"V českém oficiálním obchodě je 2GB verze za 1485 korun, 4GB verze za 1629 korun"
Tak nevim jestli je 4GB verze levna nebo 2GB verze draha. 1629-1485=144 ~= USD 6.32 pokud odectu DPH (6.32/1.21) tak je to rozdil 5.22USD mezi modely i kdyz u oficialnich cen je to $10 bez DPH.
Kazdopadne za 144 Kc usporu mit o 2GB min, to pro jednotlivce moc zajimave neni. Tak doufam ze rpishop tu 4GB verzi nezdrazi :-)
Pi5 mi obecne prisla uz draha vzhledem ke konkurenci levnych mini PC a tenkych klientu. Cekal jsem na modely s min RAM, ale nejak mi to furt pripada drahy :-) Tak uvidime kolik bude stat CM5 s 1 nebo 2GB.
Ten rozdíl $10 bez DPH je čistě pouze za ten paměťový čip, bez výraznější množstevní slevy. Takže už moc férovější být nemůže. Ale uvidíme, co obchodníci :-)
Hm, netusim jak to souvisi s tim co jsem napsal a co pri rozdilu 144 korun znamena "ferovejsi", ale to je fuk. V clanku https://www.raspberrypi.com/news/2gb-raspberry-pi-5-on-sale-now-at-50/ zminuji usporu diky "cost-optimised D0 stepping of the BCM2712", tak nevim kam se ta uspora za tohle + mensi pamet teda ztratila.
Tím bylo myšleno, že to nelze tak snadno zlevnit o více, když je rozdíl pouze o ušetřené výrobní náklady. Takže kritizovat cenu nedává moc smysl.
Moje hlavni myslenka byla ze oficialne to zlevnili o 10 USD bez DPH coz by melo oproti verzi s 4GB delat cca 12,1 USD s DPH ~= 275Kc. V rpishop.cz je rozdil 144Kc cili cca polovina, kurzovy rozdil starsich skladovych zasob?
Jinak rozdil cen asi nebude o vyrobnich nakladech, tezko bude 8 vs 4 GB LPDDR4 pamet delat 20USD, takze s cenama se caruje i u 8GB vs 4GB modelu.
Co takhle marze, proste rpishop nasadil vetsi marze na 2GB modul a proto vam to nevychazi.
A uspora 100+Kc je markantni. Vemte si ze jste Skodovka, tam setrite i na setnikach (nikoliv desetnikach, opravdu setnikach, tj /10) za sroubky.
Samo pro bezneho smrtelnika co na tom bude provozovat Kodi 2GB ram staci, ale on si tak proste rekne, no ale za 150Kc dvojnasobek ram, tak to radsi vezmu, co kdyby a nebo az to budu prodavat, tak to bude o 50kc drazsi.
- u rpishop asi nenakupuje skodovka a tipuju za ani jini pro ktere je to "markantni", a pokud ano tak asi za jine ceny
- hned v prvni prispevku jsem psal "to pro jednotlivce moc zajimave neni" abych se vyhnul tehle argumentaci o sroubcich a setinkach
- argument marze mi pripada nepravdepodobny, u jinych raspberry produktu se docela dusledne drzi oficialnich cen a timhle to je pro typickeho zakaznika skoro neprodejne, spis tipuju nejaky kurzovy rozdil ktery se casem spravi (treba ze 4GB model pujde nahoru :-)
Tak kurzový rozdíl je nějaká procenta a možná se projeví víc u nižších cen nebo mají výhled na větší fluktuace. Holt většina Čechů chce nadále korunu.
Ak rpishop nakupuje za doláre, prechod na euro by problém nevyriešil. Aj keď neviem, prečo RPI nemá cenu v librách. Spýtam sa chatgpt :)
Ale jde. Výrobní náklady jsou odhadem někde mezi 10-30% prodejní ceny. Obchodník má podle mě nákup někde k polovině prodejní ceny.
20. 8. 2024, 08:37 editováno autorem komentáře
Tak sa sťažujte na supporte rpishop.cz. Roziel je skutočne 10 USD. Možno majú na to rozumné vysvetlenie, napríklad sa hýbali kurzy USD voči ich účtovnej mene.
Dik za navrh, ale asi ani ne, nechci u nich koupit ani jeden Pi5 model, spis mi to jen prislo zajimave.
Ohledne cenotvorby raspberrypi.com v USD, uz to parkrat vysvetlovali ze maji vsechny naklady v USD tak pocitaji v USD, zmena kurzu libry nebo EUR jim s naklady nehybe.
Mozna to nekdo udelal nebo to opravili sami
https://rpishop.cz/535838/raspberry-pi-5-2gb-ram/
Spadlo to z 1485Kc na soucasnych 1369 Kc cili ted je tam 260Kc rozdil oproti 4GB verzi, coz uz odpovida tem 10 USD + DPH.
Rpi5 je celkove úlet do neznama. Poslani rpi bylo aby deti mohly prototypovat, ucit se zakladum programovani, rozvíjet mysl, dovolit si prehravac na filmy a dale jej rozsirovat. Udelat si doma nejaky mereni, ukladat data bez draheho hostingu a nebo pocitace. A s patou verzi jsme se dostali se zahrivanim nekam, kde nikdo byt nechtel. Na co mi je vykon, kdyz to porad throttluje. Napad s nvme dobry, ale celkove provedeni velky spatny. Tahat pres usb c mimo standard 5A (ano umi 5A, ale je definovan jen pres PD). Nemit PD a napajet 5V... kdyz mam konektor na nvme? Nemoznost prikoupit kodeky, tedy vse jede sw jak u rpi1, tedy opet zbytecne zahrivani a paleni zdroju. Smutny pribeh. Nevim kam to zarizeni miri, mozna fakt do indie do skol jako desktop (jestli to uz konecne umi desktop plnohodnotne nahradit, rpi4 a 400 jsem zkousel a neda to).
Nikto vám nebráni si kúpiť nižší rad raspberry pi. Stále je možné kúpiť raspberry pi 3B+, ktoré stojí 35 USD. Alebo raspberry pi zero. Oboje sa budú vyrábať minimálne do roku 2030.
Kebyže mám cent za každé takéto plané vzdychy o prehrievaní a throttlingu raspberry pi 5... Mám ho na stole, píšem práve z neho a nezhorelo. Máte čísla niekde, ako to throttluje, čo mám robiť konkrétne? Lebo permanentne vyťažovať všetky 4 jadrá na 100% nestačí. Dodaný vetrák to uchladil. Nekúpili ste vadný kus? Moja nabíjačka na mobil má 30W, iste by utiahla aj raspberry pi 5, ale používam originálny zdroj.
A kam s tým mieria? Pokiaľ viem, raspberry pi5 je hlavne o čipe RP1, ktorý obsluhuje I/O a umožňuje vytvoriť raspberry pi s ľubovoľným procesorom.
To je ako spýtať sa, kam s tým mieri firma Apple, ktorá vyrábala domáci kit počítača pre nadšencov. Alebo firma Intel, ktorá vyrábala čip do kalkulačky.
Aktivni chlazeni neni nutnost, jen to muze bezet pomaleji nez bez neho, kdyz teplota stoupne kvuli dlouhodobemu vysokemu zatizeni. S pasivnim chadicem to pojede taky a porad rychleji nez predchozi modely. Takove ty masivni hlinikove krabicky co jsou jeden velky chadic by mely stacit.
Ale pokud clovek potrebuje CPU vykon a zatezuje to hodne, tak Pi5 asi neni nejlepsi voba a asi nejake levne miniPC s N100 a pasivnim chlazenim z aliexpressu nebo repasovany tenky klient asi bude mit lepsi pomer cena/vykon. Treba Dell Optiplex 3000 thin client je trochu rychlejsi nez Pi5 a repasovany je kolem 2500, namatkou treba na allegru tady https://allegro.cz/nabidka/tenky-klient-dell-optiplex-3000-intel-pentium-n6005-4-gb-pc4-32-gb-usb-c-wi-fi-15154718733
v cene uz je adapter, pasivni krabicka ktera to uchladi, emmc 32GB (~400MB/s), nejaka RAM (rozsiritelna za babku, az na 32GB) takze v souctu to vyjde i levneji nez pi5 8GB s nutnym prislusenstvim. do 32gb emmc se linux v pohode vejde. Nebo jde emmc nahradit 2230 NVME (pcie 3.0 4x takze rychlosti uplne jinde nez pi5)
Hej, ale tie divné atomy z aliexpressu a repasované veci z firiem nemaju za sebou taký dobrý support a majú X86 procesor. Neviem, čo tu všetci majú s tým výkonom, že im RPI 5 nestačí.... Čo s tými počítačmi robíte? Vážne.
20. 8. 2024, 11:47 editováno autorem komentáře
"repasované veci z firiem nemaju za sebou taký dobrý support"
Tak jisteeeee ... nejake SBC kde pulka veci nefunguje, protoze na to vyrobce dlabe je lepsi nez lety proverene standardni x86 PC.
Tyhle boards někteří kupují i více kusů, aby vybrali ty ,které fungují. Na druhé straně můj desktop, Dell workstation, má 14 let.
Divne atomy souhlas, tam asi aktualizace biosu moc nehrozi ale ten Dell bych nesouhlasil, support viz https://www.dell.com/support/home/cs-cz/product-support/product/optiplex-3000-thin-client/drivers , bios momentalne par dnu stary. jedou na tom i plne windows 11 nebo 10 pokud clovek nahodou chce, ale hlavne je bez problemu ubuntu, debian atd, oproti armu je x64 pohoda - tenhle Dell zrovna viz https://ubuntu.com/certified/202208-30528 ale ani jini klienti nemaji obecne problem s linuxem . A tipuju ze pokud to bezelo nekde dva/tri roky na stole v kanclu a neumrelo to, tak je to zahorene a asi to pojede jeste hodne let. Nema to vetrak tak zadny prach uvnitr, jeden mam a byl jako novy. vykon mi prisel super za tu cenu, jen ten N6005 nema avx2 tak treba gpt4all na tom nejede, to pak spis ten N100. Oproti Pi to ma bezproblemovy suspend to ram nebo hibernate, v idle to zere 4-6W mereno u zasuvky, na nejaky maly server nebo desktop nebo media center myslim lepsi nez raspberry pokud opravdu minimalni rozmery nehrajou roli.
>>Oproti Pi to ma bezproblemovy suspend to ram nebo hibernate
Raspberry pi 5 bootuje 20 sekúnd a v idle to žerie 2.5 W. Nie je potrebné suspendovať ani hibernovať. Normálne sa to dá vypnúť, alebo nechať bežať.
> Raspberry pi 5 bootuje 20 sekúnd a v idle to žerie 2.5 W. Nie je potrebné suspendovať ani hibernovať. Normálne sa to dá vypnúť, alebo nechať bežať.
Aha, no takto potom jo :-) Preformuloval bych to jako: Neni bohuzel mozne suspendovat ani hibernovat takze jedina moznost je to vypnout nebo nechat bezet. Kdyz to vypnu tak pak musim cekat 20 sekund nez nabehne OS a pak si musim sve veci pustit znova. Kdyz to nevypnu, tak to zere 2.5W a pripadne huci 35dB (i v noci).
>>>Kdyz to vypnu tak pak musim cekat 20 sekund nez nabehne OS a pak si musim sve veci pustit znova. Kdyz to nevypnu, tak to zere 2.5W a pripadne huci 35dB (i v noci).
Veci s UEFI/BIOS bootujú oveľa dlhšie a hibernácie a rôzne iné rovnáky na ohýbáky sa vymysleli práve preto. Nikomu sa totiž nechcelo čakat kým ten hrozný zabloatovanú x86 boot loader si dokončí svoju robotu. Požadovať túto funkcionalitu od ARM počítača je veľmi čudné, to ako sa sťažovať, že elektrické auto nemá karburátor. Osobne preferujem minimalistický zavádzač.
Zvyčajne to rpi tak nehučí, napodiv to má variabillné otáčky vetráku a v idle to nie je počuť. Stačí v noci neťažiť bitcoin, alebo whatever a bude to vporiadku. Alebo používajte funkciu "save", potom si budete môcť otvoriť rozrobenú prácu znova po vypnutí. Odporúčam, je to dobrý vynález.
Mam pasivne chlazeny miniPC s laptopovym Ryzenem, to ticho je navykove. Kdyz vidim neco takhle male a relativne nevykonne a s vetrakem… to bych uz nedal.
>>>Kdyz vidim neco takhle male a relativne nevykonne a s vetrakem…
Pasívne chladenie pre raspberry pi 5, nech sa páči:
https://www.pishop.us/product/pi5-passive-cooling-open-cnc-case-black/
Ktery? Moc jsem jich nenasel. Mam Topton FU02 s R7 5825U a vykon je super a pri beznem provozu je to jen mirne teple. Akorat na hry ze Steamu to chladim hrncem se studenou vodou :-) Par hodin s GPU naplno by mi asi jinak usmazilo ssd. Nebo zpomaluju pomoci ryzenadj, spoustu her ten vykon nepotrebuje. Stal me ale 265EUR bez ram/ssd takze nahrada Pi5 to cenove neni.
Ja jsem 4 roky zpatky koupil Asus PN50 s 4800U. Cenove taky uplne jinde nez Pi (stal me nejak 10k CZK bez ram a disku - holt, to byl COVID, zasoby zadne a ceny silene), byl to takovy experiment. Samotne to fanless neni, coz me casem dost obtezovalo. Dokoupil jsem pak case od Akasa (maji 2 modely, jeden dimenzovany normalne - ten mam i ja - a druhy absurdne predimenzovany).
Ta Akasa funguje bajecne - plne zatizeni GPU to vyzene na ~65 stupnu a ne vys. Cele se to tim ponekud predrazilo, porad ale min nez 20k a vysledek dobry. Casem bych chtel neco s novejsim Ryzkem, a uz jenom fanless, neni cesty zpet.
@fanoush [...] Kdyz to [RPi] nevypnu, tak to zere 2.5W [...]
na druhou stranu x86 v Suspend+WoL zere 2-2.5W ;-)
Čistě pro desktop mi použití RPi přijde neoptimální, repas tenký klient často stojí méně za vyšší výkon a spolehlivost (kvalitní značkový zdroj v ceně) + pohodlí biosu a x86.
IMO RPi je/byla primárně cílená na snadné a výkonné propojení s low-level hardwarem. RP1 se RPi docela povedl, tedy až bude trochu víc dokumentace. I tak bude hardware RPi5 daleko nejhůře zdokumentovaný v porovnání s deskami s běžnými armovými SoCy - na druhou stranu s oficiálním víceméně aktuálním jádrem, což většina konkurečních desek nemá.
20. 8. 2024, 13:34 editováno autorem komentáře
Čo vám konkrétne chýba v tej dokumentácii?
Hmm, čo keď kúpim RPI 5 z druhej ruky? Mám pohodlie ARM a absenciu BIOS-u (Ktorý vymyslel Gary Killdall ako východisko z núdze pre 8-bit počítače)
Čo vám konkrétne chýba v tej dokumentácii?
Asi tak úplně všechno https://datasheets.raspberrypi.com/rp1/rp1-peripherals.pdf vs. např. https://github.com/FanX-Tek/rk3588-TRM-and-Datasheet/blob/master/Rockchip%20RK3588%20TRM%20V1.0-Part1-20220309.pdf + https://github.com/FanX-Tek/rk3588-TRM-and-Datasheet/blob/master/Rockchip%20RK3588%20TRM%20V1.0-Part2%2020220309.pdf
Samozřejmě pokud RPi používáš jako náhradu desktopu, dokumentace periférií ti nechybí.
>>>Asi tak úplně všechno
Čo konkrétne?
>>>Samozřejmě pokud RPi používáš jako náhradu desktopu, dokumentace periférií ti nechybí.
Ja to nepouživam ako náhradu.
Čo konkrétne?
Nevím, zda ses tím čipem zabýval detailněji a zda sis to PDF aspoň prolistoval.
Z toho co jsem potřeboval já:
Nulový popis stromu hodin včetně registrů, kompletně chybějící popis GPCLKs (velice užitečný feature pro audio), popis I2S má půl stránky, zcela chybějící popis PIO.
Featury se zjišťují diskusí s vývojáři RPi na jejich foru, informace pouštějí po kapičkách, do "datasheetu" se to nedostává. Některé featury jsou namíchané s firmwarem, zcela nezdokumentované - např. https://forums.raspberrypi.com/viewtopic.php?p=2237843#p2194321 + https://forums.raspberrypi.com/viewtopic.php?p=2237843#p2194333 U řady věcí rovnou říkají, že to dokumentovat neplánují - viz např. moje diskuse na https://github.com/raspberrypi/documentation/issues/3285
HW slušný, ale dokumentace absolutně žádná. Co RPi insideři nenaprogramují do ovladačů sami, to není a hned tak nebude.
21. 8. 2024, 09:28 editováno autorem komentáře
jeste to treba ma dva cortex M3 procesory (je to predchudce RP2040) a jeden by mel byt volny (viz https://picockpit.com/raspberry-pi/i-read-the-rp1-documentation-so-you-dont-have-to/ ), vzhledem k tomu ze pristup k RP1 je jen pres pci-express 2.0 4x je tam nejaky delay ktery znemoznuje time critical veci s gpio ktere fungovaly s Pi3/4 takze pro tyhle veci by se kod bezici primo v RP1 hodil
od pi4 to 'bios' ma v SPI flash - ve smyslu ze to brzdi boot time a nez startuje linux kernel tak to trva mnoho sekund a neda se tomu vyhnout, vyhody biosu jako standardizace skrz platformy (treba pomoci UEFI) to ale nema. treba na pi3 je bmc64 emulator pouzitelny do 4 sekund od zapnuti takze se vicemene chova jako puvodni hardware, od pi4 uz to tak neni, po zapojeni napajeni se mnoho sekund 'nic nedeje'. Ze je ARM 'pohodlie' je vec nazoru (ktery mnozi nesdili).