To se podle mě kvalifikovaně srovnat nedá. Ty testované distribuce jsou hotové balíky. Můžete je nainstalovat jako celek a testovat. Jak chcete instalovat to Gentoo? Každá instalace je jedinečná, záleží na volbě software, kompilačních parametrů, USE flagů, množství spuštěných aplikací či démonů a podobně. Neexistuje unifikovaná instalace Gentoo.
Neřekl bych to takhle příkře. Já jsem kupříkladu používal Gentoo pár let a nikdy jsem si ho neladil na výkon – maximálně jsem pomocí USE flagů přidal měnil podporu programovacích jazyků apod. A poladil jsem výkon portage a utilit kolem, ale toho se klasický benchmark podle mě netýká.
Takže z mého pohledu by validní test udělat šlo. Stejně platí (kromě začínajících uživatelů Ubuntu), že sto desktopů = sto konfigurací. Teď používám OpenSUSE (poté, co jsem zjistil, že složitost udržování Gentoo v kondici pro mě není vyvážena jeho výhodami), souborový systém si volím sám, desktopové prostředí volím sám, vyhazuju (z mého pohledu) nesmysly typu beagle… Dovolím si tvrdit, že tohle má srovnatelný nebo i větší vliv než hrátky typického uživatele Gentoo s parametry kompilace.
Ale to pak nevypovídá o rozdílech výkonů Gentoo a jiných distribucí. Vstupní požadavek byl, aby byly porovnány rozdíly kompilovaných a binárních distribucí. Což předpokládá, že se to Gentoo zkompiluje na míru, aby to mělo smysl.
K druhému odstavci: vyladit se dá leccos, ale pak už to není srovnání dvou distribucí, ale dvou konkrétních instalací a to už není vypovídající vůbec.
Možná je problém v samotném označení benchmarku. Podle mě totiž netestuje rychlost distribucí, ale instalací, v tomto případě představovanými implicitními parametry instalátoru (+) hardware (+) obsahem (distribuce = stavebnice). Otázka je, k čemu takový benchmark je. Pokud to má být vodítko pro člověka, který si chce (nechat) nainstalovat nějakou distribuci a nevrtat se v parametrech, dovolím si tvrdit, že by ho měly primárně zajímat poněkud jiné věci, než takový syntetický benchmark. Pokud někoho zajímá pár procent výkonu, tak by měl vědět, co od distribuce chce a jak se dá vyladit a pokud ví, kam a kdy sáhnout, pak možná… V případě Gentoo samozřejmě jde o pohyblivý terč, ale i tak by podle mě bylo možné vzít nějaký snapshot, pro zajímavost. Otázkou je, jestli Gentoo autoři benchmarku vůbec považují za hodný zájmu.
Předchozí test, na který Root taky odkazoval, mi přišel extrémně nešťastný díky tomu, že se u distribucí lišil souborový systém a díky tomu, že svévolně měnili někde implicitní hodnoty a jinde je nechali, byť museli vědět, že tím zkreslí výsledek. Tenhle nejnovější benchmark byl podstatně vyváženější a upřímně řečeno, potvrzuje moje očekávání: rozdíly jsou tak malé (když nepočítám ty hry na dost nevhodné platformě – Mesa), že to nemá podle mě skoro smysl řešit.
Pokud si pamatuji, tak před několika lety tady takové porovnání bylo – a dopadlo dost překvapivě špatně – výkonnost Gentoo zůstala za výsledky běžných distribucí (snad Fedora a Ubuntu?).
Já osobně ale také nevidím až tak moc důvodů pro to zabývat se výkonností aplikací, protože vesměs rozdíly jsou nepatrné a daleko největší vliv má to, jak mi ten který desktop sedne do ruky, neboť nejslabší díl sedí u klávesnice a čumí do monitoru…
Jednu výhodu ovšem takové testy mají: Jsou o Linuxu a přitahují pozornost a to není špatné.