Ohledně té konfigurace máte pravdu. Ve Windows je jí naprostá většina v Registry, tj. databázi do které se přistupuje jedním API, ukládá data jedním způsobem, a existuje k ní jedno GUI.
Na Unixech máte například tu RPM DB, IBM Object Data Manager, dconf GVDB, ini files se sekcemi (s escapováním a bez), ini files bez sekcí (s escapováním a bez), config files se složenými závorkami, samozřejmě "lidsky čitelné" XML, JSON, YAML, a pár dalších formátů jistě vzniklo a zaniklo zatímco jsem psal příspěvek :). Většinu z toho, ne-li všechno, dostanete hned v defaultní instalaci distra. Samozřejmě když chcete do konfigurace kouknout, nebo jí třeba upravit z kódu, tak každý z těch typů konfigurace vyžaduje jiný nástroj. Textová konfigurace je vyjma pár souborů (/etc/hosts a pár podobných tradičních) stejně pro člověka nečitelná, nakonec si zkuste změnit nastavení LibreOffice editací souboru. Zato "výhodou" je to že čtení jedné hodnoty znamená proskenovat celý soubor, přidání i změna jediné hodnoty znamená přepsat celý soubor, nelze konfiguraci číst když do ní zapisujete atd. Prostě samé velké "výhody".
Pokud jde o vyznání se v konfiguraci, tak to je na Windows i Linuxu podobné. Obdobou /etc je HKEY_LOCAL_MACHINE, obdobou ~/.* adresářů je HKEY_CURRENT_USER. Formální dokumentace která by popisovala všechno co může kdy být pod /etc nebo v adresářích ~/.* neexistuje. Kolik "bordelu" to je si můžete spočítat na svém desktopu.