ozaj:
Note: This BIOS creates an AHCI SATA Controller Mode selection to allow for the installation of the Linux operating system. This BIOS is NOT intended for use with machines running a Windows operation system.
No official support is provided for this BIOS. The user assumes the risk of any performance degradation associated with the use of this BIOS.
To je vyjádření údajného "Lenovo Product Expert" na webu BestBuy. Jde o notebook dodávaný s Windows, je to Signature Edition, a nevidím důvod, proč by výrobce musel použít zrovna AHCI. I kdyby Lenovo použilo místo AHCI kouřové signály, je to čistě jejich věc. Nakonec třeba na x64 Chromebooky také nelze snadno nainstalovat Windows. A nevšiml jsem si, že by uživatelé Windows křičeli, jak si to ten Google dovoluje uvést záměrně "zmršený" stroj, na který se nedají Windows nainstalovat. Nakonec by se mohl najít i někdo kdo se podepíše jako Acer nebo Lenovo Product Expert, a prohlásí "This system is Chromebook and comes with Chrome OS installed. It is locked per our agreement with Google".
Navíc je důvod celé aféry zřejmě úplně jinde: zařízení s Intel Skylake vyžadují odlišný power management, a Intel upozorňuje, že pokud nejsou použity Low-Power Idle States, tak nemůže být zaručena dlouhodobá spolehlivost HW. Z toho důvodu má SATA controller na Y900 natvrdo jiné ID, což vynutí instalaci driveru od Intelu. A z toho důvodu má ten update BIOSu v popisu "NOT intended for use with machines running a Windows; user assumes the risk of any performance degradation". Na Linuxu budete mít nejspíš daleko vyšší spotřebu, a možná i nižší spolehlivost HW.
http://mjg59.dreamwidth.org/44694.html
https://mjg59.dreamwidth.org/41713.html
chapu ze sasek z PR oddeleni Microsoftu musi branit sveho chlebodarce, nehlede na to ze ze sebe delas idiota, ale Chromebook je jak je patrne z jeho nazvu svazan s ChromeOS oboje je od Google pro ktereho Chromebook vyrabi vyrobci HW: https://en.wikipedia.org/wiki/Chromebook
az se Microsoft domluvi s vyrobci HW a budou spolecne dodavat zarizeni kategorie Widlobook, nebude mit nikdo problem, pokud ale bezny PC compatible Laptop je takto zkripenej pro potreby Windows, tak je proste zkriplenej a jen kripl to muze obhajovat a kricet "oni to delaj taky" kdyz to navic oni ani nedelaj...
Některé Chromebooky jsou běžný x64 HW, uměle zamknutý na použití Chrome OS. Pokud v jednom případě HW vázaný na specifický OS považujete za svinstvo, a v jiném s tím nemáte problém, tak to ukazuje naprostou absenci objektivity na vaší straně.
Ad az se Microsoft domluvi s vyrobci HW a budou spolecne dodavat zarizeni kategorie Widlobook - to samozřejmě dělají. MS a výrobci HW spolu mají uzavřené OEM smlouvy, a výrobci ty notebooky se dodávají s Windows. Nevšiml jsem si, že by někde výrobce u Yogy 900 uváděl, že pro ni existují linuxové drivery pro HDD controller, grafickou kartu, touch screen, WiFi, bluetooth atd. Samozřejmě existují i modely HW, u kterých existuje ujištění výrobce, prodejce nebo autora distra o podpoře Linuxu.
http://news.lenovo.com/news-releases/corporate/lenovo-statement-on-linux-support-for-yoga.htm
Ad sasek; idiota; zkripenej; kripl - naučte se laskavě respektovat pravidla diskuse, nebo neotravujte diskusi ostatním svými nadávkami, vulgaritami.
Chromebook je oznaceni pro zarizeni notebookoveho typu s ChromeOS => to je v poradku
Microsoft Surface je oznaceni pro radu tabletu od Microsoftu a dodavano s Windows => to je v poradku
WindowsPhone je oznaceni pro radu telefonu od Microsoftu a dodavano s WP/W10M => to je v poradku
jak vidis sem objektivni, mam stejny metr pro Google i Microsoft.... co ale v poradku NENI je kdyz bezne PC kompatibilni zarizeni bez toho aby bylo oznaceno jako WindowsBook je zkriplene (slusny vyraz pro to neni, tak se uklidni)... mam Lenovo Yoga 300, zformatoval sem Windows vcetne Recovery, nainstaloval GNU/Linux (kterej umel narozdil od W10 ovladac Touchscreen out-of-box) pokud bych na to nemohl GNU/Linux nainsalovat kvuli umelemu omezeni, tedy presto ze Linux jadro by zarizeni podporovalo, tak to vyrobci vracim s tim ze jde o zkriplene zarizeni...
jinak, to ze Lenovo vydal tento BIOS svedci o tom ze bud lide maji zajem o Linux na tomto stroji, nebo si uvedomil ze udelal neco spatneho, at jiz podle zakona, nebo moralne...
nauc se laskave respektovat, ze tento portal neni urcen pro to aby PR zamestnancni Microsoftu jako jsi ty, sem chodili lhat, prekrucovat a FUDovat.... budu se opakovat, ale tve zdanlive slusne vystupovani ma v pozadni humac principem shodny s chovani Smejdum co objbujou duchodce... takze at se ti to libi nebo ne pokud nechces byt Sasek a Smejd prestan se tak chovat
Ad Chromebook je oznaceni pro zarizeni... - a Lenovo Yoga je označení pro zařízení dodávaná s Windows. Není to žádné "generické PC", naopak vyžaduje k plné funkčnosti spoustu driverů, včetně storage. Něco jsem linkoval, něco psal "tnt".
https://www.root.cz/zpravicky/lenovo-vydalo-bios-pro-yoga-y900-ktery-resi-problemy-s-linuxem/893659/
Ad pokud bych na to nemohl GNU/Linux nainsalovat kvuli umelemu omezeni, tedy presto ze Linux jadro by zarizeni podporovalo, tak to vyrobci vracim s tim ze jde o zkriplene zarizeni - co je umělé omezení? To že Linux nemá driver pro storage, nebo to že nemá podporu pro Intel Skylake?
Ad to ze Lenovo vydal tento BIOS svedci o tom ze bud lide maji zajem o Linux na tomto stroji, nebo si uvedomil ze udelal neco spatneho, at jiz podle zakona, nebo moralne - znamená to jen tolik, že Lenovo na základě hlasitých ohlasů umožnilo přepnout storage do AHCI módu, a myje si ruce nad výsledkem.
K poslednímu odstavci: jak jsem psal, výrobce dodává stroj s Windows, a nezajímá ho jestli funguje s Linuxem. Dostal jste linky na blog Matthew Garretta, který vysvětluje příčinu problémů. Už jsme opakovaně probírali, že když se vám něco zrovna nehodí do krámu, pokládáte to za "lhaní, překrucování a FUD", a ospravedlňuje to podle vás porušování jak základů slušnosti, tak jasně daných pravidel diskuse. A jak jsem vám opakovaně psal, je to problém na vašem přijímači. Pravidla jsou jedna pro všechny, tak se jich držte.
Matthew Garrett se ohledně příčiny problémů mýlil, odkazy na jeho blog jsou tedy jsou zcela irelevantní. Tím "umělým omezením" nobody myslí skutečnost, že řadič lze zcela jednoduše přepnout do režimu, který mu umožní "out-of-the-box" fungovat i s jiným OS než Windows 10. Je celkem na místě položit si otázku, proč v BIOSu nebyla tato možnost od začátku. Nazvat toto "umělým omezením" je IMHO zcela na místě. Vágní vyjádření ohledně možných problémů s výkonem a podobně jsou typickým mediálním výžbleptem, kterým společnosti podobného kalibru v těchto situacích reagují.
Ad Matthew Garrett se ohledně příčiny problémů mýlil - opravdu se kernelový vývojář podpory power managemetu mýlí? Pokud jsem si všiml, tak popisoval přesně ten problém, který tu diskutujete s "tnt": Caution: Long term reliability cannot be assured unless all the Low-Power Idle States are enabled. Vizte ten Intel datasheet, který "tnt" linkoval, kapitolu 4.2.2. Na bugzille leží otevřený ticket, přesně jako Garrett popisuje. V čem se tedy konkrétně mýlí?
https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=116671
Ad řadič lze zcela jednoduše přepnout do režimu, který mu umožní "out-of-the-box" fungovat i s jiným OS než Windows 10. Je celkem na místě položit si otázku, proč v BIOSu nebyla tato možnost od začátku - i na tohle Garrett odpovídá v jednom z těch blog postů. Intel Skylake používá novou techniku power managementu, která vede k velmi rychlé úpravě frekvence podle potřeby. To zlepšuje výdrž baterie i odezvu systému, nicméně to vyžaduje podporu na straně OS. V Lenovu podle všeho nastavili storage na RAID, aby zabránili instalaci OS bez driverů, které jsou pro tyhle techniky power managementu nutné (s tím že OS na zařízení ty drivery má). Mimochodem podle všeho mezi tím vyšel patch od Intelu, který by měl řešit ten storage (odhaduji že těch patchů možná bude potřeba víc). Bohužel problém s power managementem zůstává.
http://mjg59.dreamwidth.org/44694.html
A nakonec i Garrett konstatuje, že problém není u Lenova nebo MS. Problém je mezi vývojáři Linuxu a Intelem. A ten problém je tak hluboký, že Garrett (coby kernelový vývojář pracující power managementu a držitel FSF Free Software Award) už v dubnu upozorňoval, že power management na Linuxu má "příšernou" podporu Skylake (jeho slova, ne moje), a doporučoval nekupovat nový HW, dokud nebude problém vyřešený. Trochu překvapí, že problém někteří lidé házejí na MS nebo na výrobce HW. Je to vidět opakovaně: přijde nová technologie, kterou Linux neumí. Je to samozřejmě celé vina MS a výrobců HW, kteří se snaží znemožnit provozování Linuxu, a je to jejich vina až do té doby, než se dopíšou příslušné patche do Linuxu. Přitom vývoj těch patchů naráží na nezájem nebo nedostatek zdrojů na straně vývojářů Linuxu: I couldn't find anybody with deeper levels of SATA experience who was interested in working on the problem. BTW pamatuji doby, kdy Linux zaváděl technologie mezi prvními, a ne se zpožděním a s výmluvami na MS a výrobce HW.
https://mjg59.dreamwidth.org/41713.html
MJG se zcela konkrétně mýlí v identifikaci příčiny nedostatečně fungujícího power managementu. Ten totiž podle všeho vůbec nesouvisí s úspornými režimy SATA řadiče, ale podporou SAGV. Reakce pod jeho blogposty, kdy jeho sada patchů měla velmi nejednoznačný účinek to nepřímo naznačuje. Navíc přepnout SATA řadič do režimu "min_power" ručně je možné už pěkně dlouho, akorát to na některých HW konfiguracích působí potíže a proto se to standardně nedělá. Podpora SAGV je implementována tímto commitem: https://patchwork.kernel.org/patch/9269711/ Zbytek vašeho příspěvku si tímto dovolím pokládat za bezpředmětný, neboť vychází z předpokladů MJG.
MJG se samozrejme neplete, protoze existuje X dokumentovanych pripadu, ze to pomohlo. A neni to jen o SATA PM, je to hlavne o ASPM, ktere je problem sam o sobe - defaultne nefunguje na skoro zadnem HW (to, ze je to ponechano v BIOS state fakt neni zadny argument - to je proste failsafe - windows si to prepnout umi a PM tam funguje se skalyke spravne - problem je,ze Linux ne).
SAGV samozrejme problem neresi, protoze je defaultne zapnuty v HW - viz popis v patchi:
"The display engine access to system memory is blocked during the
adjustment time. SAGV defaults to enabled. Software must use the
GT-driver pcode mailbox to disable SAGV when the display engine is not
able to tolerate the blocking time."
Patch resi vypinani a zapinani SAGV a resi tudiz zatuhnuti diky underrunum.
Problem s mizernym ASPM to fakt neresi (coz je problem zejmena u ruznych driveru, ktere ASPM nepodporuji - viz treba onen velmi bezny r8169, ktery deep PC states zcela a uplne znemozni na SKL).
MJG se samozrejme neplete, protoze existuje X dokumentovanych pripadu, ze to pomohlo.
Těch případů je asi stejně jako těch, kdy Matthewovy patche ani ruční nastavení "min_power" nevyřešily naprosto nic - viz diskuse pod Matthewovými zápisky na blogu. Něco podobného se dá říci o jádře 4.8rc4 a dále. Jednoduché řešení situace asi neexistuje, jak lze odhadnout z vámi odkazovaného datasheetu, konkrétně v oddíle 4.2.5, odstavec "Package C2 state"(Povšimněte si, že uvádím zdroj informace zcela jednoznačně).
Linux si ASPM umí přepnout také, jak dost pravděpodobně víte. Ve Windows si povolování či zakázání ASPM řeší individuálně ovladače hardwaru, pro Linux se něco podobného výrobci moc neobtěžují napsat. Jádro proto nechává stav nastavený BIOSem, který je možné globálně přepnout mezi "powersave" a "performance".
Že je skutečným problémem nedostatečná podpora ASPM bych klidně věřil, ale Intel sám o sobě s tím mnoho neudělá.
Jo, skylake pane to je prevít. Teda je to výborný, jenom opravili x bugů, potřebuje to polaďit jádro a to řádně (drivery ze staging, min v.4.8, microcode), poruchat flagy v chromium, přidat parametry jako do not fix bugs for intel, no co věc to nějaký zásah, řadiče, cpu freq, Xka bez libinput a waylandu ani náhodou, bez systemd jak by smet.
Linux se změní většinou k hodně lepšímu, ale to by Lenovo muselo vydat celé distro, aby to fachalo bfu.
Teda ono to běží ve fallbacku VESA, žere to jak sviňa, větrák na plný.
Rád bych poznal toho, kdo je zodpovědný za ten žvást o nižší spolehlivosti hardwaru z důvodu nedostatečně funkčního řízení spotřeby. Pokud budu na nějakém notebooku s ULV procesorem často provozovat výpočetně náročně úkoly, mám též očekávat, že mi odejde dříve?
Dále pak ten problém s packagem visícím nejlépe ve stavu PC2 je víceméně vyřešen od jádra 4.8rc4 (https://lkml.org/lkml/2016/8/28/223).
Ten zvast rekl nejaky Intel.. mozna jste o nich slysel..
Jinak fixed to samozrejme neni, protoze to vyzaduje perfektne funkcni aspm u vsech zarizeno,coz samozrejme neni. Namatkou wifi karty,ethernet karty (napr. r8169 driver deep pc states spolehlive znemozni), gfx karty atd. Ve spouste pripadu se to da workaroundovat(me se to povedlo, forcr pcie aspm,jiny driver na sitovku,blacklist driveru na sd kartu a programek na manualni zapis do registru pcie zarizeni pro vynuceni aspm).
A ano,mate ocekavat nizsi zivotnost,protoze mobilni / low power skylake operuje nad thermal window a neni staveny na permanentni 100% zatez.
Ten zvast rekl nejaky Intel.. mozna jste o nich slysel..
Samozřejmě, že to prohlásil někdo od Intelu. Já chci vědět, zda tato informace pochází od inženýzů kvalifikovaných se k tomu vyjádřit, nebo zda jde o vágní mediální žvást
http://www.intel.com/content/www/us/en/processors/core/6th-gen-core-family-mobile-u-y-processor-lines-datasheet-vol-1.html
Kde přesně se v tomto datasheetu o 122 stranách diskutuje životnost procesoru v souvislosti s jeho teplotou či zatížením? Jediné zmínky o vlivu vysoké teploty na spolehlivost jsem si všiml v sekci 5.1.5.6. Tam se ale hovoří o situaci, kdy teplota procesoru překročí Tj, která je např. pro i5-6200U 100 °C.
Jinak fixed to samozrejme neni, protoze to vyzaduje perfektne funkcni aspm u vsech zarizeno,coz samozrejme neni. Namatkou wifi karty,ethernet karty (napr. r8169 driver deep pc states spolehlive znemozni), gfx karty atd. Ve spouste pripadu se to da workaroundovat(me se to povedlo, forcr pcie aspm,jiny driver na sitovku,blacklist driveru na sd kartu a programek na manualni zapis do registru pcie zarizeni pro vynuceni aspm).
ASPM se standardně nechává v tom stavu, který při bootu nastaví BIOS. pcie_aspm=force pro možnost vynucení ASPM používám už od dob jádra 2.6.38 nebo kdy tento problém vyplaval na povrch. Zatím se mi nestalo, že by se tím něco rozbilo. Moc šťastné to není, ale samotný Intel s tím nemůže moc dělat.
A ano,mate ocekavat nizsi zivotnost,protoze mobilni / low power skylake operuje nad thermal window a neni staveny na permanentni 100% zatez.
A zdroj této informace, ideálně s aspoň trochu konkrétními čísly?
Naucte se cist, je to v sekci 4.2.2
A blabol s konkretnimi cisly o dopadu na spolehlivost, to snad ani nebudu komentovat. Nebo si myslite, ze Intel SKL vyvinul pred 10 lety a od te doby testuje long term stabilitu, aby tu internetovym joudum mohl nabidnout tabulku? Pro nas ostatni asi bude dostatecne prohlaseni vyrobce, ze na tento rezim provozu onen HW neni staveny, ani testovany...
A nutnost pridavat kernel parametr asi taky neodpovida zrovna dobre podpore HW, ze ano? A hlavne, ve spouste pripadu proste NESTACI. SKL je skvely hardware, ale bohuzel podpora v Linuxu je opravdu des. A vzhledem k tomu, ze timto smerem jde vyvoj od Intelu, tak se tyto problemy bohuzel budou jen prohlubovat...
To asi bude nejmenší problém, od výrobce tam Windows jsou, ve výchozím stavu tam Linux nejde nainstalovat. Jestli v BIOSu není možnost aktualizace BIOSu z flešky, tak je to dokonce jediná možnost.