Do produkčního nasazení ano, jejich CPU jsou primárně míněné do serverů. Nicméně společně s ADLinkem dělají i pracovní stanici s Altera MAX (32 - 128 jader). Podle konfigurace to začíná okolo 3000 USD.
https://www.jeffgeerling.com/blog/2023/testing-96-core-ampere-altra-developer-platform
Což je míněno primárně pro vývojáře, co píšou pro ARM platformu, a asi to bude i stanice, co teď poslali Linusovi.
Challenge accepted.
Internety vravia, že 42 minút. https://forums.raspberrypi.com/viewtopic.php?t=360054
16. 5. 2024, 08:54 editováno autorem komentáře
Teď jsem to zkoušel a výchozí konfigurace pro RPi5 podle https://www.raspberrypi.com/documentation/computers/linux_kernel.html#building-the-kernel-locally je hotová za 39 minut. Když si povypínám, co nepotřebuji, je to o něco rychleji.
Právě výkon na jádro je u Apple Mx procesorů výrazně vyšší než u Altera Altra. Platí to i když se berou v potaz a kompenzují různé frekvence.
Podobně jako třeba u Qualcomm Snapdragon vs Ampere Altra, byť tam není rozdíl takový jako oproti Apple.
Samozřejmě bude záležet na konkrétním workloadu/testu a to co jsem zmínil se týká výstupů z GeekBench (nebo Cinebench na Windows for ARM). (např. Jeff Greeling i Tom's HW dělali tyhle testy, dá se to dohledat z jejich článků a v databázi výsledků). Plus je určitě nutné vzít v potaz jiné určení těch CPU (Desktop/mobile vs kontinuální vytížení někde v datacentrech, kde jde i o to narvat co nejvíc jader do jedné patice a obsloužit co nejvíc klientů s nejmenší spotřebou).
Ale jestli měl Linus předtím "jen" základní notebook s M2 a teď má nejspíš zmíněnou Alteru s třeba desetinásobkem jader a tunou paměti, tak by se mu ve výsledku kompilace měly zrychlit. Jsou to samozřejmě procesory s úplně jiným určením, TDP.
Plus k tomu přibydou další výhody plynoucí z toho, že Altera je od začátku stavěná jako otevřená platforma se standardním UEFI a s možností spouštění různých operačními systémů (Linux, FreeBSD, Windows for ARM). Oproti tomu u Apple je všechno mimo MacOS víceméně komunitní záležitost kolem Asahi Linuxu se spoustou rev. inženýrství. Například aktuálně na AS ještě nefunguje USB4/Thunderbolt, takže pokud třeba testujete a vyvíjíte PCI ovladače na aarch64, tak ty periferie nepřipojíte ani přes externí box.