Nedávno tady byla zprávička, že shánějí testery pro 32bit verzi. Asi není zase tolik zájemců, kteří by byli ochotní taky přiložit ruku k dílu. Je to komunitní projekt a ne něco co si koupíš v obchodě, tak když máš specifické nároky a přitom nejseš ochotný pomoct, tak nemůžeš čekat, že to za tebe udělají ostatní zadarmo.
Tak nějak. LUbuntu melo smysl právě na starý HW. Teď když budou chtít soupeřit s Xfce, Gnome a KDE, tak nevim nevim...
Lubuntu nemelo smysl na stary/pomaly HW, melo smysl kdyz nekdo chtel predconfigurovanej openbox, nebonevedel ze Xfcena tomtez HW beha stejne rychle, stejne (ne)narocne, ale s mnohem voce moznostma a pohodlnejsim/klikacim nastavenim vseho mozneho ;-) Staci vzit RPi s Rasbian, zmenit jeho LXDE na Xfce a pocitove je o rychlejsi ;-)
Nevím jak je na tom RPi s Raspbianem ale na Atomu s 1GB RAM mi LXDE reagovalo přece jenom rychleji než XFCE i když ani to není špatné. A co se týče nastavování, neměl jsem pocit že by mi na LXDE něco chybělo. Stejně člověk pracuje většinou jenom s programama a DE slouží jenom na spouštění těch programú. Dúležité je, aby DE zbytečně nespotřebovávalo prostředky.
ja to zkousel i na slabsim ARM Toshiba AC100 s 512MB RAM a Xfce bylo +- stejne rychle, resp. pocitove rychlejsi nez LXDE, ohledne RAM zabralo s Xfce po startu o asi 10MB vice...
pokud by lidi chteli DE bez moznosti nastaveni, tak nepouziva nikdo KDE a/nebo Gnome, sice je pravda ze primarni je pustit program, na druhou stranu to jak Desktop umoznuje pracovat s okny, co a jak zobrazuje na panelu, jake ma na panel aplety atd, atd.. to vse zprijemnuje/zpohodlnuje/zjednodusuje pouzivani Desktopu a tedy i tech bezicich aplikaci... ;-)
Z velké části z toho vychází i puppy linux, či jiné distribuce pro starší HW, jsem zvědav kam se přeorientují. Další věcí bylo, aže ovladače na lubuntu pro starší HW fungovalo bezchybně a dost se toho najde pro starší NTB, kdy ovladače jsou snad to nejhborší co může být. Počínaje i u Win...
Také jsem zvědav jak to dopadne s lubuntu.
Jen takový můj osobní postřeh z provozování Tumbleweedu s KDE5: nakoenc jsem KDE5 nasadil i v podobě Kubuntu 18.04 na stroji s C2D 6600 + i965 IGP + 4GB DDR2 a běží to z SSD poměrně svižně. Ano, je to hlavně stroj na internet či video hovory skrz fb messenger, ale svižnost KDE5 bych prostě nepodceňoval.
Něco jiného jsou Atomy, ale za to může Intel, že tu sra*ku vůbec měl tu drzost protlačit na trh (sám jeden takový stroj mám v péči ... https://diit.cz/clanek/netbook-s-atomem-v-testu-windows-7-starter-vs-linux-lubuntu-1504 ... ).
Dám sem taky jeden postřeh z testování KDE na netbooku s N2815 a 2GB RAM. Ne, že by to nebylo možné s KDE používat ale bylo cítit, že je to pomalejší. Otevírání menu s cca 0,5 s opožděním, pokud se spustila na pozadí indexace, tak jedno jádro jelo na 100% a PC se stalo nepouživatelným a pod. LXDE naproti tomu reagovalo okamžitě, žádná indexace na pozadí neprobíhala a celkově to bylo nebe a dudy.
Já používám hodně lubuntu na sociálních pc z elektrošrotu. A chodí to pěkně.
Xfce mi připadá že bere víc RAM a je náročnější.
Jakou distribuci která není náročná teď používat?
Docela se mi zdálo ok distribuce antix s prostředím icewm. Ale výchozí SW je spíš pro IT specialisty než pro seniory a BFU.
Jinak co se týče HW nároků a funkcí tak je otázka zda LXQt. bude takové odlehčené KDE které bude konkurovat mate a cinamonu..
Nenáročných distribucí na starší HW je spousta. Ať již "hotových" jako například zmiňovaný Antix nebo jakoukoli distribuci s nenáročným DE (JWM, Openbox, Fluxbox, .....).
Není přeci problém si na oblíbenou distribuci (například Arch je ideální jelikož neobsahuje bordel) nainstalovat oblíbené lehké DE, ne?
A co na starší stroje zkusit fork KDE 3? https://wiki.trinitydesktop.org/Trinity_Desktop_Environment
Je to jejich problém, nicméně pokud tohle distro nepojede na starších PC, na nichž má jedině smysl a poměrně malou konkurenci, tak se dá očekávat odchod minimálně části stávajících uživatelů a nepříchod minimálně části potenciálních uživatelů. Jestli to přežijí nebo zdechnou, to si musejí rozhodnout sami.