Ve dnech 18. a 19. dubna probíhá v Praze setkání LHCOPN-LHCONE, na kterém síťoví experti z celého světa diskutují současný stav a vývoj přenosů dat z urychlovače LHC v CERN a dalších vědeckých experimentů náročných na velké datové přenosy.
Po dedikovaných i sdílených sítích LHCOPN-LHCONE se za posledních 12 měsíců exportovalo z CERN celkem 567 PB dat, tedy v průměru více než 1,5 PB denně. Do gridového střediska ve Fyzikálním ústavu AV ČR (FZU) se v rekordním období na začátku dubna zkopíroval 1 PB dat za necelé tři dny.
Tyto vysoké přenosové rychlosti jsou možné díky dedikovanému 100Gbps propojení FZU do evropské sítě GEANT realizované sdružením CESNET. Síť LHCONE využívají mimo LHC experimentů také další částicové a astročásticové projekty i s českou účastí, například projekt Belle2 na japonském urychlovači KEK, projekt DUNE detekující neutrina z urychlovače ve Fermilab nebo Observatoř Pierra Augera měřící spršky kosmického záření v Argentině.
Na setkání organizované FZU a CESNET bude navazovat jednodenní workshop SIG-NGN (Next Generation Network), na kterém se budou plánovat sítě pro datové přenosy budoucích velkých projektů.