"Fairsearch" uz je provareny: http://www.techdirt.com/blog/?company=fairsearch
Problem je ten, ze android je zviazany so sluzbami googlu a ma dominantne postavenie. Je tam search, youtube, gogle talk, kontakty z gmail, google calendar, google maps atd ...
Pri spore s opery s microsoftom tiez neriesili, ze si clovek moze nainstalovar linux s prednastavenou operou, alebo vyrobcov pocitacov mohli presviedcat, aby do windows nainstalovali operu a explorer nejak skryli.
"Problem je ten, ze android je zviazany so sluzbami googlu a ma dominantne postavenie."
Android NIE JE zviazany so sluzbami Google. Iba sa v drvivej vacsine pripadov dodava s predinstalovanymi aplikaciami ktore su naviazane na sluzby od Google. Ale ked si flashnes napriklad CyanoGenMod, tak nema ziadne Google sluzby (ziaden Play, Gmail atd...) ale tie su v druhom baliku (ktory si vacsina ludi flashuje hned vzapati a pomocou neho si pridaju tie Google sluzby - lebo ich aj tak chcu). Ale ked nechces sluzby Google, tak si mozes flashnut len CM samotny a mas to uplne bez Google a je to legalne.
Je pravda, ze holy Android bez Google sluzieb chce malokto. Ale ci je to zneuzivanie dominantneho postavenia (zo strany Google), je vysoko otazne. Napriklad niektore modely fonov predavane v Cine vobec nemaju sluzby od Google (kedze cinska vlada a Google sa nekamaratia), maju tam svoj vlastny cinsky Market (ne-Google), nie je tam Gmail, nie je tam vyhladavanie od Google, nie je tam Youtube (a samozrejme ani ine ne-G veci ktore cinskej vlade nevonaju, napr. Facebook ci Twitter)... Su tam skratka cinske alternativy a pre Cinanov je to funkcny Android, uplne "odgooglovany" (a mozno je tam aj nejaky bonus od vlady navyse, to uz neviem). Cinania toto pritom vybavili uplne legalne (uz som videl aj CDMA fon Motorola pre cinsky trh a nebol to fake, ale ozajstna Motorola, aj ked samozrejme lowendovy model) a moze to urobit ktokolvek.
A takisto si velki operatori davaju vyrabat modely telefonov so specialnym firmverom, kde su pridane Markety operatorov (operatori sa snazia zarobit aj touto cestou)...
Podla mna Google nerobi ziaden priamy natlak na vyrobcov mobilov ci operatorov, o nicom takom som nepocul (zato som pocul o dost brutalnych tlakoch Intelu na vyrobcov PC ci o tlakoch M$ na vyrobcov PC). IMHO to vyrobcovia mobilov robia z pohodlnosti - Google tie sluzby prevadzkuje, su funkcne a atraktivne pre koncovych uzivatelov, tak vyrobca fonu iba vyrobi svoje UI (aby sa aspon nejako odlisil od inych vyrobcov) a ma vystarane.
Mne sa skratka nezda, ze by boli nejake dokazy o tom, ze Google je ten co zneuziva dominantne postavenie. Samozrejme Google MA dominantne postavenie a snazi sa z neho vytazit co najviac... ale zatial som nepocul o nekalych praktikach.
Ta otázka je velmi podobná té, zda přibalení Internet Exploreru zdarma do každé instalace MS Windows je v pořádku. Nic vám nikdy nebránilo nainstalovat si prohlížeč jiný a Internet Explorer nepoužívat. Navíc byl zadarmo.
A odpověď, zda je toto chování zneužitím dominantního postavení už známe - ano, je.
Takže řešení bude asi opět šalamounské - při prvním nastartování mobilu se vás bude muset zeptat, zda chce standardní Android, nebo CyanoGenMod, nebo něco dalšího.
Aby nedošlo k omylu - já jsem proti tomu to řešit, stejně jako jsem nechápal proč se vede křížová výprava proti Internet Exploreru na poli EU místo na poli technologickém. Každopádně jsem pro, aby se měřilo oběma stejným metrem. Obzvláště když vím, že jsem hloupý - v době sporu kolem IE mi řada diskutujících narovinu řekla, že "jestli ten problém nevidíš, tak jsi blbej". Neviděl jsem ho tehdy a ani teď ho nevidím. Ale byl jsem poučen, že to ještě neznamená, že tu ten problém není.
To neni tak celkem pravda. Minimalne od W98 MS dela, co je mozne, aby IE byl neoddelitelnou soucasti systemu. Bez nej neudelate Windows update, vykresloval a snad snad i jeste vykresluje desktop, vyuziva ho Utlouk k zobrazeni html mailu a kdo vi, co jeste. Muzete sice nainstalovat jiny prohlizec, ale IE se nezbavite. A kdyz uz tam je, tak rada lidi ho pouziva a o jinem nepremysli.
Osobne, kdybych mel androidi telefon, tak bych dal prednost tomu, aby na nem nic nebylo a ja si mohl doinstalovat, co se mi zachce. A kdybych nahodou zesilel, tak abych si mohl doinstalovat i aplikace od MS. Podobne bych to ale chtel i od MS, ktery hazi vyvojarum neprijemnych konkurencnich aplikaci klacky pod nohy, kdyz jim budto neumoni dat aplikace na jejich market nebo jak tomu rikaji nebo jim neumozni pristup k API, aby jejich aplikace bylo velmi obtizne napsat a jeste lepe, aby byly velmi pomale ve srovnani s aplikacemi MS. S timto ristupem ale vubec nevidim duvody, proc by mel MS prskat proti Androidu, kdyz soudruzi z Redmondu jsou jeste vetsi svine, nez Google.
> Každopádně jsem pro, aby se měřilo oběma stejným metrem.
To jsem taky. Ale jestli ten stejný metr má znamenat, že po provedení jedné blbosti budeme provádět další blbosti stejného typu, tak nevím.
Chápu námitku, že pokud toto Google ustojí, není s tím spojeno, že by byl Ballot screen odstraněn. Ale znamená to, že kvůli jednomu pokřivení máme akceptovat další pokřivení? Že se tato dvě pokřivení vyrovnají? No nevím. Ono se to blbě vyčísluje. Neumím odpovědně říct, kam přesně vede Ballot Screen (Něco je jasné, ale přesně to spočítat neumím.) ani kam případně povede zatím ještě neznámá regulace pro Google. Jak moc se vzájemně vyruší a jak moc budou mít jiné dopady, to si fakt netroufám odhadnout.
Proto budu radši, když to neprojde. To říkám, přestože držím akcie Nokie. Akcie Googlu nedržím.
Kdyby si Google vymohl, že MS bude muset mít dvouprohlížečový Ballot Screen (IE a Chrome) a MS teď chtěl třeba na Androidu třeba dvouvyhledávačový Ballot Screen (Google a Bing), byla by to trošku jiná situace. Ty firmy by si pak neměly co vyčítat. Ani to by nebylo ale úpně čisté.
Zatahování vlád do sporů mezi konkurenty začalo v IT s případem United States v. Microsoft, za kterým staly společnosti Netscape a AOL. Milton Friedman to trefně komentoval:
From now on the computer industry, which has been very fortunate in that it has been relatively free of government intrusion, will experience a continuous increase in government regulation. Antitrust very quickly becomes regulation. Here again is a case that seems to me to illustrate the suicidal impulse of the business community.
http://www.cato.org/sites/cato.org/files/serials/files/policy-report/1999/3/friedman.html
Bohužel se jeho slova potvrdila. Už tu máme Ballot Screen, firmy dostávají pokuty za držení údajů které jim uživatelé dobrovolně dali v souladu s uveřejněnými pravidly atd. Tenhle případ je jen pokračováním trendu. Dovedu samozřejmě pochopit, že když neúspěšní konkurenti na MS poštvou regulátora, tak on udělá totéž. IT průmyslu jako celku tyhle "antimonopolní" tahanice neprospějí, ale už zřejmě není cesta zpět. IT bude časem zregulováno tak, že se firmy jedoucí v tomhle průmyslu nestačí divit :(
byly tam právě že _dva_ problémy:
1.) oficiálně možná ne, ale existovaly "drobné technické diskompatibility", kvůli kterým jeden čas opravdu nebylo možné NN nainstalovat (to mám z druhé ruky, ale zní to věrohodně).
2.) na tohle pravděpodobně ostatní naráželi - IE opravdu dost dobře nepoužívat nešlo, obsahoval totiž techniku "zpětného háku": místo postupu "vyvolání fce ve vrstvě N" -> "provedení ve vrstvě N-1" se funkce obrátí nazpátek na "zahákovaný" program ve vyšší vrstvě a výsledek jen přepošle. Osobně vyzkoušeno: IE jsem pochopitelně ihned deaktivoval, ale odinstalovat ho nešlo; když jsem po chvíli chtěl změnit tapetu, vykouklo na mě okýnko "Musíš aktivovat IE!" - systémová funkce totiž byla schopná použít jen .BMP a jiné formáty (v tomhle případě JFIF, ovšem ;-) ) měla nařízeno přehodit na IE.
"Vtip" byl samozřejmě v tom, že č. 1 se dá okecat ("oddělení kontroly nezachytilo náhodnou chybu; už jsme ovšem provedli příslušná opatření..." - jenže ony existují kritické okamžiky a když se "náhodou" trefí...) a č. 2 zase úředníkům nevysvětlíte :-( , kdežto odborníkům je to jasné hned (LO to, pochopitelně, _nechce_ vidět).
P.S.: tím jsme u jednoho z deficitů současné civilizace - ve více oborech jsou "jasné a důležité" problémy k řešení, ale ostatním lidem se špatně vysvětlují a tak si každý říká "ale, co, zatím to fungovalo, však "oni" si to nějak vyřeší" a proberou se (a to ještě v lepším případě) až když se z nich také stanou "oni" a nemůžou s tím pohnout...
Google prece Android moc nepouziva, ten pouzivaji vyrobci telefonu a tabletu atd. A kdyz si chteji stezovat na nadmerny podil v mobilnim vyhledavani, tak se obavam, ze i kdyby pri prvnim startu naskocil ballot screen na vyber vyhledavace, stejne to zase skonci vetsinou u google. Ten vetsinou pouzivaji lidi i na svych PC, tak nevidim duvodu, proc by si meli na mobilech zamilovat Bing.
BTW, kdyz jim tak jde o spravedlive rozdeleni trhu, proc se tak zurive brani Firefoxu na mobilnich Widlich? Ze by proto, aby uzivatele pouzivali akorat IE s defaultnim Bingem, coz ale statistiky moc nezveda, protoze telefony s Widlemi moc na dracku nejdou?
Pozor - Microsoftu a ostatným vadí to, že Google dáva Android zdarma a v ňom nainštalované svoje programy a tým zvýhodňuje svoje služby.
Ako keby sa MS a spol nemohli dohodnúť s výrobcami mobilov, nech zdarma inštalujú aj ich programy. Len či sú ochotní poskytnúť svoje produkty zadarmo.
Podľa idnes:
Jádrem nového obvinění je tvrzení, že Google má zneužívat Android “jako podvodnou cestu ke zvýhodnění pro klíčové aplikace Googlu díky sedmdesátiprocentnímu podílu na nově prodaných smartphonech”. Konkrétně tedy, že ačkoliv samotný systém je dostupný zdarma, nutí výrobce, aby společně s klíčovými službami jako YouTube nebo Mapy instalovali celý balík jeho aplikací a dali jim prominentní místo v systému.
Takže nejde len o vyhľadávanie, ale o celý balík služieb.
Pozor - Microsoftu a ostatným vadí to, že Google dáva Android zdarma a v ňom nainštalované svoje programy a tým zvýhodňuje svoje služby.
+1 Když je to open source, mělo by být MS a spol. dovoleno tam do základu dát svoje aplikace/služby/poskytovatele účtů (pokud jsou dostatečně kvalitní). I když bych raději viděl opačný přístup, tedy všechny tyhle věci ze základu vykopat a nechat uživatele, ať si to nainstaluje z Play Store. Nebo jiného obchodu.
Ako keby sa MS a spol nemohli dohodnúť s výrobcami mobilov, nech zdarma inštalujú aj ich programy. Len či sú ochotní poskytnúť svoje produkty zadarmo.
Jj, když MS tímhle přístupem prosazuje UEFI Secure Boot, tak ať se taky snaží ;-)
1. Tam nemá zaháčkované svoje služby snad ani Google, možná vyjma Google Web Search a Location API. Většina služeb Google jsou V Androidu jako aplikace mimo AOSP. Čistý Android dokonce umí sync snad jen s MS Exchange, takže s Googlem to je problém...
2. I kdyby měl, chtít po něm, ať tam přidá <doplňte si sami> je stejná blbost jako chtít po MS, ať přidá Ballot screen. (Že jedna blbost soudy prošla ještě neznamená, že budu hájit druhou...)
>Ako keby sa MS a spol nemohli dohodnúť s výrobcami mobilov, nech zdarma inštalujú aj ich programy. Len či sú ochotní poskytnúť svoje produkty zadarmo.
Toz proc ne? Hlavne, kdyby tyhle kramy, jak od Google, tak od jinych, nebyly narvane v ROM, ale v nejake flash pameti, aby se jich clovek mohl snadno zbavit, kdyz je nechce, aby mu v telefonu nezaclanely. Nebo aby se porizovaly pres market, vcetne tech od Google. Idealni telefon by obsahoval jen nezbytnych par ptakovin a zadne nevyzadane sracky.
Ježiš, Bing jako vyhledávač? To bych raději půl dne dostával facky. Google prostě UMÍ vyhledávat, na rozdíl od konkurence. A nebo ty překlady - v Bingu je to naprostá katastrofa - Google je zas lepší. Proč těm blbcům vadí, že chceme používat to nejlepší? ;) Haha, MS se zas předvedl. Vždy se osypu, když si něco nechám Bingem ve Facebooku přeložit. ;) Já bych si tam přál Google. :-D :-D
Microsoft Translator mi pro rozšířené jazyky přijde celkem dobrý. Na WP navíc můžete překládat třeba i vyfocený čínský text do angličtiny (podobně jako to umí placené Word Lens pro pár evropských jazyků), což je fakt super. Bohužel podpora češtiny je v translatorech od MS i Googlu tragická; u MS pravda tragičtější než u Googlu.
Hm, tak jsem to zkusil. Nasel jsem clanek na Google News a nechal si ho prelozit z anglictiny do francouzstiny od MS i od Googlu. Tezko rici, ktery z prekladu je horsi, ja bych rekl, ze za hovno stoji oba, i kdyz kazdy ma sva specificka uskali srozumitelnosti. Clovek by asi musel pouzit oba, aby nejak vydedukoval, co chteli vlastne v puvodnim clanku rici.
"za hovno stoji oba" - sice řečeno vaším jazykem, ale s obsahem bych v podstatě souhlasil
"kazdy ma sva specificka uskali srozumitelnosti" - jednoznačně. Na překlad beletrie to fakt není :), ale pokud potřebujete přeložit něco jako "pozor žraloci", "kachna na chilli papričkách" nebo "vložte na pět minut do vroucí vody a podávejte se sklenkou tequilly", tak to nějak dáte. Zkoušeno na lidech - strávil jsem už dost času v různých prostředích, kde pro mě byl právě počítačový překlad jediným způsobem komunikace s většinou okolí.
Na pláže moc nejsem, ale když se na nějaké ukážu, tak pochopitelně s telefonem běžícím na Windows Phone :). Žraloci většinou moc nehrozí, ale když špatně pochopíte ceduli "koupání zakázáno, na této pláži se již utopilo 150 lidí", tak vás to může do smrti mrzet. Horší zpráva je ta, že vás to pak nebude mrzet dlouhá léta, ale spíš jen desítky minut.
Automatické překlady jsou dost úděsné, ale na druhé straně jsou skvělé ve srovnání se situací bez jakéhokoliv překladu. Pro použití při komunikaci se živým člověkem není špatné přeložit text tam a zase zpátky; pokud to dál dává smysl, nejspíš to pochopí i druhá strana. Časem pak zjistíte, které věci fungují přijatelně, a které rovnou formulovat jinak. A dokonce se takhle dá naučit kus cizího jazyka.
>Pro použití při komunikaci se živým člověkem není špatné přeložit text tam a zase zpátky; pokud to dál dává smysl, nejspíš to pochopí i druhá strana. Časem pak zjistíte, které věci fungují přijatelně, a které rovnou formulovat jinak. A dokonce se takhle dá naučit kus cizího jazyka.
No, jestli jste se takle ucil mluvit francouzsky, tak tedy pozdrav pan buh.
U GTranslate se hodí překládat do angličtiny. Ostatní překlady probíhají prý přes angličtinu. Je to vzhledem ke způsobu fungování pochopitelné a napovídá tomu fakt, že u offline dat v aplikací pro Android se dají stáhnout jednotlivé jazyky (nikoli dvojice jazyků!) kromě angličtiny.
Většinou to používám, pokud vidím text, ze kterého neznám ani písmeno (cyrilice, kanji, katakana, hiragana, ...). Tam se to hodí. Občas i u jazyků v latince jako fr nebo pl. U polštiny se dá (a hodí se) porovnávat s originálem.
Už jsem měl i kuriózní použití a to na překlad UI _do_ slovenšťiny. Nebyl problém odhadnout, zda je překlad správně.
Na překlady UI se hodí tohle:
http://www.microsoft.com/Language/en-US/Terminology.aspx
TBX je TermBase eXchange, ISO 30042. Že není rozšířený? Mezi lokalizačními firmami ano. Já mám starší verzi těch samých dat v XLS, třeba to MS někde ještě nabízí.
http://en.wikipedia.org/wiki/Translation_memory#TBX
Celý vývoj okolo M$ sa mi začína čím ďalej viac páčiť. Najprv začína predávať svoj majetok: http://www.dsl.sk/article.php?id=13960&hot=5, teraz pre zmenu škrieka ako postrelený vták, prípadne kope okolo seba ako zle zaklaná sviňa. Len tak ďalej, som veľký optimista. Začínam veriť, že ešte počas svojho života sa dočkám ako M$ skončí na smetisku dejín, kam určite patrí, a bude tam mať čestné miesto.
Tady nejde o nějaké zneužívání Androidu. Skutečná podstata problému je, že generace, která je totálně závislá na woknech, protože tenkrát v našem prostoru nic jiného nebylo, je nahrazena další generací, která už vyrostla v prostředí alternativních OS a je jí jedno na čem jede. Hlavně, když je to zdarma a dělá to, co má. Tedy Macroshit si vlastně stěžuje, že jej opouští jeho ovce, které byly na něm zcela závislé a mohl si dělat s nimi co chtěl. A chce, aby EU mu je nahnala zpět do jeho náruče.
Podle mě počátek vzpoury userů proti M$ začal Vistou. Tam poprvé useři se vzepřeli a řekli takto ne. Sice MS viděl, že to opravdu začíná praskat, tak vydal SP v podobě W7, ale už placený SP. Upadl do spokojenosti, že W7 měly úspěch, ale ne už takový, že by nahradily XP. Jenže mezi tím se nenápadně prodralo Ubuntu do stavu použitelnosti a začalo se šířit mezi prostým lidem. A tento okamžik MS buď prošvihl nebo ignoroval. Na každý pád je to ten pověstný kamínek, co strhl lavinu, jejímž výsledkem je Android jako začátek, teď je Ubuntu ve stavu, kdy je schopno nabídnout stejné prostředí od desktopu, přes tablet k mobilu a to tak nějak MS nemá a i kdyby měl, tak ne zdarma.
Tedy i když to nevypadá, tak MS už teď žije z podstaty a řekl bych, že tady v tom drobném HW mu ujel vlak a pozvolna se zmenšuje jeho životní prostor a je docela možné, že wokna skončí pouze jako firemní OS, nebo bude přežívat na zkomírajícím klasickém desktopu. Jestli to půjde takto dál s podporou Linuxu, či spíše opensource obecně, tak za takových 5 let pokud se MS neprobere, bude jeho impérium značně v rozkladu. A dorůstá další generace, která MS bude ignorovat ještě víc než ta, co došla po nás.
To mi připadá dost vtipné, asi protože mám trochu delší paměť než vy. Svého času jste se mohl dočíst, jak to MS úplně zabil přechodem ze spolehlivého DOSu na ošklivé a padavé Windows (kterým jsem se i já bránil, co to šlo). O pár let později to "zabil" svými Windows 95 které chtěly celé 4MB paměti, pak zase nucením uživatelů do přechodu na "omalovánkové" a HW nesmírně náročné Windows XP. Pak to zabil Vistou, dnes to nově všechno zabily Windows 8. Minimálně do roku 1998 se vyzdvihuje Linux jako skvělá náhrada Windows pro desktop. I ve zdejších článcích najdete s odstupem času velmi vtipné příběhy o skvěle povedených instalacích, povídání o tom jako Windows už nejsou vůbec potřeba, a samozřejmě jak příští rok bude rokem Linuxu na desktopu. Uplynulo moře času, a tyhle pohádky jsou pořád stejně mimo.
MS má pevnou pozici na desktopu, a tu mu nejspíš nikdo nevezme (Ubuntu má už léta dost práce samo se sebou, s Unity, Mirem a kdo ví čím ještě). U telefonů mu jednoznačně ujel vlak, což je tristní, protože svého času byly Windows Phone velmi oblíbené, a MS si sám nechal přerůst konkurenci Applu a později Androidu přes hlavu. U tabletů je to trochu jiné, protože MS asi nechtěl nabízet placku s browserem, na které se nedá nic rozumného dělat. Nicméně HW je dnes na takové úrovni, že Windows můžou i do tabletů (a Windows 8 na to mají i vhodné GUI). Samozřejmě dohánět ten ujetý vlak v telefonech a tabletech bude MS stát spoustu úsilí a peněz. Ale protože má dost peněz, odborníků i zkušeností, neviděl bych to tak špatně. Například Windows Phone jsou velmi dobrý produkt, a postupně si získávají trh v Evropě, Jižní Americe, Asii, a časem jistě dojde i na USA.
A co bude za pět let? Podle mě bude mít MS dál silnou pozici na deskopech a serverech, nově na konvertibilních tabletech, výrazně posílí na telefonech, a určitě se dočkáme nějakých experimentů s "oblékacími" počítači, ovládáním gesty apod.