kvuli tomu, ze ho Google pridal mezi podporovany jazyky pro Android, tak si hodne naivni. Zvlast kdyz trend dnes je psat GUI pomoci HTML/JS i na mobilnich platformach i desktopech.
Osobne moc nechapu ani rozhodnuti prejit z Eclipse na IntelliJ, natoz pridani vicemene neznamyho jazyku. JetBrains maj asi hodne silne lobby...
Vysledky ceho? :) Jakoze pred patnacti lety udelali docela dobry Java IDE? Tehdy tim mozna nekoho ohromili, ale vzhledem k tomu, ze spousta editoru, co sou zadarmo dnes umi to, za co chtej v Jetbrains penize, tak tam moc vysledku cekat ani nejde. Dneska se o prvenstvi perou hlavne notepad++ (diky jednoduchosti) a Atom diky modularite.
Je to dany i tim, ze Java uz se dnes na GUI pomalu nepouziva a ani Java FX ji asi vzhledem k nekompatibilite s HTML/CSS nezachrani. Pouzivat IntelliJ na Javu a pak preskakovat na jinej editor protoze podpora HTML/JS je u IntelliJ za (docela vysokej) priplatek mi moc nedava smysl.
V cem je IntelliJ lepsi nez eclipse mi moc jasny neni, za to v cem je horsi je zjevny na prvni pohled...
Na Androidu se Java používá a používat bude. Zákazníci často vyžadují nativní aplikaci. Na některé aplikace není HTML moc vhodné.
Pro mobilní aplikace je Android Studio nejlepší volba. Kdybych si měl vybrat mezi Eclipse a produkty JetBrains, klidně bych zaplatil i několikanásobek toho co chtějí. Eclipse je zoufalost.
Jste si s příplatkem za HTML/JS jistý'? Třeba PyCharm umí to stejné co Webstorm.
Ehm, ty povazujes Javu za nativni? Nebo jak to mam chapat? Nativni aplikace se pro Android pisou v C/C++.
Na GUI je HTML skvele. To je i duvod proc vznikla Java FX ktera stavi na stejny principu.
Ja nevidim duvod vyhazovat penize za neco, kdyz muzu mit podobnej produkt zadarmo.
No ta podpora HTML/JS je primo na titulni strance jako duvod proc si koupit Ultimate edition:
http://www.jetbrains.com/idea/
JetBrains určitě udělali se svými IDEčky velkou díru do světa, viz. http://movingfulcrum.com/jetbrains-the-unicorn-silicon-valley-doesnt-like-to-talk-about/.
Ne náhodou sám Google opustil Eclipse jako prvotní Android Studio a nahradil ho IntelliJ - to je dnešní Android Studio.
Jetbrains i Google mají určitě jedny z nejlepších Java vývojářů, takže když vymysleli resp. zvolili zrovna Kotlin, tak to určitě něco znamená a vyplatí se tak do Kotlinu investovat. Protože rozhodně bylo z čeho jiného vybírat - Groovy, Scala, Ceylon a také vlastně Dart ačkoli není nad JVM.
S tím Dartem je to mimochodem zajímavé, pořád na něm maká spousty lidí, dají se v něm už teď dělat nativní aplikace pro Android i IOS - Flutter - ale žádné větší haló na Google IO okolo toho nebylo. Kotlin a Android to určitě zastínil. Já jsem na Dart ještě před letošním Google IO celkem sázel, čekal jsem, že jím Google bude vytlačovat právě Javu.
Ano s tím celkem souhlasím. Dart byl vymyšlený především jako náhrada Javascriptu.
Ale vymyslel ho právě sám Google a protlačil ho na obrovské projekty jako interní CRM, AdWords, AdSense. Vyvinul pro něj mobilní framework, pomocí něhož jdou v Dartu psát nativní aplikace pro IOS, Android, dělá pro něj plugin do IntelliJ a v neposlední řadě má být jedním s primárních jazyků pro aplikaci v tom zcela novém operačním systému Fuchsia nebo jak se to jmenuje.
Prostě jsem spíš čekal, že když v něm jdou psát mobilní appky pro Android, tak budou tlačit právě Dart, aby se pak lidem snáze přecházelo na ten jejich nový OS. Zdá se, že to s tím novým OS nebude tak žhavé.
Mam to stastie, ze moj zamestnavatel obetoval tych cca 600 eur za licenciu per developer. Osobne si myslim, kedze sa jedna o najlepsie vyhodene peniaze za IDE, aj ked je to drahe.
Presli sme z Eclipse na Netbeans a pred 5 rokmi na IDEA. To je ako porovnavat Octaviu a Ferari. Je nutne porovnavat Enterprise ediciu. Co si spatne pamatam, bol som neuveritelne prekvapeny tym, ako dokazala IDEA integrovat Java classy, resources s XML konfiguraciu Springu. Syntax a typova kontrola funguje aj v Eclipse a Netbeans napr. na atributoch class, kde to nejako vedia uhadat. Ale IDEA ide daleko daleko dalej. Detekovat resources z classpath priamo v XML a pod. Tych veci je zrejme vela, len som uz nejako zvyknuty z IDEA a nepride mi to ako nieco zvlastne. Napr. integracia s Maven Overlay je v IDEA uzasna a neviem o inom IDE, ktore by to vedelo.
Su to detaily v com vynika, ale profesionalnemu coderovi tie detaily vedia pracu velmi zjednodusit.
Naozaj si treba vyskusat IDEA v Enterprise mode,verte mi, nie je to len o HTML / JS / CSS. Treba vyskusat, uz nebudete chciet nieco ine.
O odsazení by se měl starat editor nebo IDE. Jestli to Eclipse neumí, zvažte přechod na něco jiného. Produkty JetBrains také moc nemusím. Snad Kotlin nebude záviset na jejich IDE.
Proč vám nevadí heredoc v Pythonu, ale vadil by vám v Javě, moc nechápu.
Editor neni vsemocnej (zvlast proti hloupym zasahum uzivatele) a ne vsude muzes pouzivat editor, kterej takovy veci umi. K tomu linku: Emacs, "a great operating system, lacking only a decent editor"[1] :)
Ja Eclipse naposledy pouzil asi dva roky zpatky. Tyhle velky IDE mi byly vzdycky proti srsti.
Kde sem psal, ze mi nevadi v Pythonu? Vsude pisu ze to dela problem s citelnosti kodu. Vubec by mi nevadilo kdyby to tam nebylo.
Ano, to je skutecne informace, kterou sem potreboval vedet :D.
Ja mluvim o kodu, kterej napsal nekdo jinej a kde je bud odsazeni blbe nebo vubec. To pak clovek musi bud si dat tu praci, aby ten kod pochopil i bez toho nebo to pracne presouvat do nejakyho rozumnyho prostredi, kde to opravi. Nekdy je jednodussi to pochopit, nekdy presouvat. Zalezi jak velkou zmenu je potreba udelat.
Ono toho je více, určitě také třeba null safety potěší, properties/accessors atd. Je toho celkem dost, co Kotlin přidal a vylepšil na Javě. Ono to vycházelo hlavně z toho co JetBrains chybělo na Javě 6-7 při vývoji těch IntelliJ a dalších věcí, které v Javě mají. Java 8 z toho seznamu pár věcí umazala, ale určitě jich pár ještě zbude.