Tyjo... koukal jsem na to vlákno v mailing listu... já nejsem moc v obraze, a tak mě překvapilo... chápu správně, že Linus jede na svém build-serveru na čerstvém testovacím / pre-release jádře? Tomu říkám "přístup čelem" k testování a šéfování projektu :-) Hezky naostro. Eating your own dog food, v pozici šéfa nejvyššího. Ty kráso.
Mám poměrně nové vodní chlazení od NZXT které vyšlo loni. Kraken 280. Chladím s ním velmi dobře můj Ryzen 7 5700X. Jestli jednou bude přímo v jádře možnost ovládat můj vodník bude to skvělé. Zatím nefunguje pro Linux žádné dostupné řešení. Věřím že Linus jako skušený softwarový inženýr dokáže zázraky.
Kompilace jadra za 22 sekund? To je krasa. Vzpominam si na jednu silenou akci. Jeli jsme ke kamaradovi, vzali jsme s sebou i computer. Rozhodli jsme se zkompilovat kernel. Tehdy to byla verze plus minus 1.0.1. Po pul hodine kompilace, kdy jeste stale nebylo nic hotovo jsme se rozhodli udelat bypass. Vsechno jsme vypli. Vytahli jsme IDE kabely z jeho Pentia, pripojili jsme k nim harddisk naseho computeru (386DX) a behem dalsi ctvrthodiny jsme to dokompilovali jeho processorem.
Tehdy vznikla dodnes citovana hlaska: "To nemaji na poradnej computer nebo ho nepotrebujou?" :-)
V kazdem pripade tehdy mel kernel tak 1% dnesniho kodu a kompiloval se desitky minut. Je teda pravda, ze ta 386 byla obsoletni uz tehdy.
Nové počítače pomocí kompilace jádra benchmarkuji/testuji stabilitu už hodně dlouho, asi od roku 2000. Za tu dobu jsem vypozoroval, že rychlost procesorů jen zanedbatelně překonává velikost kernelu a rychlost kompilace tak sice klesá, ale velmi pomalu. Naměřené hodnoty mám sice zapsané ale bohužel jsem se nedržel jednotné metodiky (někdy jsem testoval "Linusův" defconfig, někdy distribuční, nekdy all), takže to nemůžu dokázat naměřenými čísly. A také jsem měl vždy poměrně exotický hardware - v roce 2000 2x celeron v Abit BP6 až po 32jádrový threadripper teď. Myslím, že Linus má stejný procesor jako já. V roce 2019 jsem na něm naměřil ( https://www.abclinuxu.cz/blog/Mihovy_sochory/2019/12/-32-jader-a-skalovani-pri-kompilaci-a-openssl-2 ) 24 kompilaci defconfig za 10 minut, tedy jedna kompilace za 25s. Pokud Linus teď naměřil 22s na mnohem menším allno, tak se trend pořád udržuje a kernel pořád roste a to i základní část nejen drivery :-)
jádro, které nemá žádný HW target, tj nespustíš ho.
Používá se na build testy jako taková první vějička, jestli je něco hodně špatně. Stejně tak to je vhodné použít na build opravdu minimálního kernelu, kdy takhle vše vypnu a poté si zapnu jen to co potřebuji, teda pokud zrovna nebuildíš debian/ubuntu, tam to mají celé nějaké přestříkané.