Bezi mi tu Athlon XP (tzn nekde kolem 2001)... naprosto vpohode to dela router, mailserver, webserver, .... a vpohode to funguje. Je v tom nejaka S3 grafika, kterou to teda potrebuje jen proto aby to nastartovalo, ale to je jedno. Proc bych to mel vymenovat? Funguje to.
Prumyslovych krabek ve kterych je HW jeste o dost starsi mam ve sve bubline desitky. Spousta znich bezi na tuxovi. Nektere z nich dodavatele dokonce cas od casu aktualizuji, takze jednoduse nebudou.
Nikto "normalny" taky HW uz nepouziva. Samozrejme, ze sa najdu vynimky ale kvoli vynimkam udrziavat nieco take je blbost. Tie zvysne roky podpory su v pohode na dozitie takeho HW.
Inac, k tomu aby ti to nastartovalo nepotrebujes podporu GK v jadre. Nastartuje ti aj bez nej.
V tych priemyslenych krabkach dodavatelia aktualizuju aj kernel(dvihaju verziu)? Pochybujem, max tak patchnu. Takze asi tak k tvojim problemom.
Spotreba cehokoli me narozdil od vsemoznych frikulinu naprosto nezajima. Cena noveho HW adekvatni funcionality pokreje tu spotrebu na desitku let. (a tak dlouho ani zdaleka nevydrzi) Kdyz si pustim na hodinu nejakou gamesu, tak to vygeneruje +- denni spotrebu toho athlona. A ty dve piva mesicne me fakt nevytrhnou.
Nemluve o tom, ze disky rozhodne min brat nebudou, a deska a CPU se na celkovy spotrebe podileji sotva 1/3... Mimochodem, to CPU ma TDP 64W. Coz je stav do ktereho se nikdy v realu nedostane. Takze vcetne desky a disku to mozna da 40. Takze se bavime o +- 5Kc denne. K smichu.
Straší mi tady kompík z roku 2000, Socket A, původně s Duronem "Spitfire" na 600 MHz s 256MB RAM a dotáhnul to s deskou VIA KT7 Pro po 15 letech provozu, přes 6 jiných procesorů až na Athlon 1100 MHz a 1,5 GB RAM.
Finálně je v něm GeFORCE FX5500 se !128! MB RAM, AGP 4x.
No a také udržuji server z přelomu tisíciletí a ten má Radeon 7000/VE.
A proč ten konec podpory zase tolik nevadí je, že:
* Pokud to dělá něco kde není třeba nové jádro, tak to pojede na starém, jako dosud.
* Pokud na tom někdo má nějaké aktuální jádro, tak na tom běží nejspíš CLI prostředí a vystačí si se standardní VESA, která jede dál.
* Pokud to někdo má jako retro stroj, tak tam nespíš bude mít Widle a Linux třeba v dualbootu (se šuplíkem na ATA disk).
Já tam mám dva šuplíky, dvě DVD vypalovačky, FDD mechaniku a ještě 3 volné sloty. Na samotné HDD bez šuplíku je tam dalších 5 slotů (prostě BIG Tower).
Problém by mohli mít ti, kteří v tom mají nějakou speciální GUI aplikaci vázanou na HW akceleraci, zajišťující chod neobvyklému HW a zároveň potřebující, kvůli bezpečnosti, nové jádro, protože to mají pověšené v síti a komunikující někam ven.
I tak by to bylo řešitelné, např. přes izolaci pomocí VPN.
Zažil jsem jednu takovou mašinku. Měla speciální ISA kartu s jedním dlouhatánským konektorem, který se větvil na "šílený" kabel s 10 LPT porty, které byly napojeny na stanice pro řízení vzduchotechniky/klimatizace. K tomu byla grafická aplikace s vizualizací, pro konkrétní řešení konkrétního zákazníka. Jen ta karta byla cca za 100K. Ten stroj byl, kvůli logování a reportům pro dodavatele, připojený do sítě.
Nechte bejt - ještě před necelým rokem jsem musel jednu (ATI Rage 128) vyhrabat z krabice, protože pasovala do jakéhosi CNC - pak stojíte před volbou, zda nahradit starý, ale spolehlivý stroj novým za milión, nebo sehnat stařičkou kartu a zase to zprovoznit. (Jasně, jednou na tu obnovu dojde - další kartu už v krabici nemám...)
Naštěstí na té mašině není třeba upgradeovat OS na nový Linux. ;o)
Zivotnost muze byt klidne 100+, jenze ... cim novejsi masinu mas, tim vic kurvitek v ni. Kdyz vemes soustruh s rokem vyroby 1900 ... (takovej sme meli ve skole) tak je to soustava ozubenych kol, a jeden elektromotor. Spravi kazdy polochromy kutil s jednou rukou. "generalka" = prelisujes loziska.
Kdyz koupis stejnou masinu s rokem vyroby 2020 ... tak v tom bude PWM, bude to mit 150 ruznych cidel, bude v tom nejmin 20 ridicich modulu, nejakej pocitac s pripojenim na sit, abys zjistil co chciplo, potrebujes na to vendorlock aplikaci a diagnostiku ... behem 20 let toho vyrobce koupi/preproda 20 jinych firem, takze po 20 letech nebudou ani schopni rict, ze neco takovyho nekdy vyrabeli, natoz od toho najit jakoukoli dokumentaci, nesezenes do toho naprosto zadny komponenty, protoze se uz davno nevyrabeji ... a uvist to do provozu by znamenalo celou tu kuvitkovou cast navrhnout a postavit znova, coz te bude stat asi tak tolik, jako nakup 10 novych.
A proto se tam kde to jde hromadej archeologicky kousky HW, a peclive skladujou, aby bylo za co menit.
Kdyz koupis stejnou masinu s rokem vyroby 2020 ... tak v tom bude PWM, bude to mit 150 ruznych cidel, bude v tom nejmin 20 ridicich modulu, nejakej pocitac s pripojenim na sit...
No hej, to je väčšinou daň za to, že sú zariadenia bezpečnejšie a lepšie sa s nimi pracuje. Ja dúfam, že right to repair a podobná legislatíva rôzne kurvítka poriešia.
Mam doma krabici (stejne jako vsici podobne postizeny) a v ni hromadku sitovek (i BNC), grafik, radicu, .... (samo vcetne karet do ISA) a pravidelne tyhle veci nachazeji vyuziti prave v podobnych boxech. Semo tamo se mi prozmenu dostane do ruky neco co nekdo vyradil, tak si z toho zase neco vemu.
Nekdy se to da i za velmi slusny peniz nekomu prodat, presne proto, ze porad radsi zaplati nejakou tu tisicovku za 20 let starou kartu, nez milion za novou krabici.
Nemluve o tom, ze ono to spis je milion za krabici, a dalsich 20 za nastaveni, serizeni, testovani, vyhozene zmetky ...
Tyhle veci se vymenujou tak, ze prijede buldozer, srovna to se zemi i s barakem, a postavi se to cele znova.
Zrovna co se týká fungování si to dovedu předsavit velmi dobře. Ano, pak takovouhle kartu už opravdu nepoužíváte na hraní; slouží prostě jako grafická karta k běžné práci na starším počítači. Asi byste se divil, kde všude se podobné věci vyskytují.
(Na odstraňování z jádra jinak názor nemám, zrovna u grafických karet je mi to dost srdečně jedno.)