Zajima me cilovka ...BFU? Tomu je nejaka "svoboda" u zadnice. Hacker? Kde to ma poradny panty? Kde to ma zajisteni LCD? Kde to ma nativni seriovej port? Nejakou kategorii odolnosti/IP kryti?
Bych rek, ze jen dalsi priklad toho, jak si nekdo nedokaze polozit ani otazku, kdo ze by to mel kupovat.
Právě, že v případě cílové skupiny toho laptopu, bude lidí, vděčných za sériový port, celá řada.
Je velmi užitečný při práci s mikrokontroléry, při servisních zásazích na spoustě zařízení, sériová konzole je skvělá u některých serverů atd..... Emulace přes čipy typu FTDI není vždy spolehlivá.
V případě tohoto počítače myslím nejsou důležité preference frikulínů.
Seriovy port na USB typicky funguje spolehlive, pokud se pouziva tak, jak byl seriovy port navrzen (znakovy stream na RX/TX s pripadnym rizenim toku). Coz splnuje uziti pro servisni zasahy na zarizenich a seriova konzole u serveru/routeru. Na tyto ucely seriovy port na USB funguje casto lepe nez klasicky (podpora vyssich rychlosti, vetsi buffery, bezproblemove pridani vetsiho poctu portu).
Seriovy port na USB typicky nefunguje dobre, pokud se seriovy port pouziva na bit banging jako GPIO (coz je pripad napr. programovani mikrokontroleru bez hardwaroveho programatoru).
Tam je problém s přenosem dat a dobou odezvy. To první řeší velké buffery a to druhé je problém vždy, když nepracujete přímo na IRQ.
Pokud máte dostatečně velký buffer (1KB při rychlosti 56kbps opravdu nestačí) a protokol není založený na okamžité interakci (to se snad už 30 let nedělá, i když taky jsem potkal nový šroubovák, který když nedostal odpověď do 80ms tak se zastavil a hlásil chybu spojení), tak vám serial over USB nebude dělat problémy.
To už větší problém budou napětí na konektorech (aneb většina serial over USB vám po zapojení do starších seriových portů shoří, protože tam je víc než 5V a kolikrát je tam i napětí záporné). Naneštěstí plno výrobců serial over USB se s tím netrápí, dodá RX/TX buď v TTL logice nebo 3.3V. A když už tam dá přizpůsobovací obvody, tak zase šetří na řadiči, nabídne rychlost jak kráva, ale dá tam jen 8KB SRAM sdílené pro příjem i odesílání. Zkrátka není to až taková legrace a chápu, že řada lidí hledání vzdala s tím, že technologie nefunguje.
Technická poznámka: Záporný napětí k RS-232 patří. Logická 0 je +3...+30V pro Rx, +5..+23V pro Tx. Log. 1 je stejný rozsah v obrácené polaritě. Že to shoří je tak problém výrobce, že nedodržuje specifikace a patří ho tím USB kabelem zbičovat a pak uškrtit.
Odezva je průšvih, v okamžiku, kdy jednotka času je 1ms rámec a OS v hostovi má nedefinovaný zpoždění diky multitaskingu. Handshake a bufferování je jediná možnost. A na rychlý používání handshake segnálů je potřeba zapomenout.
Myslis tech par desitek tisic servisaku, kteri konfiguruji switche, telefonni ustredny, vsemozny zabezpecnovaci krabky, zamky, zavory, skladovy a vyrobni linky, ...? To vse se kupodivu dela (temer) vyhradne pres seriovy port.
A 50% tech veci nema rado vsemozne USB sragory + dalsich 30% aplikaci neumi fungovat s COM8+, kam se podobny USB sracky pochopitelne rady pripojej ...(a navic po kazdym zastrceni jinam).
Osobne tu mam (peclive udrzovany) postarsi HW, se 6ti seriovejma portama (nativni + na karte), a je k tomu pripojena pumpa, dochazka, zavora a telefonni ustredna. Nj, to vis, tahat nekam po arealu optiku jen proto, aby si nekdo moch odpipnout chipem, a kupovat kvuli tomu krabici za 10tinasobek ceny a stonasobne drazsi instalaci, co si vetsina lidi kupodivu rozmysli. Seriova linka se da tahat i nekolik stovek metru, a staci ji na to obycejnej kusdrat.
Limitující k nule. Navíc servisáci, co potkávám já, na to používají "černou krabičku". Pokud jsem to dobře pochopil, tak je to průmyslové PC (běžící na MS Windows podivné edice "Embedded") a k notebooku to připojují přes ethernetový kabel. Nevýhoda je, že to strkají do zásuvky, výhoda zase to, že to běžně nechávají připojené na zařízení na lince a s notebookem jdou do jídelny na kafe.