Existují dokonce programy, které nedokumentované API Windows používají, třeba cygwin. Proto jsem ho také po tomto zjištění okamžitě vypakoval z počítače.
A vyhodili ste tiez ostatne programy pouzivajuce interne nativne API (ze ich nebude malo)? V pripade cygwinu ide o emulaciu POSIX API, ktore sa vo Win z velkej casti nachadza (nehovorim, ze je to dobre riesenie, ale mozno v niektorom pripasde to neslo inak, viz nizsie).
Microsoft akurat nedokumentovane api zobral "na dalsiu uroven". Nedokumentovane api sa stalo "pseudo-standardnym", pretoze ho zacali pouzivat najprv MS programy (nielen systemove) a potom to "odkukali" ostatni. Prvy pripad, co si pamatam, bol DOS busy flag za cias DOSu (niektore veci bez toho nesli) a podobnym stylom to pokracovalo dalej a teraz to musia riesit emulovanim starych bugov a stareho spravania.
Jasně, že nebylo možné asynchronně volat funkce DOSu - to byla jeho vlastnost. To, že se přišlo na DOS busy flag ale není nic jiného, než napíchnutí systému a rozhodně to nelze dát Microsoftu k tíži, jak se tu pokoušíte.
Aj bug je vlastnost. Obchadzalo sa to kvoli tomu, ze to inak neslo. Ci je to MS k tiazi, je skor otazkou nazoru. Vzhladom na to, ze "cista" cesta neexistovala, tak sa to stal muselo (pritom v tom case multitasking nebol zrovna novinka).
Este k tym extenderom: pointa bola, ze kazdy program, ktory chcel trocha viac, si musel napr. tahat so sebou ovladace hardwaru (zvukovych kariet, grafiky, tlaciarni...), pretoze DOS moc abstrakcie neposkytoval. Hackovalo sa, pretoze to inak neslo.
A taky Ty distribuce přinášejí základní nevýhody Linuxu. Jako například, že není možné vytvořit instalaci programu tak, aby fungovala na všech distribucích Linuxu.
Neni pravda. Ide to uplne podobne ako pod win: program si so sebou vlecie vsetky kniznice naviac. Nevyhody su jasne: v systeme je viac verzii tej istej kniznice, ak jedna z nich ma bezpecnostnu chybu, nestaci vymenit jednu kniznicu, ale updatovat kazdu aplikaciu; kazda z kniznic musi byt v pamati natiahnuta osobitne, pretoze kazda app pouziva tu "svoju" verziu, atd.
Ne, AdobeReader dělali profesionálové a Ti vědí, jaká je realita Linuxu. Vědí o tom, že napsat program, který by běžel na všech distribucích Linuxu je utopie a tak předepsali distribuce a jejich verze, na kterých zaručili funkčnost. S tím, že to samozřejmě může fungovat i jinde, ale nezaručují to.
Programatori jsou profesionalove a vedi, ze staci X a gtk >= 2.4 (ze je v requirementoch napisane nieco ine, je druha vec). Podobne ako autor ziadneho software pre Windows nezarucuje, ze to bude fungovat s urcitym patchsetom (a ze na kazdom fungovat nebude, to je realita s vyvojom sw).
No schvalne na kolkych distribuciach linuxu to nefunguje. A dajte to do pomeru k poctu existujucich distribucii linuxu a vyjde Vam uplne nepatrne percento. - parafraza na ine vlakno, neni to nejake podobne?:
No schválně kolik programů se rozbilo přechodem na Visty :-) A dejte to do poměru k počtu existujících programů pro Windows a vyjde Vám zcela nepatrné procento.
Free software ... je velmi vhodný pro nižší vrstvy - to je myšleno sociologicky, nebo jak? Co znamená systém je tu od toho, aby sloužil každému?
Osobně mám za to, že free software (zřejmě myšlen GPL SW) není výhodný pro nic vyjma "opisování". Možná to zní tvrdě, ale vysvětlím. Píšete, že na GPL SW spolupracuje řada lidí. Problém je v tom, že nové věci vyžadují koncept. Nad konceptem je nutné se pořádně zamyslet. Například když Linus a spol psali Linux, tak kompletně jedno volání po druhém opsali současné komerční unixy (funkci; u zdrojáků existují obvinění, důkazy asi ne). Proto se Linux naučil psát česky před pár lety, a teď objevuje Unicode. Kupodivu se zjišťuje, že unixy před 40 lety na Unicode nebyly stavěné, a UTF-8 přináší řadu problémů (například strchr nenajde znak s diakritikou, protože hledá byte, a v UTF-8 je znak s diakritikou multi-byte). Jo, kdyby se plánovalo na začátku... Rozšíření libc o wide character na straně jedné, a použití UTF-8 na straně druhé, to se také nepovedlo. Wide character podporuje jen část funkcí, třeba file system nikoliv. To přináší dost problémů (aplikace pracující v různých locales mohou psát jména souborů v různých code pages, a ostatní aplikace je vidí chybně). Navíc nad libc stojí toolkity (různé, což se také nepovedlo). Třeba Qt používá 16-bit wide character, glibc krmí UTF-8 stringy, a glibc interně pracuje s Unicode ve 32-bit wide characterech.
Kdyby komerční firma dělala projekt nového systému, nejspíš by Unicode zvolila jako default kódování, a zajistila by zpětnou kompatibilitu. Předem by věci rozmyslela, strávila by nad tím spoustu času, a teprve později by je napsala. Jenže tak je to s většinou věcí. Jak chcete vyvíjet koncepty v GPL komunitě? Zatím je GPL převážně o těch opisech.
Obávám se, že tvůrci koncových uživatelských aplikací do GPL nikdy nepůjdou, protože by to zničilo jejich business (problematika kterak napsat program pro správu hotelu pod GPL, a vydělat). Problém je v tom, že v případě Linuxu dělá komunita vše proto, aby byl veškerý SW pro Linux buď pod GPL, nebo bylo jeho psaní pořádně znepříjemněno. K tomu komunita čeká, že jí půjdou vstříc výrobci HW. A vítá je tím, že je nutí otevírat zdrojáky driverů.
V čem je třeba MSN nebo AOL "uzavřená pseudosíť"?MSN dnes a MSN na začátku devadesátých let jsou dvě odlišné věci. K dnešní podobě byl MS donucen vnějším tlakem a s původními záměry nemá prakticky nic společného. Ono je velikou módou překrucovat historii, že? Kde já to jen viděl? Aha už si vzpomínám, u bolševiků.