To máš tak... Mladá generace se potřebuje vyhranit vůči té přédchozí a tak za každou cenu chce inovovat. Jenže si neuvědomuje, že zdaleka ne všechno staré je špatné. A tak tu máme sbírku osmi takových případů...
A myslím si, že za 5 let (možná i za 10) tu bude stejná situace... 8 jiných a stejně neznámých jmen jako opozice k emacs nebo vim (oba dva jsou geniální a umí dobře a skvělé věci s textem).
No tak třeba konkrétně Kakoune je podstatně inovativnější než Neovim. Ten akorát přepisuje vnitřek Vimu, ale Kakoune se snaží předefinovat způsob práci s editorem (několik označení textu zároveň atd.). Dát ho do jednoho článku s nějakými trapnými variacemi pico atd. je skoro urážka.
Co na tom chces vysvetlovat? Autor prispevku proste nechape, ze cilem Kakoune je udelat neco jako vylepseny Vim, to znamena jeste produktivnejsi nastroj (z pohledu lidi, kteri editorum typu Vim holduji) a zbytecne se pta u konkretniho prikladu vylepseni "a co je na tom jako noveho". Ta otazka nedava smysl. Cituju z webu Kakoune:
Multiple selections in Kakoune are not just one additional feature, it is the central way of interacting with your text.
Jinymi slovy, Vi(m) ma nejakou filosofii, ktera (jak autori doufaji) pomaha co nejefektivnejsi praci a Kakoune ma zase svoji. Vetsina "normalnich editoru" umi akorat okopirovat ovladani a la WordStar.
Vam dochodcom musi fakt jebat. My vim a emacs nepouzivame pretoze su ZLE, ziaden vzdor ci heneracna priepast. Boli navrhnute v dobe mainframov ked klavesnice este ani sipky nemali. Baziruju na klavesovych skratkach co su vyssie mozgove funkcie miesto vizualnych menu/menubar nizsich mozgovych funkci. To je jen to zakladni ZLO. Stare psy nove kousky proste nenaucis. Oni zemrou v ideji ze emacs/vim jsou skvele. Nastesti pravda a ux ergonomie je jinde.
Máš velmi omezený pohled na věc. A vlastně, už Tvé označení vim/emacs za špatné jasně ukazuje, že máš přesně ten problém, který popisuji.
Jak ve svém klikacím nástroji (který vlastně velmi tajíš) upravíš soubor na serveru, který máš dostupný pouze přes IPMI a tedy emulovaný VT100 terminál na sériovém portu (to neznáš, je to totiž taky pěkně stará vykopávka)? Žádné SSH, žádná myš. To je každodenní realita každého většího datacentra. To pak najednou zjistíš, že i sed, grep a less mají své silné stránky. Co teprve takové AWK! Ale to budeš muset napřed vyrůst, dospět a naučit se používat i vyšší mozkové funkce (mám-li použít Tvůj příměr k důchodci).
P.S. Jaktože ten Emacs/VIM přežil takovou dobu, když je TAK ŠPATNÝ.
Ja si zase nedovedu predstavit, ze bych muset porad dokola zvedat ruku a brat do ruky mys kvuli kazdy blbosti. Eclipse CDT pouzivam uz 10 let, hlavne ale na prochazeni kodu. Jakmile toho potrebuji napsat vice, tak ze zase vratim k Emacsu, ostatni editory me proste zdrzuji.
PS: musim, ale uznat, ze moje zacatky s Emacsem byly hodne tvrdy a pouzival jsem ho jen protoze to pouzivali ostatni. Vsechno chce svuj cas a nic na svete neni zadarmo. Dneska zase rostu z toho, kdyz vidim jak nekdo bere do ruky mys jen proto aby prohodil poradi dvou slov na command line v bashi, a to jenom proto, ze neumi pouzivat clipboard s historii.
Znal jsem jeden textový editor. V DOSu pracoval. Klasik se jmenuje a pochází z českých luhů a hájů. Pitomec jsem si před mnoha lety zahesloval pár souborů a boha jeho si nemůžu vzpomenout na hesla. Netušíte někdo, jestli na to existoval nějaký „rozheslátor“? Co jsem se do toho formátu letmo díval, působí to na mě neprolomitelným dojmem.
Tady máš poslední verzi klasik3.2 Před chvíli jsem to zkoušel a je to bomba.Jetam textovy editor,tab.editor,kalkulačka,spravce souboru dokonce i solitaire.Pouštel jsem to v DOSu pod win3.11 ve virtualboxu pod ubuntu.
http://www.laaca.borec.cz/soubory/klasik32.zip
Hmm mcedit nepoužívám, ale zase, proč by na to menu nemohli klikat? Je to možná divné, ale pokud nemá mcedit dobře "naučené" klávesy (= lidi neví, že to je v nastavení), tak nemusí klávesy Fx dobře fungovat a použití myši je tedy logická volba (pro někoho, kdo se spokojí s editorem typu mcedit!). Ta totiž v MC funguje a dobře (jak v režimu mc, tak i v klasickém terminálovém přes Shift).
Popravdě, pokud bych neměl k dispozici Vim a musel se pro terminál rozhodnout mezi nano (pico) nebo mcedit, zvítězil by ten druhý. A kdybych si měl vybrat mezi všemi terminálovými editory kromě Vimu a Emacsu, tak by to byl starý dobrý Joe :-)
jasně já to vím, ale vem si, kdo je asi typický uživatel mceditu - někdo, kdo teprve na Linux přešel, rozkoukává se a třeba ani nechápe, z jakých důvodů nemusí Fx fungovat. Nebo prostě jednou za čas musí adminovat linuxovej server (a jsou spousty firem, kde se takové servery válí bez pořádné administrace). A když už tam ty funkce a i menu jsou, může být použití myšky celkem rozumná volba pro tento typ uživatelů. Až se rozkouká a pokud bude editace textu jeho denním chlebem, přejde na něco onačejšího.