+1
Bohuzel dost (blbych) lidi nechape v cem byly vyhody *nixove koncepce, tak nechapou proc tolik vadi windowsovateni Linuxu (systemd ~ svchost.exe, binarni log, komplexnost na urovni blackboxu). RedHat sleduje svoje zajmy v oblasti cloudove virtualizace a (hloupych) vestavenych a mobilnich zarizeni, tim logicky na ukor klasickych serveru i desktopu.
Nebo jste vy sám dinosaurus, který nechápe, že nový svět nebude o konkrétním os ale o svobodném sw a svobodných datech. A ty si sám namixujete vy nebo libovolná firma do potřebného mixu.
Většina uživatelů nepracuje na počítači ale používá počítač k přístupu práci nebo zábavě, která běží někde na serveru. Operační systém se stává nepodstatným. Na serveru i klientovi.
Pokud vám nevyhovuje produkt RH, vezmete jiný. A možná zjistíte, že RH nemá tak velký vliv, jaký mu vy své profesionální deformaci/zaslepenosti přičítáte.
A vy zas nechápete, že když si někdo pláče o Linuxu, Redhatu, systemd apod., tak pláče kvůli těm serverům. Vy si mixujte co chcete, pracujte si a bavte se. Ale nenadávejte tady do dinosaurů někomu, kdo se vám stará o server tak, aby vás už OS na vašem zařízení nemusel zajímat.
A komu presne vadil staru dobry SysV init, s prehlednou a srozumitelnou konfiguraci? Potrebujeme Systemd kvuli tomu, aby nam stroj o chvili rychleji bootoval, jako by bootovani byla hkavni cinnost, kterou na stroji delame? Mel jsem za to, ze na to se soustredi hlavne uzivatele Windows.
I po staru Linux nabehl rychleji, nez Widle a to navic se spoustou sluzeb a treba i tezkym grafickym prostredim. Me osobne to ke stesti staci.
Jiste ten uzasny management, ktery odmita delat naprosto cokoli, protoze administrator neni dostatecne velkej administrator? Ten uzasnaj management, kterej se rozhodne, ze nebezici sluzba bezi a tim padem ji proste nelze nastartovat a je o tom presvedcen i po restartu celyho systemu? lol lol lol
Ad uzasnaj management, kterej se rozhodne, ze nebezici sluzba bezi a tim padem ji proste nelze nastartovat a je o tom presvedcen i po restartu celyho systemu - pokud SCM nezkusí servis nastartovat, tak nemůže běžet. Jestli ho SCM zkusil spustit záleží na nastavení servisu, a pokud o start se dá nastavit v logu.
Jak konkrétně se u vás projevuje, že servis nelze nastartovat, protože běží? A o který servis jde? Je to běžný servis, nebo nějaká praseckost používající srvany nebo Apache Commons Daemon?
Pred mnoha lety (ale nic moc se ve W nezmenilo) jsem pro Windowsy programoval nejake servisy. Musim rici, ze takovou prasarnu opravdu tezko pohledat. Ono to je na MSDN popsane docela hezky, ale praxe je uplne jina.
Kdyz by se Linux mel inspirovat, tak rozhodne jinde nez u Win, treba OS/X nevypada uplne spatne.
Já windows services programuji celkem často a v zásadě je to velice jednoduché (pod .NET) i jejich instalace. Jednoduchá service může být hotová do 5 minut i s instalací. Pokud se jedná o složitější service, tam už se člověk musí poprat s jednotlivými metodami, ale to je společné pro celé programování.
Cha, popiste co by me melo vadit na stavajicim zpusobu startu systemu a sluzeb.
Heslovite, moc by me zajimalo co se prave mne desktopoveho i serveroveho uzivatele tyka. Co mi opravdu vadi bez ceho si musim cely system rozbit a zeslozitit?
Prosim o konstruktivni diskuzi. Zadny flame na to vam nebudu reagovat.
Leta pouzivam xBSD a nema to zadne problemy at na desktopu nebo serveru aby to potrebovalo horor jako je systemd. OS s tim nastartuje stejne nebo spise rychleji nez s systemd, skvela dokumentace, design, pravidelny vyvoj a vylepseni.
Stejne tak leta delam s Linuxem a s klasickym init jsem nenarazil na problem, ktery by diky jeho Unix filozofii nesel vyresit. Opet snadne, slusny design, za ta leta vypracovana dokumentace a vyvoj/zlepseni probihalo taky.
Cely systemd je jen priprava na vendor lockin. Reci o open source jsou jen PR pindy od RH stejne jako od plno firem dneska, kterym zastiteni Linuxem umoznuje se tvarit jako spasitele sveta pred proprietarnim "zlem". Doporucuju podivat se na historii pripadu USL vs BSDi a historii SystemV a odvozenin plus BSD a proc BSD vyhralo. Linux vznikl z podobnych duvodu a proto mel taky uspech stejne jako BSD, ale ted mu hrozi to co se stalo presne tehdy pred lety s komercnimi Unix.
Víte, ony se tu míchají dvě věci. Chodíme do práce pěšky, občas popoběhneme. Stěžujeme si, že je to pracné a bere to čas. A chceme kolo. Pak se objeví někdo, kdo nám to kolo slíbí. Čekáme a bavíme se o tom, zda to bude silniční speciál, nebo nějaké terénní kolo. Někdo říká, že by bylo fajn, kdyby to bylo dvojkolo, jiný říká, že starý favorit by mu úplně stačil. Pak přijde den D a kolo je odhaleno. Je to staré, 50Kg vážící monstrum značky "ukrajina". Bez možnosti změny převodu a dokonce bez volnoběhu, takže se musí neustále šlapat.
No a část z nás, co chodíme pěšky, jsme naštvaní, že jsme čekali víc. Jiní jsou rádi, že alespoň něco, protože se sice nadřou, ale ušetří půlku času. Pár z nás raději bude dál chodit pěšky. A několik se jich snaží sehnat někde "opravdové kolo".
A tak nějak já vidím systemd. V zásadě to dělá to, co by od toho člověk čekal. Ale tak nějak jsme asi čekali, že toho bude dělat víc a lépe, a zároveň jsme čekali, že některé věci bude dělat snáz nebo raději vůbec. Prostě je to moloch, nikoliv to elegantní lehké řešení, co jsme si vysnili. Lepší než původní řešení to ve většině případů asi bude, ale prostě jsme zklamaní, čekali jsme víc.
No a ta druhá věc je ta, že v tomhle případě nám rovnou i bourají chodníky. Ti, kteří by rádi raději dál chodili pěšky, najednou nemohou. I oni musí používat něco, co nechtějí, z čeho jsou zklamaní. A to budí ještě víc povyku než nenaplněná očekávání.
A zpátky k vaší otázce: on ani systemd není rozumná alternativa. Ta ještě nevznikla. Možná je to dnes to nejmenší zlo, ale dobré to tedy není. A jeho prosazování často spočívá v tom, že se z něj dělá jediná alternativa.
Třeba v tom, že člověk nemusí psát několik set řádků dlouhý init skript, navíc často plný ošklivých hacků, aby to vůbec fungovalo? Netvrdím, že považuji systemd za nejšťastnější řešení, ale jak již zde zaznělo, žádná lepší alternativa k systemd v nynější době bohužel neexistuje...
To je zvláštní. Když Sun uvolnil OpenOffice nebo Javu, tak to byl skvělý tak. Když MS uvolní .NET, tak parazituje. Kde je ten rozdíl mezi skvělým krokem a parazitováním?
Ad Pomalu ale jiste konci - .NET nebo MS? FYI MS v posledním kvartálu hlásí nárůst tržeb o 25%, a zisk 4.54mld USD. Konec podle mě vypadá trochu jinak :)
Ad parazite jsou casto velmi uspesni - otázkou je, koho definujete jako parazita. Třeba výrobce kterého si původně Apple najal na výrobu iPhonů, a který časem přišel na to že je výhodnější poskládat smartphone pod svým jménem? S freewarovým OS do jehož vývoje neinvestoval ani korunu, a který si upravil po vzoru iPhonu až do detailů jako je rozmístění ikon a jejich barva?
Nebo člověk který začne vývoj OS tak že vezme dokumentaci komerčních OS a začne jejich funkce opisoval jednu po druhé, poněkud bez ladu a skladu?
"Výpalné" od výrobců Androidu tvoří jen malou část příjmu MS. Oni samozřejmě neplatí je MS, platí spoustě dalších. Licencování patentů je v průmyslu naprosto běžné.
"Výpalné" od výrobců Androidu tvoří jen malou část příjmu MS. Oni samozřejmě neplatí je MS, platí spoustě dalších. Licencování patentů je v průmyslu naprosto běžné.
Nicmene tvori znacnou cast prijmu MS z mobilnich telefonu, ne-li jejich vetsinu. Licencovani je bezne, co je ale mene bezne je to, kdyz nekdo vyhruzkami patentovym soudem nekoho primeje k placeni vypalneho za aburdni patenty, ktere se na vec eventuelne nevztahuji nebo jejich absurdita je takova, ze by neustaly soud, nicmene obet radsi plati, protoze vi, ze naklady na soud proti bohate korporaci by financne neustala. Existuje silne podezreni, ze to je presne to, co MS dela. Proto take seznam tech patentu, za ktere se plati, nesmi byt nikde zverejnen.
Ad tvori znacnou cast prijmu MS z mobilnich telefonu, ne-li jejich vetsinu - jak jsem psal jinde, na smartphonech podle všeho ještě pořád vydělávají jen Apple a Samsung. Zbytek výrobců se potácí okolo nuly, nebo je daleko pod ní.
Ad mene bezne je to, kdyz nekdo vyhruzkami patentovym soudem nekoho primeje k placeni vypalneho za aburdni patenty, ktere se na vec eventuelne nevztahuji nebo jejich absurdita je takova, ze by neustaly soud, nicmene obet radsi plati, protoze vi, ze naklady na soud proti bohate korporaci by financne neustala - to je samozřejmě nesmysl. Výrobci platí protože patenty porušují a jejich právníci jim řekli, že by soud projeli. Kdyby si mysleli že soud vyhrají, asi by neplatili stovky milionů dolarů ročně.
Ad Proto take seznam tech patentu, za ktere se plati, nesmi byt nikde zverejnen - zjevně ho minimálně část zveřejnila Čína, konkrétně 310 patentů.
http://images.mofcom.gov.cn/pep/201404/20140408143159274.docx
Zbytek výrobců se potácí okolo nuly, nebo je daleko pod ní.
Samozrejme, nikoliv MS. Duvody zname.
Výrobci platí protože patenty porušují a jejich právníci jim řekli, že by soud projeli.
Nebo jim pravnici rekli, ze by je MS usoudil vecnymi odvolanimi k smrti, protoze nemaji zdaleka tolik penez, co ma MS. Prikladu, kdy velka firma utahala u soudu malou, by se jiste par naslo. A to ta mala firma treba byla v pravu.
zjevně ho minimálně část zveřejnila Čína, konkrétně 310 patentů.
Jo, koukam na to. Pocitam, ze se vetsinou jedna o genericke veci, na ktere by drive nebo pozdeji prisel kazdy, kdo dela v dane domene, akorat by je treba jinak pojmenoval. Ne neco, co by se dalo nazvat prevratnym vynalezem, za kterym stoji stovky clovekohodin a miliardove investice. Presne veci, ktere nikdy nemely projit patentovym systemem. Casto veci, ktere byly patentovany vyhradne se zamerem hazet jinym klacky pod nohy.
BTW, Cina to verejnila. Proc to nezverejni ostatni? Asi ze skromnosti.
Ad ze by je MS usoudil vecnymi odvolanimi k smrti - to by mohlo hrozit malé firmičce, ale těžko velkému výrobci.
Ad Pocitam, ze se vetsinou jedna o genericke veci, na ktere by drive nebo pozdeji prisel kazdy, kdo dela v dane domene, akorat by je treba jinak pojmenoval - počítám že žárovku byste také vymyslel, protože jí má přece každý doma, a navíc má prior art (louč) :D
Ad Cina to verejnila. Proc to nezverejni ostatní - součástí podobných jednání a smluv jsou běžně NDA. Předpokládám že Škoda Auto, Bosch ani HTC také nezveřejňují za jaké patenty platí, komu a kolik.
Ona existuje zkrácená verze historie:
1. MS udělal kšeft, ale neměl OS. Přesto ho prodal. Tak potřeboval rychle OS, koupil firmu a jejich OS vydával za svůj.
2. Když konečně někdo v MS viděl, co koupili, tak se zhrozil. A tak raději napsali svůj vlastní OS, který byl s tím starým trochu kompatibilní, ale v zásadě měl jen společné jméno.
Proto je tam mezi "původní" a "pozdější" verzí tak podstatný rozdíl. Pokud někdo chce vědět, proč MS za každou cenu potřeboval tak rychle hotový OS, tak je o tom napsáno i několik knih. První MS DOS byl obchod, nemá smysl se vůbec bavit o tom jak vznikl a čemu se podobal, protože jediné podstatné bylo, že to MS dodal a že to bootovalo, takže naplnili smluvní podmínky.
1. V podstatě ano, ale je to trochu složitější. DOS napsal Tim Paterson ze Seattle Computer Products za šest týdnů. V té době měla společnost Seattle Computer Products smluvní vztahy s MS, a na jejich HW běžel Microsoft BASIC. Byla to tahle společnost, která začala jednat s MS ohledně možnosti cross-licensingu: oni dodají pro MS klon CP/M zvaný DOS, MS dodá pro Seattle Computer jazyk BASIC. MS nakonec získal licenci s možností sublicencovat OS dalším výrobcům. MS udělal velký business s IBM, a společnost Seattle Computer Products udělala velký business na rozšiřujících RAM kartách k PC. Když se v roce 1985 ty RAM karty přestaly rozumně prodávat, majitel zkusil firmu prodat včetně práv na DOS, MS se to nelíbilo, došlo na soud, a nakonec se MS dohodl na skoro milionu dolarů za autorská práva na DOS. BTW původní autor DOSu pak strávil řadu let v Microsoftu a pracoval mimo jiné na Visual Basicu.
2. MS samozřejmě věděl co kupuje, šlo o klon CP/M. Ale chtěli OS funkčně rozšířit například o podporu adresářů, a k tomu se API CP/M nehodilo. Nezapomínejte že MS je firma založená na vývoji SW.
Parazituje lebo .NET nebude uvolneny cely ale iba sucasti tak aby sa dali napr. webove aplikacie spustit na linuxe. GUI aplikacie sa nadalej nebudu dat spustit. To by uz totiz isli proti sebe a mohlo by sa dost pravdepodobne stat, ze velka cast ludi by si povedala naco vlastne kupuju ten windows. Oni hlavne potrebuju rozsirit platformu v oblasti, kde sa im nedari ziskat dominanciu a to su servery. Ked budu .NET aplikacie spustitelne aj na linuxe, potom sa mozme bavit o skvelkom kroku.
Sun by som v tomto ohlade velmi neporovnaval kedze sa nejednalo o sw firmu ale ich hlavny prijem bol z predaja HW rieseni. Javu a OO mali iba ako bocnu aktivitu s ktorej im neplynuli v podstate ziadne velke vyhody (mozno okrem javy, ktora sa stala platformou aj pre ich riesenia). Naproti tomu M$ sa snazi presadit iba svoje riesenia a vytlacit ostatnych hracov z trhu. Lahke to mat ale nebude, kedze java ma v tomto segmente celkom slusnu poziciu a ponuka defacto plne multiplaformne moznosti (teda aj GUI), kdezto .NET na linuxe bude iba subset technologii.
Předpokládám že Oracle také parazituje na Linuxu, když uvedl svoji DB pro Linux :)
Ad GUI aplikacie sa nadalej nebudu dat spustit - k tomu je potřeba implementovat WinForms. Ty jsou pochopitelně napsané pro Windows za použití Win32. Od roku 2007 je zdroják k dispozici pod Microsoft Reference License. Jinými slovy můžete číst a reimplementovat, ale ne opisovat.
Ad Oni hlavne potrebuju rozsirit platformu v oblasti, kde sa im nedari ziskat dominanciu a to su servery. Ked budu .NET aplikacie spustitelne aj na linuxe, potom sa mozme bavit o skvelkom kroku. ... M$ sa snazi presadit iba svoje riesenia a vytlacit ostatnych hracov z trhu - ehm, jak konkrétně MS získá dominanci pro své produkty a vytlačí ostatní hráče z trhu tím že umožní serverovým aplikacím psaným pro .NET běh na Linuxu? Myslíte že díky tomu budou firmy víc kupovat Windows? :D
Ad java ma v tomto segmente celkom slusnu poziciu a ponuka defacto plne multiplaformne moznosti (teda aj GUI), kdezto .NET na linuxe bude iba subset technologii - Java poskytuje iluzi WORA, navíc je to bezpepečnostní katastrofa.
Paradoxne co bezi v Mono bezi nekolikrat rychleji v mono, nez na windows ;-))
Bordel v .NET a kompatibilita je povestny a to, ze windows nezvladaji tyhle de fakto kopii javy je taky jasny, je totiz threadova ... a windows thready resi otresne, az nefunkcne ... rozhodne extremne neefektivne, zastecne to resi vice realnych jader
Ad Bordel v .NET a kompatibilita je povestny - máte nějaké konkrétnější informace?
Ad windows thready resi otresne, az nefunkcne - v čem konkrétně je threading ve Windows "otřesný až nefunkční"? Pokud jsem si všiml, tak má threading ve Windows naopak nízkou režii, a funkční je velmi dobře.
Nezmysly. Naposledy som videl nejaku nekompatibilitu medzi .NET 1.0 a1.1, kde slo o nejaky bug. Od vtedy preslo viac nez 10 rokov, programujeme v tom fulltime a jakziv som napriek tejto udajnej povestnost nic podobne nevidel. Ano, videl som par krat, ze nieco rozbil update Javy, ale vacsinou ten kod aj tak za moc nestal.
A kvuli te uzasne kompatibilite mam ten na widlich pokud dobre pocitam 5 verzi .NET? Samo kazda dalsi minimalne dvojnasobne velka? Mimochodem, ad lolikovo API a GUI nastroje, ten uzasnej GUI nastroj ve 2k12 neumi net (3.5) nainstalovat. Proste to zbuchne. Musi se to delat z radky ... lol.
Jeden ze statisicu na to tema:
http://www.danielclasson.com/install-net-framework-35-server-2012/
Vzhladom na to, ze aj najslabsie kancelarske PC za 200EUR ma 0,5TB disk, je mi jedno, ci ma nejaky framework 20 alebo 300MB. Nad tym moze onanovat nejaky IT-ckar rovnako, ako nad tym, ze pred par rokmi nahodil cely system z 5 1/4" diskety a este na nej mal tooly . Zmaz si temp alebo cache prehliadaca a uvolnis si radovo viac miesta.
W2012 ma defaultne .NET 4.5. Ked naozaj potrebujes 3.5 (lebo mas legacy aplikaciu, ktora to potrebuje) nepotrebujes prikazovy riadok ale cestu na medium. Keby to aj prikazovy riadok chcelo, tak mi takato vycitka pride na linux positive stranke smiesna, nakolko 3/4 problemov sa riesi spustenim nejakej serie prikazov ( optimalne z nahodne vygoogleneho webu, bez toho aby im vacsina pouzivatelov rozumela, lebo tak je to "najbezpecejsie").
Nj, blbec jako ty samo netusi, jak vypada kancl komp. Takze nemily blbce, kancl komp ma 80tku, mozna 150tku disk. A vis ty blbce proc? No protoze vetsi je naprostej nesmysl. Bez se podivat k dellu, hp, ... jak vypada kancl komp.
A pak se ty blbce bez podivat, kolik zabere celej tux vcetne aplikaci.
Zlatko, nechcem ti kazit radost, ale pozri sa sem:
http://www.alza.sk/lenovo-ideacentre-q190-d2145843.htm
Aka je tu cena a aky to ma disk?
"Tux vcetne aplikaci" mi zabera tolko, ze mi je 100MB hore/dole ukradnutych. V pripade problemov som ochotny na svojom disku zmazat jeden film, aby som mal rezervu na rozne .NET-ove, javove a neviem ake ine runtime nezmysly a frameworky na dalsich 5 rokov.
Ad blbec jako ty... nemily blbce... vis ty blbce proc?, pak se ty blbce bez podivat... - zkuste se chovat slušně, tady nejste v ghettu. Pokud vás nevychovali rodiče, přečtěte si před napsáním příspěvku pravidla pro diskutující. To že s někým nesouhlasíte není důvod takového člověka urážet.
Máte pravdu napůl. Dnes už tak malý disk ani nekoupíte, respektive bude možná i dražší než 500GB disk.
Tu pravdu máte v tom, že dnešní kancelářská PC a hlavně notebooky tak malý disk mají, ale SSD. Víc než 120GB se tam nedává, to je zbytečně drahé a data jsou beztak na file serveru. Přesto se mi tam ty MS Windows 7 vejdou včetně 10GB šifrovaného oddílu, 20GB instalace Oracle a sadě vývojových nástrojů. I když třebas Visual Studio už bych tam nenacpal.
Na rozdíl od OpenJDK se zveřejněný .NET komunitně (ani jinak) vyvíjet nebude. Zveřejnili jen snapshot .NET v čase, takže žádné comity do toho nebudou (vymlouvají se na "zachování kompatibility"). Očekávat můžeme novou verzi .NET, avšak pro ni budete muset koupit nový MS Windows Server, jinak vám to nepoběží. Kromě toho zveřejnili jen to, co Mono už deset let dělá, takže... takže třeba Mono může udělat pull do svých repozitářů u věcí, které nemají dodělané. Jenže na to si budete muset několik měsíců počkat a i pak to bude unstable. To, co zveřejnili, OpenJDK není, a referenční platforma (jako u Javy) teprve ne. Je to hlavně PR, aby manažeři neměli pocit, že .NET už není lock-in na platformě, ale on bohužel stále je a bude.
Omyl, zveřejněné zdrojáky nejsou žádné snapshoty, ale budou fungovat jako primární repository a budou přijímat i pull requesty od komunity, už se tak dokonce i děje.
Viz: https://github.com/Microsoft/dotnet
Počkal bych minimálně několik let, než bych si troufl nad tím něco stavět. MS již mnohokrát změnil strategii a nemám důvod si myslet, že u .NET bude vždy primární platforma MS Visual Studio a MS server. Což není nutně špatně, ale prostě pro toho kdo bere v potaz možnost spouštět a pracovat na linuxu to nebude dlouho představovat alternativu, stejně jako jí není Mono.
Vývoj v gitu nebude, alespoň tak se to na keynote řeklo a člověk z Xamarinu to tak taky komentoval. Přijatý byly jen pull requesty kolem překlepů. Patentový příslib je jen pro corefx. Bussines plán Microsoftu se nezměnil. Takže je to jen hromada kódu, která ani nejde (upravit a) přeložit a nainstalovat... Je také možné, že Xamarin (a SUSE) měli k podobnému kódu přístup už dříve, kdy Mono implementovali... takže si nedělejte naděje. Revoluce to není :-(
Prave dnes som zvacsoval disk vo vboxe, ktory pouzivam pre Windows 8, z 50 GB na 70 GB. Dalsie service packy sa nevedeli nainstalovat, kedze sa mu minulo miesto. A co mam nainstalovane? Len windows 8, MS Office a stado service packov. Data su na hostovi. Asi by som to mal vyhodit do kosa a zacat na zelenej luke s 8.1...
Ad M$ nenabizi zadny postup, jak zlikvidovat tu hruzu co je v winsxs - to bude asi mít nějaký důvod. WinSxS obsahuje originální verze komponent, které se pak hardlinkují kam je potřeba. Třeba notepad.exe v adresáři System32 je hardlinkovaný z WinSxS (a jednou v rámci WinSxS), většina ostatních souborů také. Když pak počítáte kolik vám Windows zabírají místa, počítáte díky hardlinkům soubory vícekrát.
WinSxS obsahuje i starší verze komponent, aby bylo možné odinstalovat patch a vrátit se ke starší verzi. Starší verze se dají odstranit pomocí Disk Cleanup wizardu puštěného na systémové soubory. Pak se samozřejmě nelze vrátit ke starším verzím komponent.
Drahý Jeronýmku, nevím co na tom disku máte, a je mi to i celkem jedno. Starší verze komponent se samozřejmě použije, pokud tu novou verzi odinstalujete. Zkuste si přes Add/Remove Programs zobrazit patche, a nějaký odinstalovat. Navíc máte v OS System Restore, který se umí vrátit k dřívějšímu stavu stroje (systémové soubory, konfiguraci, nainstalované aplikace, ale ne dokumenty). Tyhle věci na Linuxu neumíte, a proto žádnou historii instalací nepotřebujete.
A pokud na Windows podobné věci neumíte použít, můžete staré verze komponent Disk Cleanup wizardem puštěným na systémové soubory.
Zadny system restore nemam loliku, nevejde se na disk. Stejne jako se na nej nevejde swap, pripadne ta uspavaci hruza. na linuxu vazne nepotrebuju mit 158 verzi teze knihovny, protoze mi vsechny aplikace funguji s tou posledni.
Jen namatkou:
jakesi xact api ... 20x, x3d audio 6x, d3dx10 ...12x, d3dx9 ... 20x ... fakt uzasny.
Rozhodně se nic nepřekompilovává, jednak proto, že by se musely s každou aplikaci distribuovat zdrojové soubory jak aplikace tak všech použitých knihoven a jednak s každou verzí .NETu také SDK Windows. Každé .NET aplikaci stačí .NET runtime v příslušné verzi, pro kterou byla aplikace vytvořena.
Ad jestli během update jede v widích síť a je na ní firewall - během kterého update? Windows Update za běhu OS normálně stahuje aktualizace na pozadí, potřebuje k tomu síť, a firewall běží. Během bootu když běží síť a neběží ještě plný firewall, tak firewall pracuje s nějakou minimální sadou pravidel, než se dotáhne zbytek. Totéž se používá při hledání patchů během instalace OS.
Včera se mi instalovala hromada patchů. Nevím jak dlouho, protože to běželo na pozadí. Následný reboot s instalací zbývajících částí těch patchů trval okolo jedné minuty.
Ad přesně toho jsem se bál; "minimální sada pravidel" a funkční připojení do sítě - a čeho se na tom bojíte?
To bude spis tvym slepicim mozkem, kazdej jinej totiz pochopi, ze to nechal bezet jako jedinou aplikaci, protoze na to nehodlal cekat celej den. Nadto se na stroji kde to bezi stejne nic jinyho delat neda. Coz dokonce pochopil uz i tvuj chlebodarce, proto se 80% aktualizaci instaluje az pri vypnuti, coz sme tu probirali celkem nedavno, ale to si pri svy skleroze nemuzes pamatovat.
Jo, je uzasny kdyz cloveku padla, a ceka dalsi hodinu, nez se notes doaktualizuje ...
Ad spis tvym slepicim mozkem... pri svy skleroze... - opakuji: chovejte se slušně, tady nejste v ghettu. Ještě vám to nedošlo?
Ad to nechal bezet jako jedinou aplikaci, protoze na to nehodlal cekat celej den - další práce na stroji nemá na rychlost instalace aktualizací větší vliv. Pokud tedy tou další prací není aplikace požírající většinu paměti, CPU nebo diskového I/O.
Ad na stroji kde to bezi stejne nic jinyho delat neda - na tom vašem možná ne.
Ad proto se 80% aktualizaci instaluje az pri vypnuti - při rebootu se instalují ty věci, které nešlo instalovat za běhu OS, typicky z důvodu toho že aplikace běžela a nebylo možné ji aktualizovat. Jak jsem psal, včerejší reboot po aktualizacích u mě trval pod minutu, a je to zcela typický případ.
Nešlo o stav přihlášení, byly to takové ty tmavé obrazovky, co na tom běží procenta, tzn. při vypínání a při spouštění (tzn. s počítačem není možno cokoliv dělat). Běželo to fakt dlouho. Ty 4 restarty byly proto, že to neumí dohledat všechny opravy naráz, ale po každém restartu to našlo další.
No,aspon ja kdyz jsem jeste psal v .NET 2.0, tak binarky .NETu jsou v MSIL mezijazyku a ten se pote az na dane platforme (treba JITem) kompiluje, ale aby to nebrzdilo start, tak M$ v te dobe delal to, ze pri instalaci .NET binarky (nebo pri jejim prvnim spusteni na danem zarizeni) zkompiloval MSIL mezikod do strojoveho kodu daneho zarizeni a ulozil do GAC (global assembly cache)...jestli je to ted jinak, tak se omlouvam za mystifikaci :)
Kdyz instalujes patch do .NET frameworku, tak to trvá minutu, dvě.
Kdyz instalujes service pack, tak to trvá půl hodiny, max. hodinu (a to v případě, že máš fakt hodně pomalý počítač).
Tak to prosim Tě nevykládej nesmysly.
A znovu - pokud se instaluje nějaký update do .NETu, který vyžaduje aktualizaci native imagí (to je ta kompilace), tak tato kompilace NENÍ součástí instalace toho package. Tento "job" běží asynchronně až po instalaci a jejím uikončení.
Smankote, co me je do toho, cim byla ta kompilace vyvolana? Je uplne jedno, jestli se deje jako soucast instalace flastru na .Net nebo po te instalaci, me zajima, ze kazdy update .Netu je pricinou behu te kompilace a ze mi disk pul hodiny drnci a nemuzu pouzivat pocitac, protoze je pomaly, jak zdechlina. Tohle mozna nevadi na stroji s SSD, hafem pameti a silnym CPU. Na cemkoliv starsim je to o nervy. Nejake "neni soucasti instalace" a "bezi az po instalaci" je slovickareni.
Napr. o tom, ze ten .NET framework obsahuje viac zabudovanej funkcionality a kniznic ako JDK? Ze JDK je sice mensi, ale aj pomerne trivialne utilitky musis tahat z roznych org.apache a inych projektov? Javovy svet ma proste inu filozofiu - kazdu blbost vies riesit 3 roznymi sposobmi a knizncami, ktore si dotiahnes, v .NET to mas na tacke. Oba pristupy maju nieco do seba.
Každá aplikace je jenom tak dobrá/špatná, jako její autoři. V čemkoliv se dá napsat hromada hnoje bez ohledu na technologii.
Osobně dávám své vlastní aplikaci trestný body za
- Použití jakékoliv knihovny nebo mezivrstvy nevíc, která není nezbytná - možnost agregace cizích chyb
- Použití uzavřenýho kódu, který nemůžu auditovat a nemám k němu originál unit testy s dokumentací. Za to se nedá ručit.
.NET splňuje obojí. Pro bezpečnostní aplikaci nebo vyšší spolehlivost bych to vynechal.
November 12, 2014 at 7:32 am
Visual Studio to make software not just for Windows but also for Linux, Mac OS X, iOS and Android. http://www.geekwire.com/2014/net-visual-studio-microsoft-open-source-cross-platform/
nesuvisi to s tym, ze nemame iiformacie o porkacovani x86?
SUNNYVALE/SANTA CLARA, Calif. – Nov. 12, 2009 –
5-rocna licenia skoncila 11.11.2014
http://www.intel.com/pressroom/archive/releases/2009/20091112corp_a.htm
Publikované pred rokom: 17.10.2013 / František Urban, čítaní: 3764
ISA v podobe x86 patrí de facto Intelu, ktorý umožnil výrobu týchto procesorov konkurencii len z toho dôvodu, že IBM na výrobu počítačov požadovalo v 70. rokoch minulého storočia minimálne dvoch dodávateľov CPU. Intel a AMD tak majú odvtedy podpísanú zmluvu o výmene patentových práv, ktorá dodnes platí. V súčasnosti obe spoločnosti používajú vo svojich CPU mnohé patentované technológie, ktoré vyvinula v priebehu času jedna alebo druhá z nich.
http://www.itnews.sk/tituly/pc-revue/2013-10-17/c159283-schyluje-sa-k-vojne-arm-a-x86-procesory-arm-pod-drobnohladom.?page=2
To dava zaujimve poazdie tymto oznamom. Lebo Windopws on ARM neuspeli
Ano lenze toto predlzenie je spojene s netypickymi udalostami
1. AMD ma licenciu na ARM a chce ju vyuzit
2. Predposledna bola na desatrocie
posledna len na 5 rokov
Co je najkratsi cas v historii
http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1129690
Prva 1977-1981,
Druha 1981-1990,
Tretia 1991-2000,
Stvrta 2001-2010, prerusena v roku 2009
Piata 2009-2014.
Intel a AMD se vzájemně potřebují. Intel je autorem x86 a AMD ho potřebuje. AMD je autorem x86-64, a Intel ho potřebuje. Navíc Intel potřebuje AMD, aby nebyl jediným výrobcem x86-64, což by mu přidělalo problémy s regulátory trhu. Proto by mě dost překvapilo, kdyby se tyhle dvě společnosti nedohodly.
Tedy nezlobte se na me, zvlaste mistni pravoverni. Ale ta diskuze je pomerne dost trapna. Kdo neni uplne slepy, tak vidi, ze se MS posledni roky celkem zacina snazit a menit. A ja tomu jejich aktualnimu kroku tleskam a rikam bravo.
Nebo chceme byt vazne tak zaslepeni, ze cokoliv MS udela, je spatne? Dneska je naprosto zrejme, ze OSS svet vyhrava, tak bychom mohli mit aspon trochu uznani.
"Nebo chceme byt vazne tak zaslepeni, ze cokoliv MS udela, je spatne?"
Právě naopak. Zkušenost ukazuje, že každým krokem sleduje nějaký svůj zájem a je v tom dost úspěšný. Je třeba ale zvážit, zda s tím záměrem chci mít něco společného.
"Kdo neni uplne slepy, tak vidi, ze se MS posledni roky celkem zacina snazit a menit."
Opět musím souhlasit. Mění se ze SW firmy, kterou býval kdysi, na firmu obchodní a právnickou.
Celkově otevření .net vítám (míň žrádla pro patentového trola), ale že by mi .net běhal po Linuxu bych rád neviděl. Tak nějak předvídám, že jestli z toho něco dobrého vznikne, bude to proti vůli MS.
Co je z pekla, smrdí čertovinou a obvykle v tom kus čerta bývá.
K Windows se samozřejmě dá přihlásit bez accountu u MS, a není ani nutné ho používat/zakládat při instalaci.
http://www.hanselman.com/blog/content/binary/Windows-Live-Writer/7d5532a08593_1326C/4_2.jpg
MS Office se samozřejmě dá koupit jako běžná licence.
http://media.alza.cz/microsoft-office-2013-pro-domacnosti-cz-d383824.htm
Fakt by mě zajímalo, kam na ty nesmysly chodíte.
Mění se, ale asi takhle:
- Změnili CEO.
- CEO je jmenovaný akcionáři.
- CEO chce udržet křeslo.
- Akcionáři chtějí vidět kroky pro zlepšení procesu rýžování.
- Akcionáři jsou lamy a nedokážou posoudit reálný dopady, víra v PPT je pevná a neotřesitelná.
- PR podporuje prodej. Spolupráce s komunitou zlepšuje PR
- Pokus o přenos jejich pytlíku zvratků na jinou platformu slibuje zvětšení podílu na trhu u newidláckých systémů a tím víc prodejů.
- Zveřejnění mrtvé verze nějakýho produktu v podstatě nic nestojí.
- Zavedení měsíčního výpalnýho znamená stabilnější a vyšší příjmy
- Zaháčkování uživatele, aby měl svoje data v jejich datacentru a postupně začal platit další výpalný, zvyšuje a stabilizuje příjmy,
- ...
Naprostej souhlas, jsem nesvuj uz jenom kdyz mam instalovat Mono, protoze ani po 7mi letech me fobie z windowsu nepresli. Zacnou pres to cpat ty jejich DRM sracky a pak to zacne s tim, ze prijdou tzv. drivery na linux i na nejaky divny zarizeni ktery budou v binarni podobe s nutnosti .net coz oduvodni tak, ze je to portovatelny. Ne diky proste at si nechaj svoje pytliky .... To ze to bude mit nejaky pozitivni vliv na funkovani nekterych korporatnich systemu asi nekterym z nas ulehci zivot. Ale jediny co v tom vidim je DRM a vypalny. FOK.
Ja som taka ta lama, co si obcas predstavuje ako taki odbornici z rootu pridu na nejake architektonicke stretnutie vacsieho integracneho projektu. Zacnu tam chrlit svoje mudra a vsetkym tam vysvetlia ako komponenty polovice subdodavatelov v .NET nemozu fungovat. Na zaver kazdy uznalivo pokyva nad tym o kolko je iny framework mensi a len co to spravia, kazdy si spusti svoje appky v 4 virtualkach s plnym OS a 3 dalsimi nastrojmi.