Chromebook nemá desktopové aplikace. Vše se instaluje buď jako PWA přes Chrome Store nebo se tam instalují Android aplikace přes Google Play, které se pak tváří jako nativní.
x86 Chromebook má tu výhodu, že v kontejneru dokáže spustit i nativní Linux aplikace. Mám doinstalované VS Code, VLC a Vivaldi browser. Vše se instaluje přes standardní apt a dpkg. Ikona aplikace se pak automaticky přidá do "launchpadu" v ChromeOS.
Já mám doma 2 Chromebooky a oba schválně s x86. Jsou to úsporné stroje (8 hodin práce dají jako nic), bez větráků! Na starším aktuálně provozuji nejnovější Manjaro s XFCE. Na novějším jsem také plánoval Manjaro, ale bohužel ještě nikdo nepřišel na způsob, jak tam nahrát jiný firmware pro boot z USB (Mr.Chromebox).
Funguje, bez problémů. Jde o LXD kontejner s Debianem, je možné použít i jinou distribuci. Integrace s ChromeOS je na velmi dobré úrovni a postupně se zlepšuje (už třeba funguje i zvuk z linuxových aplikací).
Jinak vlastní ChromeOS je speciálně sestavené Gentoo a každá základní deska má své vlastní sestavení. Je to ale navržené tak, že do toho Gentoo se beztak nedostanete, je chráněné proti editaci. Volnost máte pouze v rámci LXD kontejneru, který běží na read-only KVM hostiteli.