Raději si přečtěte zprávičku na CDR.cz
http://www.cdr.cz/a/28493
Ale to je logické přeci – jedná se o patenty = USA, dále se píše o nejnovější verzi Wordu. Zprávička v pohodě. Dík za ní! No jo, už i MS se nám nachytal, snad jednou lidé zjistí, že jsou ty patenty nanic a konečně bude všechno normální. Hm, utopie, ale což, rýpnout jsem si musel.
Jo a šťastné a veselé. ;)
nic proti rootu.cz mam rad tento server a chodim sem a aj budem ale musim sa zastat kolegu hore ze ma tato spravicka zaviedla a to ze ked sa povie patent tak to si mam akoze vycucat z prsta ze to plati len v USA?? no sorry .. ale zacina tu byt riadny bordel, hosi … uznajte .. ;)
Je tedy podle Vas v poradku, ze MS dostane flastr a musi stahnout zavadny program z trhu nebo ne?
Je mile, ze pripominate jiny pruser MS kolem MP3 se spolecnosti Alcatel-Lucent. Jak to vlastne dopadlo? Zaplatil MS za poruseni patentu nebo ne?
A kdyz se provalilo, ze MS pouziva upiratene SoundForge, to byl taky srandy kopec.
MPEG4 a prasarnu jmenem FourCC radeji nepripominat.
Nestudoval jsem povahu patentu. Pokud je patent platný, a MS ho porušuje, tak je samozřejmě sankce na místě.
MS u soudu prokázal, že technologii MP3 licencoval od Fraunhofer ISS. Alcatel žaloval neprávem. Procesů tam ale bylo víc, a v tom posledním je MS ve stavu odvolání proti náhradě škody ve výši cca USD 350M. Týká se to patentu AT&T na GUI komponentu DatePicker :)
Článek NEDOKAZUJE, že MS používá upirátěný Sound Forge. Zkuste přemýšlet. WAV soubor obsahuje jméno pirátské skupiny. Co to znamená? Že ten soubor byl alespoň jednou uložen v SW s falešnou registrací. To neznamená ani že se to stalo u MS (multimédia jim pravidelně vyrábí externisté), ani že ten SW byl ilegální (technicky můžete použít vygooglený serial number i na legální SW). Ale takový Rodelero, ten přemýšlet nemusí. Na všechny složité otázky má jednoduché a snadno pochopitelné nesprávné odpovědi :)
Popište prosím „MPEG4 a prasarnu jmenem FourCC“, já nevím o čem je řeč.
Jiste. Rodelero nepremysli, zato premyslivy Lael Ophir napise vetu: „ani že ten SW byl ilegální (technicky můžete použít vygooglený serial number i na legální SW).“
Je nepodstatne, jestli je to warez nebo je jenom vygooglene seriove cislo. Oboji je v podstate totez.
Nehlede na fakt, ze nikdo neni snad tak blby aby hledal seriove cislo, kdyz uz ma to sve.
Ale jinak je zabavne i to, ze tohle alespon rok neb dva stara afera a presto jeste nevysla „oprava“ ktera toto resi (stacilo proste umaznout tech par znaku a je pokoj, proti tomu, ze se tu musi resit s autory warezeneho programu to nic neni). Opravdu rychlici. jestli takhle lataji i system, tak uz je potom vse jasne.
Alespon jste trochu slusny a pokousite se o pouhy Argumentum ad Hominem. Tak si ted u kolonky „Pokusit se urazit diskutujiciho“ dejte zelenou fajfku a zkuste pro zmenu diskutovat slusne.
Ad prasarna FourCC: jsou to 4 znaky v avi (OK, tohle neni prasarna od MPEG ale primo od MS) kde se uklada jakym kodekem je video komprimovano. Teoreticky to zni v poradku, prakticky je to ale prasarna, protoze ackoliv je ten MPEG4 porad stejny, at je komprimovan cimkoliv (koneckoncu se tim i tvurci kodeku chlubi, jak jsou compatible), tak prehravac si precte fourCC a chce tento kodek. Proto se musi do Windows dohravat vselijake pochybne codec packy, ackoliv jsou v podstate duplicitni, ktere delaji akorat neplechu v systemu.
Ja problemy s kodeky ve Windows resim mplayerem a mam svaty pokoj.
Otázka: je možné, aby někdo vlastnil licenci daného SW, a přitom vygooglil serial a zaregistroval s ním ten SW namísto svého serialu? Samozřejmě to JE možné. Například vám na cestách ukradnou notebook se SW, vy máte dál licenci legálně používat kopii SW, ale váš notebook už není. Koupíte nový notebook, vygooglíte serial, nainstalujete SW. Doma pak vložíte správný serial, a nebo se na to vykašlete :). Máte legální SW, s cizím serial number. Dokazuje tedy použití vygoogleného serialu nelegální použití SW? Zjevně NEDOKAZUJE.
Proč by měl MS něco řešit s autory toho (údajně) warezeného SW? Když u vás doma řemeslník vyvrtá díru do zdi, a později zjistíte, že tu vrtačku možná ukradl (ale ani to nevíte jistě – viz výše), tak kvůli tomu tu díru zacementujete, nebo to půjdete řešit s výrobcem té vrtačky? Asi ne. Jestli má Sony s někým problém, tak je to zřejmě dodavatel Microsoftu. A jak to znám, to by to byl spíš umělec najatý dodavatelem dodavatele Microsoftu.
A proč by měl MS ty znaky z toho WAVu umazávat? Vždyť jde o WAV, který MS legálně koupil. Z právního hlediska není jediný důvod soubor měnit, a nevidím ten důvod ani z žádného jiného hlediska. Zvláště zábavná je ta úvaha na téma „jestli takhle lataji i system“ :)
Že zrovna vy se svou zdejší historií mě budete upozorňovat na Argumentum ad Hominem, to bych opravdu nečekal. Nicméně se k vám budu rád chovat jako ke slušnému člověku. Třeba nám to oběma půjde, a na světě zase bude o něco lépe ;)
FourCC znám, a prasárna tam nikde není. Nenašel jste ji ani vy. Implementace MPEG4 obecně nemusejí být interoperabilní, laicky ne každý MPEG4 dekodér přehraje každý MPEG4 stream. Starší kodeky vůbec nešlo zaměňovat, protože MPEG4 implementovaly částečně a často špatně. Novější jsou na tom lépe. Ale přesto tu máme MPEG4 Simple Profile, Advanced Simple Profile (má části které nepodporuje každý), MPEG-4 AVC/H.264, MPEG-4 Part 11 (Binary Format for Scenes, tedy kombinace VRML a videa v MPEG4 kontejneru) atd. K tomu mají jednotlivé profily nějaké levels, podle toho kolik věcí z daného profilu umí. Stačí to pro ilustraci faktu, že není MPEG4 kodek jako MPEG4 kodek?
A teď k FourCC kódům. Původní myšlenka byla taková, že se autoři kodeků budou u MS registrovat, a MS bude nabízet kodeky na webu. Přehráváte médium s neznámým kodekem? Přehrávač vám nabídne download digitálně podepsaného kodeku z webu MS. Protože je MS otevřená firma, tak byla registrace dobrovolná. Jenže po uvedení pirátských kodeků (DIVX 3.11 Alpha, což byla craknutá verze Microsoft MPEG-4 Version 3) se vynořila řada dalších neregistrovaných kodeků, a ta vaše „komunita“ v tom udělala pěkný bordel. Na webu je hromada nelegálních kodeků, média jsou značená všemi možnými i nemožnými FourCC kódy, a centrální registr kodeků v MS je poloprázdný. Kde je ta prasárna, které se podle vás dopustil MS?
Pokud chcete, můžete si jakýkoliv kodek registrovat pro libovolný FourCC code. Samozřejmě tohle by měl dělat autor kodeku. Jenže v tom komunitním bordelu…
Registered FouCC codes:
http://msdn.microsoft.com/…s867195.aspx
Nehlede na fakt, ze je v tom bordel jak v tanku, neresi se, jestli je to opravdu nove vynalezena vec pri registraci ale az pri soudu, coz nahrava bohatym firmam, protoze ty si dokazi zaplatit nejlepsi pravniky nebo alespon mohou trollovat jako pan Ballmer s jeho plky o porusovani patentu Linuxem aby mohl odrazovat planymi recmi zakazniky od Enterprise distribuci. Skoda, ze nerekl ktere patenty jsou porusovany.
Problém je v tom, že zatím co vymyslet ztrátovou kompresi zvuku nebo obrazu typu MP3 nebo MPEG2 je spousta práce, tak reimplementace (aka ukradení) té technologie je věc nepoměrně jednodušší. Proto jsou tady patenty.
Když něco objevíte nezávisle sám, tak máte holt smůlu, protože patent drží někdo jiný.
Možnost patentovat datové formáty nebo přenosové protokoly je zločin, za který by se snad mělo i věšet (najmě autory takového zákona). Díky tomu vzniká podobná situace,jako kdyby každá televizní stanice měla vlastní formát vysílacího signálu. Pro komunikaci potřebujeme především jednotné normy a standardy a těmi se může stát pouze to, co patentováno není! Argumentovat tím, že vymyšlení nečeho podobného vyžaduje nějaké duševní úsilí, je blblost. Matematici namáhají své mozkové buňky daleko více a výsledky své duševní činnosti si nemohou ani patentovat, ani jiným způsobem ochránit. A všichni to považují za normální.
Programy por práci s takovými formáty jsou chráněny autorským zákonem (což je v pořádku) a jakékoliv patentování je nadbytečnou duplicitou. (Ostatně souběh autorského práva a patentů je všude jinde naprosto vyloučen).
Já myslím, že jim je to naprosto jasné. IBM i Microsoft už se někde vyjadřovaly (nemůžu to dohledat), že jim vlastně patenty taky nevyhovují. Tuším že IBM tvrdilo, že je to stojí víc než jim to vydělá. Ale že z toho sami nemůžou vystoupit, protože by je ostatní rozsekali. Patenty dnes fungují jako taktická zbraň a ukázka síly. Bohužel.
Tenhle spor je trochu jiný. V tomto případě je „pravda“ na straně MS, ale je zde viditelná snaha mu ublížit. Pes je zakopaný v tom, že takhle vzniká nový precedens. MS tuhle technologii neobšlehl, ale sám vymyslel. Navíc se jedná o banální věc, kterou by vymyslela většina lidí, co by daný problém měla řešit. Jedná se tedy o případ „prakticky nepatentovatelné věci“. Není pochyb, že MS by jako jedni z mála podobný precedens uvítal a dokázal náležitě zpeněžit. Sám má podobných „slabých“ patentů plné šuplíky, ale k soudu se s nimi neodvážil. Teď se to možná změní a MS skutečně začne uplatňovat patent na dvojklik a patent na nápad přenášet spolu s videem najednou i zvuk…
BIG FLAME THEME:
Oprava překlepu? to oprav zrovna vsechny :)
Oni, ti dva (IBM i Microsoft) se vyjadřovali
nebo
ony, ty dve (IBM i Microsoft) se vyjadřovaly?
U IBM nevim, ale ja bych rekl, ze TEN Microsoft je muzsky rod.
Nikdy jsem neslysel TA Microsoft prodava Windows. Vzdycky jenom TEN Microsoft prodava Windows.
Jeden muzky rod ⇒ vsechna i jsou mekka
pokud nenapises jestli to je to TEN subjekt nebo TA spolecnost, domyslet si muzu cokoliv, musi tam byt mekke i (protoze TEN Microsoft)
jinak mi to vyrve oci, obzvlast po oprave „preklepu“
compilovaním FreeType s využitím nelegálnych prepínačov porušujúcich nejaký Applovský patent som strávil pár pekných odpoludní.Plus ručnou editáciou konfigurákov a inštalovaním MS fontov. A samostatným dola´dovaním niekotých aplikácií, vrátane OO.
Linuxové obrazovkové písma boli najmä po zámene Xfree za Xorg úplne hrozné. Slovnú zásobu som si vtedy obohatil o slovíčko deuglification :-)
Dnes to už je trošku lepšie, ale stále badať strach vývojárov distribúcií zmenšiť fonty, aby sa nestalo, že to niekto ano neprečíta.
Ale ty prepinace nejsou nelegalni. A v Linuxovych distribucich standardne jsou.
Na co MS fonty, kdyz tu mame DejaVu a Liberation ci tuny jinych?
Navic, minimalne ve Windows XP je ve vychozim nastaveni pismo ctvereckovane jako prase. Obzvlaste krasne to vypada na LCD. To je teprve blitka.
Zapnuti ClearType jsem nasel nahodou v jenom z milionu podmenu v nastaveni. A to jeste nemluve o moznostech poladeni nastaveni ClearType. To je teprve srandy kopec. Na tool, co se da kdesi na strankach MS stahnout jsem narazil az po hodne dlouhe dobe.
Cili porad mam u Windows radove horsi skore.
O turbohnusnych motivech vzhledu (pokud nepocitam nahackovane placene nastroje tretich stran) nemluve.
Tam jsem si zase zvyknul na slovicko „uglifikace“ protoze Windows pak sice byly hnusne, ale nebyla to takova katastrofa jako po nainstalovani.
Tohle je ale poměrně závažná informace a MS bude muset urychleně něco dělat. Možná MS zkusí ještě mimosoudní vyrovnání nebo přijde urychleně s upravenou verzí Wordu, otázka je, jak se to bude řešit u už prodaných kopií, jestli se na ně už soudní spor nevztahuje nebo bude MS muset přijít s nějakým patchem – v takovém případě doufám, že to nebude na úkor funkcionality.
Za ty prodané kopie je přece to odškodnění, teoreticky by mělo být vypočítané z počtu prodaných kusů a tím výše zisku, kterého MS použitím ukradeného patentu neoprávněně dosáhl. Viz Bitter Sweet Symphony. I tak se ten rozsudek týká jen USA, v Evropě si mohou prodávat co chtějí, pokud po nich nevyjede Brusel.
P.S. To bylo řečí (Ballmerovo opičí povykování nepočítám) o jejich intelektuálním vlastnictví, ale když dostali nažrat vlastní medicíny, tak hned kňučí že to prý poškodí chudinky uživatele :-D Nevadí windowsákům, že si je MS bere za rukojmí?
A tohle te zrovna u MS, ktery je prosluly svou kristalovou cistotou a ferovym chovanim asi jako komunisticka strana, prekvapuje?
Nejedna firma, ktera byla tak naivni, ze s nimi zacala spolupracovat nakonec prisla zkratka (cti: bylo s ni vy.ebano). Jsem jenom zvedavy, co pecou na Novell. Jestli ho hodlaji taky nejak poskodit nebo z nej chteji mit trojskeho kone aby mohli poskozovat Linux.
Právě že mě to nepřekvapuje, i když u křišťálu a fair play bych zmínil spíš pražskou ODS, inu, příležitost dělá zloděje… Ale každopádně mi vždy vytane na mysli ona scéna ze Simpsonových, kdy Homer prodává svoji internetovou firmu – Bill Gates: „Hoši, kupte ho!“ a následuje fyzická likvidace celé místnosti, doprovázená hláškou (přibližně) „Myslíte že bych byl nejbohatší, kdybych za všechno platil?“ :-D
Jestliže v Evropě ten patent neplatí, mohl by se v evropských verzích (nejen) Wordu používat, ale druhá otázka je, jestli by takový program mohli vyvíjet v USA, to máte pravdu. Záleží jak si to právníci překroutí, ona je otázka jestli je větší ostuda mít v rodině advokáta, nebo zaměstnance Microsoftu :-D
Jestli to nebude tím, že průměrný zákazník Novellu je bohatá firma s balíkem na kontech, zatímco průměrný zákazník Microsoftu je vidlák ze Středozápadu s puškou v pikapu. Nebo s něčím větším :-D